Polscy turyści: tęsknota za latem

Zima i Nowy Rok już za pasem, wydawałoby się więc, że poszukując ofert turystycznych rozglądamy się za aktywnym wypoczynkiem w zaśnieżonych górach lub za propozycjami na niezapomniane, szalone powitanie Nowego Roku. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, Polacy wybiegają już ze swoimi planami dużo bardziej w przyszłość i szukają ciekawych propozycji na przyszłoroczne wakacje, choć o wyjazdach na narty w najbliższym czasie oczywiście nie zapominają – podaje raport opracowany przez internetową wyszukiwarkę ofert turystycznych Qtravel.pl.

W planach lato 2011
Październik, pierwszy w pełni jesienny miesiąc to już czas jesiennej słoty, częstych deszczy, mgieł, pochmurnych dni. To także miesiąc w którym zaczynamy robić plany na wypoczynek zimowy – przecież zima, z jej typowymi atrakcjami stoi już niemal u drzwi. Amatorzy nart, snowboardu czy zimowych wypraw w góry z utęsknieniem czekają na pierwsze, większe opady śniegu i szukają w długoterminowych prognozach pogody na dziej na udane zimowe szaleństwo.

Jednak Polacy w swych planach wakacyjnych sięgają już dużo dalej niż tylko na najbliższe dwa-trzy miesiące. Praktycznie tuż po zakończeniu tegorocznego, letniego sezonu wypoczynkowego już poszukują ciekawych ofert na rok przyszły.

– W październiku zaobserwowaliśmy bardzo znaczny przyrost zapytań o wypoczynek w sezonie letnim roku 2011. Naszych użytkowników interesują tradycyjne letnie kierunki wypraw – Egipt, Turcja. Bardzo dużym zainteresowaniem, większym niż w tym roku, cieszy się także Tunezja. Nadal jeszcze popularne są propozycje wypoczynku „last minute”. To oczywiście efekt jesiennej, deszczowej aury oraz bardzo niskich cen tych ofert. Wiadomo, po sezonie ceny w „letnich” kurortach spadają nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu wypoczynek w bardzo ciekawych miejscach, pozbawionych już tłumów turystów, leży w zasięgu osób nawet z mało zasobnymi portfelami  – wyjaśnia  Agnieszka Grygiel, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju internetowej wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl. – Październik to również pierwszy miesiąc, w którym „na poważnie” zaczynamy się rozglądać za ofertami wypoczynku zimowego oraz sylwestrowo-noworocznego. Stąd między innymi bardzo wysoka dynamika przyrostu zapytań o propozycje zimowe, wraz z charakterystycznymi dla tej pory roku atrakcjami dodatkowymi  – dodaje Agnieszka Grygiel.

Egzotyka i stara, dobra Europa
W październiku użytkownicy Qtravel.pl najchętniej poszukiwali ofert wypoczynku w tradycyjnych lokalizacjach – w Egipcie, Turcji, Tunezji. Wysokim zainteresowaniem cieszą się kraje bardziej egzotyczne – Meksyk, Tajlandia, Brazylia, Chiny czy Indie. Do łask wracają kraje europejskie –Włochy, Grecja,  Francja, Hiszpania.

– Koniec sezonu letniego i związana z tym redukcja wpływu „masowego” ruchu turystycznego na całość naszych statystyk, pozwala na zauważenie innej grupy turystów. To ludzie o nieco wyższych potrzebach, bardziej nietypowych wymaganiach, nastawione na zwiedzanie ciekawych zakątków świata. Niekoniecznie muszą być to osoby o zasobnych portfelach, bowiem wyprawy poza głównym sezonem nie zawsze bywają kosztowne – tłumaczy Agnieszka Grygiel. – Oprócz kierunków bardzo egzotycznych, znacznie częściej szukamy też wycieczek po Europie. Na Starym Kontynencie chcemy zarówno zwiedzać ciekawe miasta jak i szukamy tanich i dobrych miejsc na eskapady narciarskie oraz udane zabawy sylwestrowo-noworoczne – dodaje Agnieszka Grygiel.

Za oknem słoty, w głowach – lato ‘11
W październikowych statystykach wyszukiwarki Qtravel.pl jeszcze mocniej uwydatniła się tendencja zaobserwowana po raz pierwszy we wrześniu. Mianowicie w chwilę po zakończeniu tegorocznego sezonu letniego, użytkownicy tej wyszukiwarki rozpoczęli poszukiwania ofert na kolejne wakacje. Wśród najczęściej pojawiających się fraz prym wiodą m.in. „lato 201″, „lato 2011 tunezja”, „turcja 2011″ czy „oferty biura podróży turcja lato 2011″ – każda z nich pojawiła się przynajmniej tysiąc razy!

– Wiele osób, mając jeszcze w pamięci świeże wrażenia z tegorocznych wakacji, robi już wstępne plany na przyszły rok.  W poszukiwaniach kierują się przy tym własnym doświadczeniem, tym co sami zobaczyli w trakcie wypoczynku. Skąd taki wniosek? Zapytania kierowane do wyszukiwarki stały się dużo bardziej precyzyjne, dotyczą na przykład konkretnego hotelu. Wniosek może być jeden – pytający wiedzą, czego chcą, bo w trakcie ostatnich wakacji na własne oczy mieli okazję poznać ofertę tych ośrodków. Po pierwsze, zadowolony gość szuka ponownie zbliżonej oferty, a ponadto przekazuje swoją opinię innym osobom, co dodatkowo zwiększa zainteresowanie konkretnym hotelem czy  ośrodkiem – wyjaśnia Agnieszka Grygiel.

Jeśli chodzi o zainteresowanie przyszłoroczną ofertą nie bez znaczenia są także promocje  – kupując wycieczkę teraz można uzyskać korzystny rabat, gwarancję niezmienności ceny, gratisowe ubezpieczenie czy wycieczki fakultatywne.

Narty i Sylwester
Październik pod względem wyszukiwanych przez użytkowników Qtravel.pl atrakcji dodatkowych związanych z ofertami wypoczynku stał już zdecydowanie pod znakiem nadchodzącej zimy. W dziesiątym miesiącu roku wśród najczęściej wyszukiwanych atrakcji były te związany z aktywnym wypoczynkiem na śniegu – nartami, snowboardem, szkółkami narciarskimi dla dzieci. Bardzo często pojawiają się również zapytania o różne formy wypoczynku sylwestrowo-noworocznego – zarówno te aktywne jak i bardziej tradycyjne.

– Wprawdzie narty jako główny obiekt zainteresowania naszych użytkowników w październiku zajmowały niekwestionowaną pozycję lidera, jednak wspomniane wcześniej zjawisko wyszukiwania ofert na rok przyszły ma już znaczny wpływ na dalsze pozycje w rankingu najbardziej pożądanych elementów dodatkowych. Tu już mocno się trzymają typowo „letnie” atrakcje, jak na przykład rejsy, nurkowanie w rafach koralowych, hotel przy plaży – podsumowuje Agnieszka Grygiel.

Podobnie jak miesiąc wcześniej, również w październiku szczególnie często pojawiły się też zapytania związane z aktywnym wypoczynkiem, jak m.in. safari, free ski, rejs katamaranem, wspinaczka czy kitesurfing.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>