CBOS: Brak pieniędzy głównym powodem rezygnacji z wyjazdów

31 procent Polaków skorzystała w tym roku z co najmniej tygodniowego wyjazdu lub zamierza jeszcze to zrobić – wynika z najnowszego sondażu CBOS. To mniej niż rok temu. Ci, którzy rezygnują z podróży jako główny powód podają brak pieniędzy. To nie zmienia się od lat.

CBOS zapytał respondentów o wyjazdy odbyte i planowane – zarówno krótkie, trwające mniej niż tydzień, jak i dłuższe – co najmniej tygodniowe. Z dłuższego urlopu w tym roku skorzystało lub zamierza jeszcze to zrobić 31 proc. Polaków, 69 proc. nie wyjechało i nie ma takich planów. Jak podaje CBOS, głównym powodem, dla którego rezygnujemy z wyjazdów, jest brak pieniędzy. Kolejne na liście są chęć odpoczynku w miejscu zamieszkania oraz brak czasu.

Brak pieniędzy na wyjazd stanowi główną przyczynę rezygnacji zarówno z dłuższych, jak i z krótkich wyjazdów wypoczynkowych. Podobnie wyglądało to w latach ubiegłych. W porównaniu z rokiem ubiegłym grupa Polaków, którzy wyjechali lub zmierzają wyjechać na co najmniej tygodniowy urlop, nieco się zmniejszyła i stanowi obecnie 31 proc., podczas gdy w 2010 r. z takich wyjazdów skorzystało 33 proc. Polaków. W okresie świąteczno-noworocznym na co najmniej tygodniowy wypoczynek wybiera się 4 proc. Polaków.
Odsetek Polaków, którzy w 2011 r. skorzystali z wyjazdów krótszych, kilkudniowych lub mają to w planach, nie zmienił się w porównaniu z zeszłym rokiem. 71 proc. ankietowanych przyznało, że w tym roku nie wyjechało i nie wyjedzie na na krótki urlop, a 28 proc. skorzystało z takiego wyjazdu bądź zamierza to zrobić jeszcze w tym roku.
Badanie przeprowadzono w dniach 4-13 listopada 2011 r. na liczącej 969 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>