Zwyczaje sylwestrowe na świecie

Ostatnia noc starego roku obchodzona jest bardzo uroczyście w wielu miejscach na świecie. To nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale i symboliczne przejście do kolejnego etapu życia. Jednak zwyczaje sylwestrowe różnią się w zależności od regionu i kultury. Nie brakuje również przesądów, które mają zapewnić szczęście w kolejnym roku lub zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom. Traktujemy je z przymrużeniem oka, ale kto wie…

Kolumbia

Zobacz także wycieczki do Kolumbii

W Kolumbii jest bardzo ciekawy, podróżniczy zwyczaj sylwestrowy. Po północy należy obejść dom z pustymi walizkami. Zwiększa to szanse na ciekawe wyprawy w Nowym Roku. Polecamy praktykowanie tego zwyczaju naszym czytelnikom!

Brazylia

Zobacz także wycieczki do Brazylii

W Brazylii Nowy Rok należy witać w białym ubraniu – ma to zapewnić pomyślność i odpędzić od siebie i bliskich złe duchy. Jest jeszcze inny interesujący brazylijski zwyczaj: przeskoczenie siedmiu fal. W tym celu przez pierwsze siedem dni należy przeskoczyć siedem fal – po jednej w każdym dniu. Można także w sylwestrową noc rzucić w morze bukiet kwiatów: jeśli bukiet odpłynie na pełne morze – możemy być spokojni o naszą pomyślność. Jeśli zaś wróci do nas – trzeba będzie spróbować za rok.

Argentyna

Zobacz także wycieczki do Argentyny

Mieszkańcy tego kraju, obdarzeni południowoamerykańskim gorącym temperamentem bawią się w sylwestrową noc na ulicach, w klubach i restauracjach. Jednym z ciekawych zwyczajów sylwestrowych jest wstępowanie w nowy rok… prawą nogą. W tym celu tuż przed tym, jak zegar wybije północ, wszyscy z kieliszkami szampana stoją na lewej nodze, unosząc prawą. Gdy wybija północ, stawiają jednocześnie na ziemi prawą stopę. Przypomina to znany nam przesąd dotyczący wstawania z łóżka lewą nogą. Dodatkowo panie w Sylwestra powinny włożyć nową, różową bieliznę. Zapewni im to szczęście w miłości.

Nowa Zelandia

Jeśli Sylwestra planujecie spędzić w Nowej Zelandii, pamiętajcie o tym, że aby zapewnić sobie szczęście w Nowym Roku należy z całej siły uderzać w garnki i patelnie. Im głośniej będziemy w nie uderzać, tym więcej szczęścia osiągniemy w nadchodzącym roku.

Rosja

Zobacz także wycieczki do Rosji

W Rosji ostatnia noc nowego roku obchodzona jest podczas wesołych zabaw. Nie brakuje i tam przesądów związanych z początkiem roku. Jeden z nich polega na tym, że nasze noworoczne życzenie spisujemy na karteczce. Należy ją spalić w kieliszku, do którego następnie wlewamy szampana. Tak przygotowaną miksturę należy wypić wraz z toastem na szczęście.

Grecja

Zobacz także wycieczki do Grecji

Witanie Nowego Roku w Grecji związane jest z postacią św. Bazylego, słynącego z dobrego serca i hojności dla biednych. W specjalnym sylwestrowym przysmaku zwanym “Vassilopitta” lub ciastem św. Bazylego ukrywa się złotą lub srebrną monetę. Ten, kto trafi na porcję ciasta z ukrytą niespodzianką, może być pewien, że nadchodzący rok będzie dla niego pasmem sukcesów.

Włochy

Zobacz także wycieczki do Włoch

Włosi to raczej domatorzy, więc sylwestrową noc najczęściej spędzają właśnie w domu w gronie rodziny i przyjaciół. Tuż przed północą każdy Włoch powinien zjeść swoją porcję zupy lub potrawki z soczewicy, gdyż dania te symbolizują pomyślność i dobrobyt. A jeśli zależy nam na szczęściu w życiu uczuciowym – włóżmy czerwoną bieliznę.

Hiszpania

Zobacz także wycieczki do Hiszpanii

Hiszpanie bardzo lubią się bawić i Sylwestra obchodzą hucznie. Bawią się i w domach, i na ulicach, i w lokalach. Mają jednak kilka swoich własnych, ciekawych zwyczajów i przesądów. Jednym z nich jest zjedzenie 12 winogron, po jednym za każde uderzenie zegara. Do tego należy pomyśleć 12 życzeń. Tylko poprawne wykonanie sylwestrowego wyzwania sprawi, że w Nowym Roku będziemy mieć szczęście.

Jeśli znacie jakieś ciekawe noworoczne lub karnawałowe zwyczaje z różnych miejsc na świecie – piszcie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>