Wakacje nadchodzą, zima jeszcze trwa, Bułgaria wraca do łask

Po pierwszym, grudniowym ataku zimy, styczniowa – dość łagodna – aura zmusiła miłośników białego szaleństwa do zwrócenia się ku alpejskim stacjom narciarskim. Rozczarowani krajową odwilżą szukaliśmy śniegu poza granicami – głosi raport opracowany przez Qtravel.pl, polską wyszukiwarkę ofert turystycznych. Jednak najwięcej uwagi poświęcaliśmy planując już wakacje, szczególną uwagę zwracając na kraj bardzo dobrze znany dojrzałemu pokoleniu Polaków – mianowicie na Bułgarię.

Styczeń upłynął pod znakiem poważnych perturbacji społeczno-politycznych w kraju będącym jednym z głównych celów polskich turystów – Tunezji. Ryzyko związane z podróżą do tego północnoafrykańskiego kraju spowodowało natychmiastową reakcję Polaków planujących wakacyjny wypoczynek.

- W rankingu najczęściej wyszukiwanych w Qtravel.pl kierunków podróży pozycja Tunezji dość poważnie spadła.  O ile we wszystkich wcześniejszych zestawieniach miesięcznych Tunezja zawsze mieściła się w pierwszej siódemce najczęściej wyszukiwanych destynacji, to w styczniu jej pozycja gwałtownie spadła. Zamieszki w tym kraju, przesilenie polityczne i obalenie dotychczasowego dyktatora mocno podważyły zaufanie turystów – mówi Agnieszka Grygiel, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju internetowej wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl. – Wielkim zwycięzcą okazał się Egipt. Odwrócenie się od Tunezji oznaczało wprost zwrot ku Egiptowi. Któż mógł przypuszczać, że i tym razem rzeczywistość okaże się tak zaskakująca i dynamiczna i to właśnie Egipt będzie następny w kolejce do wystąpień ludności? – dodaje Agnieszka Grygiel.

Zyskały za to kraje europejskie, głównie Turcja, Chorwacja i Bułgaria - kraj znany dobrze pokoleniu obecnych 50-latków, za lat PRL namiastka Włoch czy Grecji. Obecnie, już jako członek Unii Europejskiej odkrywana przez młodsze pokolenie Polaków ponownie jako bardzo dobre miejsce na atrakcyjny i tani letni wypoczynek.

Oczywiście użytkownicy Qtravel.pl nie poszukują wyłącznie ofert na sezon wakacyjny. Po styczniowych odwilżach warunki śniegowe w kraju pogorszyły się, co zwróciło uwagę miłośników białego szaleństwa na tradycyjne, alpejskie stacje narciarskie. Aktywny wypoczynek na nartach to nadal najczęściej poszukiwany element oferty turystycznej.

- Zwolennicy aktywnego, zimowego wypoczynku poszukują głównie ofert we Włoszech oraz Szwajcarii. Zadawane naszej wyszukiwarce pytania pozwalają na ocenienie tej grupy osób jako dość dobrze sytuowanej. Szukają oni kilkudniowych ofert, z pełnym zakresem usług, w miejscach położonych blisko stoków o najwyższym standardzie. To osoby wymagające i dobrze znające swoje potrzeby – mówi Agnieszka Grygiel.

Wśród najczęściej wyszukiwanych w styczniu w wyszukiwarce Qtravel.pl atrakcji związanych znalazły się – tradycyjnie już – aquapark, nurkowanie czy basen. Nowością jest pojawienie się pytań dotyczących ofert związanych z majową beatyfikacją Jana Pawła II.

- W najbliższych miesiącach spodziewamy się znacznego przyrostu właśnie zapytań dotyczących wyjazdu na majowe uroczystości w Rzymie. Niestety już wkrótce większość chętnych nie będzie mogła znaleźć nie tylko taniej, ale praktycznie żadnej oferty. Infrastruktura turystyczna w okolicach stolicy Włoch ma swoją określoną pojemność i już niebawem w promieniu wielu kilometrów od Rzymu nie będzie można znaleźć na początku maja żadnego wolnego miejsca w hotelu czy kampingu. Media donoszą za to o pojawiających się oszustach, oferujących po wyjątkowo atrakcyjnej cenie wyjazd na mszę beatyfikacyjną wzbogacony o bardzo ciekawy program dodatkowy. Przestrzegam przed takimi ofertami, warto takie biuro dokładniej sprawdzić, bowiem po wpłaceniu zaliczki wszelki kontakt może się urwać – ostrzega Agnieszka Grygiel

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>