Polscy turyści: w pogoni za słońcem

Za oknami jesienne chłody i plucha, a w sercu – tęsknota za słońcem. Uciekając przed krajową aurą szukamy ofert turystycznych „last minute” w Egipcie, Tunezji  czy Izraelu – podaje raport wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl. We wrześniu szczególnie często były poszukiwane właśnie takie „okazje na ostatnią chwilę”. Nie wszyscy jednak tęsknią za latem. Mocno daje o sobie znać nadchodzący sezon zimowy, bowiem wśród najpopularniejszych wyszukiwanych ofert, znalazły się te dla narciarzy.

Słońca i ciepła!
Wrzesień to pierwszy jesienny miesiąc. W kraju pogoda nas nie rozpieszczała, pojawiły się pierwsze chłody, niebo zasnuwały ciężkie chmury, a wakacyjny nastrój zdecydowanie zakończyły częste opady deszczu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że taka aura, niewiele mająca wspólnego z przyjemną złotą polską jesienią, zwróciła uwagę osób spragnionych wypoczynku na kraje Południa. To przecież w Egipcie, Turcji, Tunezji czy Izraelu mogliśmy się jeszcze cieszyć względnie ciepłym morzem, komfortowymi temperaturami czy czystym niebem.

– Duża popularność ofert „last minute” we wrześniu to efekt nienajlepszej krajowej aury, ale też i niskich cen tych ofert. Po zakończeniu sezonu letniego ceny w typowo „wakacyjnych” lokalizacjach spadają przecież nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki obniżkom w miesiącach jesiennych można niewielkim kosztem zapewnić sobie naprawdę niezapomniane wakacje.  Istnieje, nawet dość liczna, grupa osób wręcz polujących na takie tanie, posezonowe okazje – wyjaśnia  Agnieszka Grygiel, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Qtravel.pl. – Coraz więcej osób wybiera też posezonowe oferty nie tylko z powodu ich niższych cen, ale chcąc uniknąć niedogodności związanych z wypoczynkiem w szczycie sezonu letniego. W październiku czy listopadzie znane kurorty są już znacznie mniej zatłoczone, jest ciszej, spokojniej. Wypoczynek poza sezonem ma wiele zalet, zauważanych przez coraz liczniejsze grono Polaków. Stąd duża popularność takich ofert – dodaje Agnieszka Grygiel.

Czas koneserów?
Jakich ofert poszukiwali we wrześniu użytkownicy Qtravel.pl? Wśród najchętniej poszukiwanych na wypoczynek krajów znalazły się wspomniane kierunki – Turcja, Egipt, Tunezja. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się miejsca zdecydowanie bardziej egzotyczne – Indonezja, Meksyk, Laos czy Indie. Ale w rankingu najpopularniejszych kierunków najbardziej awansowały w ciągu miesiąca kraje europejskie – Francja, Niemcy, Włochy.

– Zmiana profilu przeciętnego turysty to również zjawisko sezonowe. W miesiącach wakacyjnych dominują popularne, masowe kierunki i atrakcje. Sezon letni to czas „hurtowego” wypoczynku, raczej mało zróżnicowanego. Znany kurort, plaża, basen, aquapark to typowe dla szczytowego okresu wakacji wymagania co do ofert wypoczynku. Sezon jesienny jest w pewnym sensie czasem dla koneserów, na wypoczynek ruszają wtedy osoby o nieco bardziej nietypowych wymaganiach, nastawione raczej na zwiedzanie i aktywne poznawanie świata – tłumaczy Agnieszka Grygiel. – Stąd coraz większa popularność nieco bardziej egzotycznych kierunków, czy atrakcji dodatkowych. W miesiącach jesiennych też coraz częściej wybieramy także imprezy objazdowe. Szukamy wycieczek po Europie, chcemy zwiedzać znane miasta czy centra kultury – dodaje Agnieszka Grygiel.

Na wypoczynek wybierają się również seniorzy – we wrześniu dość znacząco wzrosła liczba zapytań dotyczących właśnie ofert dedykowanych osobom starszym.

Umarł król, niech żyje król
We wrześniowych statystykach wyszukiwarki Qtravel.pl można zaobserwować bardzo ciekawą tendencję. Praktycznie tuż po zakończeniu tegorocznego sezonu letniego i związanego z nim szczytu poszukiwań ofert wakacyjnych, użytkownicy tej wyszukiwarki rozpoczęli poszukiwania ofert… na przyszły rok. Pojawiła się już duża liczba zapytań dotyczących oferty wypoczynku na rok 2011.

- Co szczególnie ciekawe, wiele zapytań o przyszłoroczną ofertę należy do bardzo precyzyjnych. Nasi użytkownicy pytają o konkretne miejsce i hotel, ale z terminami już w przyszłym roku. Może to oznaczać, że po tegorocznych wakacjach szukają już sprawdzonych lokalizacji, miejsc które sami odwiedzili i które spełniły oczekiwania. Chcą więc tam powrócić w przyszłym roku. Potwierdza to opinie o mocno zachowawczych decyzjach Polaków jako konsumentów, nie lubimy kupować kota w worku, nie ryzykujemy nowości, tylko wybieramy oferty już sprawdzone – wyjaśnia Agnieszka Grygiel.

Coraz więcej chętnych na narty
Wrzesień okazał się również przełomowy pod względem poszukiwanych atrakcji dodatkowych. Widać już bardzo wyraźnie wpływ zbliżającej się zimy, końca roku i sezonu narciarskiego. Do rankingu wyszukiwanych atrakcji przebojem weszły… narty!

– Zima nadchodzi wielkimi krokami, więc i chętni na formy wypoczynku charakterystyczne dla tej pory roku poszukują dla siebie ciekawych ofert. W zapytaniach naszych użytkowników pojawiły się frazy dotyczące wypoczynku w górach z możliwością jazdy na nartach czy już nawet zapytania o  imprezy sylwestrowe – mówi Agnieszka Grygiel. – Zmienił się również profil wyszukiwanych form wypoczynku. Akcenty przenoszą się z ofert typowo pobytowych na objazdowe, głównie wycieczki. Szczególnie dużą popularnością cieszy się Paryż oraz inne atrakcje Francji, w tym na przykład Zamki Loary. Często poszukiwane były również wycieczki do Grecji czy Niemiec – dodaje A. Grygiel.

Jesień okazała się również czasem ofert dla osób aktywnych. W zestawieniu szczególnie często wyszukiwanych atrakcji pojawiły się bowiem tak nietypowe elementy jak safari, rejsy (w tym po Nilu), nurkowanie, free ski, rejs katamaranem, wspinaczka czy podziwianie zorzy polarnej.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>