Drożeją wizy do Egiptu. Ile kosztują wizy do ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków?

Od 1 października polscy turyści zapłacą więcej za wizę do Egiptu. Zamiast 15 dolarów, jak dotychczas, egipska wiza kosztować będzie 25 dolarów. Opłaty unikną ci turyści, którzy przebywać będą jedynie na Półwyspie Synaj. Jakich opłat wizowych możemy spodziewać się planując wypoczynek za granicą? Prezentujemy zestawienie kosztów związanych z zakupem wiz do najpopularniejszych kierunków wyjazdowych Polaków.

 

Wiele popularnych wśród polskich turystów krajów odwiedzimy bez konieczności zakupu wizy – wystarczy dowód osobisty. Dotyczy to wszystkich państw Unii Europejskiej, także Wysp Kanaryjskich będących terytorium Hiszpanii, czy Madery należącej do Portugalii.

 

Jednak Polacy bardzo chętnie podróżują także do Afryki, na Bliski Wschód i do krajów egzotycznych, a tam bez wizy się nie obejdzie. Oto „wizowy cennik” dla kierunków, do których Polacy wyjeżdżają najczęściej.

 

Egipt. Wiza turystyczna zakupiona na egipskim lotnisku upoważnia do 30-dniowego pobytu w tym kraju. Koszt takiej wizy to 15 USD, jednak tylko do końca kwietnia. Od 01.11.2013 roku koszt wzrasta do 25 USD.

 

Turcja. Tutaj, podobnie jak w Egipcie, wiza ważna jest przez 30 dni. Jej koszt to 20 USD lub 15 EUR. Nabyć ją można bezpośrednio na granicy (lotniska, przejścia drogowe, kolejowe, porty), ale także w kraju, m.in. w urzędach konsularnych.

Kuba. Aby uzyskać wizę turystyczną uprawniającą do wjazdu na Kubę niezbędne jest posiadanie: paszportu (ważnego min. 6 miesięcy od daty powrotu), biletu lotniczego w obie strony, rezerwacji hotelu oraz ubezpieczenia kosztów leczenia na czas podróży. Po spełnieniu tych kryteriów można nabyć wizę, którą wydaje konsulat kubański, a także niektóre biura podróży. Jej koszt to 22 EUR.

 Chiny. W celu uzyskania wizy na pobyt w Chinach należy złożyć w konsulacie wniosek wizowy. Konieczne jest załączenie aktualnego zdjęcia (3,5cm x 4,5cm), posiadanie paszportu (ważnego min. 6 miesięcy od daty powrotu) oraz rezerwacji lotniczej.

Czas oczekiwania i koszt:

Tryb normalny: 7 dni; 220 zł

Tryb ekspresowy: 4 dni; 270 zł

Tryb superekspresowy: 1 dzień; 320 zł

 

 

 

 

 

Emiraty Arabskie. Wybierając się do Emiratów, musimy z wyprzedzeniem pomyśleć o wizie turystycznej. W celu jej uzyskania należy złożyć wniosek, dołączając kolorowy skan paszportu oraz zdjęcia paszportowego, a także kopię rezerwacji biletu lotniczego. Czas oczekiwania na wizę wynosi od 2 do 7 dni roboczych, a jej koszt to 550 zł. W przypadku posiadania biletu lotniczego linii Emirates opłata jest zdecydowanie niższa: 380 zł za wizę ważną przez 30 dni.

Malediwy. Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy na pobyt na Malediwach to: paszport, bilet powrotny i rezerwacja hotelu. Turyści uzyskują na lotnisku stempel, który upoważnia do przebywania na wyspie przez 30 dni. Co bardzo ważne jest on bezpłatny.

Indonezja. Obywatele Polski przebywając w Indonezji, muszą posiadać wizę turystyczną. Można uzyskać ją na lotnisku. Opłatą wynosi 10 USD za wizę krótkoterminowa, bądź 30 USD za wizę 30-dniowa.

 

Indie. Starając się o wizę do Indii, należy złożyć w wydziale konsularnym wniosek wizowy wraz z kopią biletu lotniczego w obie strony. Czas oczekiwania na wizę to 3 dni robocze, a jej koszt – 224 zł.

 

Kanada. Uzyskanie wizy na wyjazd do Kanady jest bardziej skomplikowane. Komplet dokumentów jakie trzeba złożyć, jest bardzo obszerny. Oprócz wniosku do konsulatu należy dostarczyć: zaproszenie do kraju od firmy lub osoby prywatnej (w przypadku braku zaproszenia należy przedstawić plan podróży) , zaświadczenie z miejsca pracy, wyciąg z konta bankowego, a także potwierdzenie rezerwacji hotelowej i biletu lotniczego. Wydanie wizy trwa 1 dzień i kosztuje 211 zł.

 

Zdjęcia:
Paszport, fot. timsacton
Leshan, Chiny, fot. jonnykhv
Taj Mahal, fot. Rachel in wonderland

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>