Dobry rok 2011. Czy 2012 będzie lepszy?

Liczba turystów sięgnęła w zeszłym roku 980 milionów, co oznacza 4,4 proc. wzrost w stosunku do roku 2010 – ogłosiła oenzetowska Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO). Wygląda na to, że mimo kryzysu oraz zawirowań na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej turystyka ma się dobrze. Potwierdzają to także wyniki finansowe największych polskich organizatorów, którzy z optymizmem patrzą w przyszłość.

Podsumowując zeszłoroczny sezon Itaka podała kilka ciekawych liczb. Zeszłoroczne wyniki pozwoliły Itace ugruntować pozycję lidera w rankingu polskich organizatorów wyjazdów turystycznych:

  • Niemal pół miliona obsłużonych klientów
  • O niemal 80 tysięcy klientów więcej niż w roku 2010
  • Przychód przekraczający miliard złotych
  • Szacowany zysk 35 milionów brutto

Wyniki Rainbow Tours też pozwalają uznać miniony rok za udany. Porównując przychody w okresie od pierwszego stycznia do 30 listopada 2011 Rainbow Tours wykazał wzrost o 33 procent z 289,4 mln złotych do 385,0 mln złotych.

- Wprowadzenie czarterów na kierunki egzotyczne, takie jak Kenia, Sri Lanka i Tajlandia, bardzo dobre wyniki sprzedaży oferty na lato 2011, sukcesywne dbanie o jej wzbogacanie oraz wzrost zainteresowania oferta egzotyczną, to przykładowe czynniki, które miały wpływ na tak dobre wyniki – mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours.

Jak czytamy na stronach Turystyka rp.pl, TUI zamknął rok obrotowy optymistycznym wynikiem 489 mln zł przychodów. Oznacza to wzrost o 25 procent w stosunku do roku 2010, kiedy to przychody sięgnęły 395 mln zł. Z kolei liczba klientów zwiększyła się w tym czasie o połowę - do 166 tysięcy.

Według przewodniczącego Światowa Organizacja Turystyki UNWTO Taleba Rifaia, po 2009 roku, który okazał się „najgorszym rokiem od 60 lat”, branża turystyczna zanotowała w 2011 roku wzrost o 6,7 procent.

W tym roku organizatorzy wierzą, że wskaźniki dalej będą pięły się w górę. Wygląda na to, że ich oczekiwania mogą się spełnić. Choć tempo ma być niższe, to Światowa Organizacja Turystyki przewiduje na obecny rok wzrost w granicach 3-4 procent. Ma też zostać przekroczona „magiczna” liczba miliarda przyjazdów międzynarodowych.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>