Wakacyjny sierpień: precyzyjne wymagania. Przy plaży, bez dzieci, z odrobiną ciepła – raport Qtravel.pl

Polacy mają bardzo sprecyzowane wymagania dotyczące swoich wakacji. Wiedzą, do jakiego kraju zamierzają się udać, mają sprecyzowany kurort, a nawet lokalizację hotelu – wynika z analizy wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl. W sierpniu dodatkowo częściej decydowali się na wybór oferty z propozycjami dla osób aktywnych – nurkowaniem na rafach koralowych, zwiedzaniem. Mniej popularne były propozycje dla osób z dziećmi – spadło zainteresowanie ofertami z animacjami czy dostępem do brodzika. Zimne wakacje spowodowały również to, że stęskniliśmy się za ciepłem – częściej poszukiwane były oferty z możliwością korzystania z… sauny.

Spragnieni ciepła i znający swoje wymagania
Szukając miejsca na letni wypoczynek najczęściej wybieramy takie kraje jak Turcja, Egipt, Chorwacja, Grecja czy Tunezja . Nie inaczej było i tego lata. W kraju tegoroczna wakacyjna aura nas zdecydowanie nie rozpieszczała. Deszczowe, chłodne lato szczególnie kierowało naszą uwagę ku ciepłemu Południu, miejscom z błękitnym niebem i pozbawionym długotrwałych opadów deszczu.  Znacznie chętniej szukaliśmy więc ofert wypoczynku wakacyjnego nad ciepłymi morzami, niż nad zimnym Bałtykiem czy w deszczowych polskich górach.

- W sierpniu większość użytkowników wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl była zainteresowania wypoczynkiem w Turcji. O oferty w tym kraju pytał średnio co dwunasty użytkownik wyszukiwarki. Wysoką pozycję utrzymują też inne tradycyjne wakacyjne kierunki, takie jak Egipt, Tunezja, Grecja czy Chorwacja – mówi Agnieszka Grygiel, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Qtravel.pl. – Zauważyliśmy również inną tendencję, polegającą na znacznie bardziej precyzyjnym formułowaniu oczekiwań co do oferty. Coraz więcej użytkowników wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl wpisuje mianowicie już przy pierwszej wizycie w naszym serwisie bardzo precyzyjne zapytanie, szczegółowo opisujące wymagania co do terminu, miejsca, lokalizacji oraz atrakcji dodatkowych związanych z ofertą. To dla nas bardzo ważne spostrzeżenie, pokazuje bowiem że idea wyszukiwarki przyjęła i sprawdza się – dodaje Agnieszka Grygiel.

Czego więc poszukują użytkownicy Qtravel.pl? Oczywiście poza głównymi kierunkami – i to zarówno krajami jak i konkretnymi kurortami, poszukują hoteli o określonej lokalizacji czy nawet określonych hoteli oraz ofert w wybranych terminach. Przy wyborze miejsc nie jesteśmy ekscentrykami – nie odbiegamy ani od innych nacji z naszych szerokości geograficznych, ani od naszych własnych wyborów sprzed lat kilku. Jak wspomniano wcześniej wybieramy głównie kraje basenu Morza Śródziemnego, a w nich tak znane kurorty jak Sharm el-Sheik, Hurghada, Alanya, Okrug Gornji czy Słoneczny Brzeg, a także wydzielone rejony (krainy, wyspy) – Majorkę, Toskanię, Ibizę, Kretę, Rodos, Sardynię czy wybrzeże morza Egejskiego.

- Szukając oferty wakacyjnej nasi użytkownicy mają już na tyle sprecyzowane zamiary, że często pytają nawet o konkretny hotel. Wpływ na to mają z jednej strony wcześniejsze doświadczenia, z drugiej zaś relacje znajomych czy nawet recenzje w popularnych serwisach zbierających opinie. Chcąc maksymalnie pomóc w podjęciu decyzji, nawiązaliśmy właśnie współpracę z dwoma najbardziej renomowanymi serwisami zbierającymi opinie o miejscach wakacyjnego wypoczynku. Dzięki temu nasi użytkownicy nie kupują już przysłowiowego kota w worku, mają bowiem do dyspozycji informacje znacznie ułatwiające wybór tego a nie innego hotelu. Informacje pochodzące z pierwszej ręki, wprost od gości tych placówek – mówi Agnieszka Grygiel.

A co z osobami nie mającymi aż tak sprecyzowanych wymagań?

- Część użytkowników korzystających z naszej wyszukiwarki określa jedynie przybliżone, ogólne warunki, które musi spełnić hotel, w którym chcieliby spędzić wakacje – wyjaśnia Agnieszka Grygiel. – Najczęściej pojawiające się wymagania, to określające standard czy lokalizację, na przykład „przy  plaży”, „własna plaża” czy „all inclusive”. Wyszukiwarka obsługuje wszelkie tego typu zapytania bez najmniejszych problemów, zwracając listę ofert spełniających nawet najbardziej skomplikowane warunki – dodaje Agnieszka Grygiel.

Z jakim biurem? Decyduje cena
Wśród najczęściej poszukiwanych i wybieranych touroperatorów dominują małe i średnie krajowe biura podróży, a nie duzi, europejscy gracze, mający w Polsce swoje przedstawicielstwa.

Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta. Polscy turyści nie mają niestety zbyt bardzo zasobnych portfeli, dlatego wybierają tańszą, o ile nie najtańszą, ofertę krajowych organizatorów. Wszystko ma swoją cenę, dlatego też co roku pojawiają się informacje o problemach klientów bankrutujących biur podróży – niestety są to najczęściej lokalni, krajowi operatorzy, a nie firmy o ogólnoeuropejskim zasięgu. Oczywiście nie znaczy to, że płacąc więcej za ofertę renomowanego operatora mamy gwarancję bezproblemowego wypoczynku. Jednak i ryzyko jest mniejsze i – jak pokazuje doświadczenie – różni operatorzy mają inny zakres oferty podstawowej jak i „all inclusive”.

W branży turystycznej również obowiązuje zasada, że za jakość trzeba odpowiednio zapłacić – przemysł „wypoczynkowy” nie jest więc żadnym wyjątkiem od ogólnej reguły.

Plaża, basen i …sauna
W sierpniu zmienił się zestaw najczęściej poszukiwanych dodatkowych atrakcji związanych z wypoczynkiem. Oprócz standardowego zestawu – plaży, basenu, nurkowania czy Aquaparku – w statystykach wyszukiwarki Qtravel.pl znalazły się nowe frazy. Ich pojawienie się można wiązać z nadchodzącym sezonem jesiennym oraz wyjątkowo kapryśną w tym roku krajową aurą. Poszukując ofert wypoczynku na sezon jesienny, wybieramy i miejsca i atrakcje które pozwolą nam dłużej cieszyć się Słońcem, plażą i ciepłem czy bardziej wyszukanymi rozrywkami.

- W sierpniowych statystykach wyszukiwarki pojawiły się po raz pierwszy w tym roku takie słowa jak „sauna” czy  „dyskoteka”. Użytkownicy znacznie częściej szukają też ofert pozwalających walczyć ze skutkami jesiennej chandry, obejmujących welness czy Spa. Coraz bardziej popularne stają się oferty aktywnego wypoczynku – spływy kajakowe, wspinaczka, wycieczki górskie, trekking. Na wypoczynek w czasie pomiędzy sezonem letnim a zimowym wybierają się koneserzy turystyki, nie gustujący w masowym wypoczynku na plaży czy zimowych wypadach na narty oraz unikający tłumów w kurortach czy popularnych regionach turystycznych – wyjaśnia Agnieszka Grygiel

Wśród nietypowych atrakcji, których poszukują użytkownicy wyszukiwarko możemy znaleźć również walki byków, windsurfing, safari czy ekskluzywne sporty – golf, squash. Ważny jest także dostęp do Internetu – użytkownicy wyszukiwarki znacznie częściej sprawdzają, czy w danej lokalizacji jest  możliwy bezproblemowy dostęp do zasobów Sieci.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>