Wakacje Polaków: plaża, słońce, woda

Gdzie i jak wypoczywamy? Na takie pytanie nie ma oczywiście prostej i jednoznacznej odpowiedzi, bowiem każdy z nas jest inny i co innego sobie ceni w wakacyjnym wypoczynku – czy to spokojne wylegiwanie się na plaży, czy zwiedzanie ciekawych miejsc, muzeów, pomników kultury i architektury stworzonych ręką ludzką oraz dzieł przyrody, czy też aktywnie – nurkując, wspinając się, przemierzając pieszo dzikie ostępy. Jakiego wypoczynku więc szukamy? Odpowiedź na to pytanie może ułatwić analiza zapytań użytkowników sporządzona przez Qtravel.pl, internetową wyszukiwarkę ofert turystycznych. Wynika z niej, że Polacy w wyborze oferty wakacyjnej są raczej tradycjonalistami.

Na południe marsz! Tunezja coraz popularniejsza
Nie lubimy ekstrawagancji, jesteśmy raczej konserwatystami, dlatego wybieramy na ogół tradycyjne kierunki – południe Europy, Egipt, Turcję. Cóż, nie mamy zaufania (a jak pokazuje obecny rok – bardzo słusznie) do krajowej aury. Wolimy nie ryzykować urlopu pod chmurami i w deszczu. Nie bez wpływu jest też lepszy stan infrastruktury oraz wyższa jakość usług w krajach tradycyjnie kojarzonych z turystyką.

- Polacy w wyborze miejsc na wypoczynek wakacyjny nie odbiegają od innych Europejczyków z  naszych szerokości geograficznych.  Tak samo jak Niemcy, Czesi, Szwedzi, Duńczycy na wakacje wybieramy się tam, gdzie możemy zaznać słońca, błękitnego bezchmurnego nieba i urlopu bez ulew, burz, chłodnych dni. Dlatego szukając miejsca na letni wypoczynek najczęściej szukamy w takich krajach jak Turcja, Egipt, Chorwacja, Grecja  czy Tunezja . Wypoczynku w tych pięciu krajach dotyczy prawie dwie trzecie zapytań kierowanych do naszej wyszukiwarki – mówi Agnieszka Grygiel, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Qtravel.pl. – W stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowaliśmy jednak dość istotną zmianę. Znacząco zwiększyła się bowiem liczba zapytań dotycząca wypoczynku w Tunezji. O ile w czerwcu o oferty turystyczne w tym kraju pytało zaledwie 1,5 procent użytkowników, o tyle w lipcu już ponad 5 procent. Z analizy zapytań wynika, że większość z pytających o Tunezję ma zamiar wybrać się do tego kraju we wrześniu i październiku, czyli już poza głównym sezonem  – dodaje Agnieszka Grygiel .

W lipcu, podobnie jak i miesiąc wcześniej, większość pytań zadawanych przez użytkowników wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl dotyczyła wypoczynku w Turcji. Ofert w tym kraju tyczyło 14 procent zapytań (w czerwcu było to niemal 15 procent), o możliwości wypoczynku w Grecji  w lipcu 2010 roku pytało niemal 13 procent (12,96 proc.) użytkowników Qtravel.pl (w tym Grecja kontynentalna – 7,89 procent, Kreta – 2,65 proc. oraz Rodos – 1,66 procent i Korfu – 0,76 proc.).O wypoczynek w zajmującym trzecią lokatę w rankingu najpopularniejszych destynacji Egipcie pytało 10,7 procent użytkowników Qtravel.pl. Kolejna w zestawieniu Chorwacja leżała w polu zainteresowań niespełna 6,4 procent użytkowników wyszukiwarki. O oferty wypoczynku we wspomnianej wcześniej Tunezji pytało 5,1 proc. użytkowników, zaś w Hiszpanii (wynik łączny Hiszpania+Teneryfa+Majorka) – niecałe 4 proc.

- Wzrost liczby zapytań dotyczących Tunezji, w zestawieniu z poszukiwanymi terminami, świadczy że Polacy chcą przedłużyć sobie lato, spędzając początek polskiej jesieni na północy Afryki. Wrzesień i październik w tym kraju nie są już bardzo upalne, a i ceny są znacznie niższe niż w sezonie.  To znakomity sposób na niedrogie uniknięcie jesiennej depresji – mówi Agnieszka Grygiel . – Systematycznie przybywa także zapytań dotyczących krajów już mocno egzotycznych, takich jak Tajlandia, Trynidad i Tobago czy Sri Lanka – uzupełnia Agnieszka Grygiel.

Atrakcje? Niemal wyłącznie woda na różne sposoby
Satysfakcjonujący wypoczynek to nie tylko wygodny hotel, dobra pogoda, ciekawe miejsce czy sprawna obsługa.  Nasze wymarzone wakacje naprawdę niezapomnianymi mogą się stać dzięki dodatkowym atrakcjom.  Czego poszukiwali użytkownicy Qtravel.pl? Głównie przyjemności związanych z wodą – w wodzie, na wodzie, przy wodzie i pod wodą. Czy będzie to plaża, zjeżdżalnia wodna, aquapark, rafa koralowa, nurkowanie, rejs statkiem czy basen. „Wodne” rozrywki stanowią łącznie niemal 95 procent wszelkich zapytań dotyczących ogółu dodatkowych atrakcji.

- Jesteśmy tradycjonalistami. Do wypoczynku szukamy na ogół dobrej, słonecznej pogody – a taką gwarantują nam kraje południowe  oraz wody. Wody pod różnymi postaciami, od plaży po basen, od nurkowania po rejs – wyjaśnia Agnieszka Grygiel .

Obrazu polskiego turysty-tradycjonalisty dopełniają najchętniej wyszukiwane kurorty. Na czołowych pozycjach – jeśli uwzględnić częstość wyszukiwania – są tak znane miejscowości jak Sharm el-Sheik, Hurghada, Bodrum czy Alanya.

- Nie lubimy eksperymentować czy ryzykować, wybieramy popularne i sprawdzone miejsca oraz sposoby wypoczynku – podsumowuje Agnieszka Grygiel.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>