Zabierz język na wakacje, czyli wakacyjne kursy językowe

Znajomość języka obcego to w każdej podróży niezwykle cenna umiejętność. Dlatego wcale nie powinno dziwić, że chętnie wyjeżdżamy za granicę właśnie po to, by szlifować swoje umiejętności językowe. Tym bardziej, że naukę połączyć można ze zwiedzaniem i korzystaniem z lokalnych atrakcji.

Firma Sprachcaffe od 1983 roku zajmująca się organizacja kursów językowych za granicą przygotowała dla Qtravel.pl specjalny raport dotyczący turystyki językowej. Według danych Sprachcaffe Polacy najchętniej wyjeżdżają za granicę, by uczyć się języka angielskiego (około 70 proc. sprzedanych ofert), a do najpopularniejszych kierunków wyjazdowych należą:

 • Wielka Brytania (Londyn, Bourmouth, Brighton, Devon, Bristol, Cambridge, Bath) – 60 %
 • Malta (St Julian’s i St Pauls Bay’s) – 15 %
 • USA  (Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco, Miami, Atlanta, Boston) – 10 %
 • Kanada (Toronto, Vancouver, Montreal, Ottawa) – 5%
 • Australia  (Sydney, Melbourne)
 • RPA   (Cape Town)
Najpopularniejsze kierunki wyjazdów językowych
nazwa procent wyjazdów
Wielka Brytania 60%
Malta 15%
USA 10%
Kanada 5%
Inne 10%

Kolejne na liście są język niemiecki i hiszpański (ok. 10 proc), język francuski (5-10 proc,) oraz włoski (ok. 5 proc.). Na naukę niemieckiego wybieramy niemieckie miasta – Berlin, Frankfurt, Düsseldorf. Coraz chętniej też uczymy się hiszpańskiego. Nic dziwnego, by uczyć się tego języka wyjechać można do Barcelony, Madrytu, Malagi, na Majorkę, ale także do Meksyku, na Kubę i do krajów Ameryki Południowej – Argentyny, Gwatemali czy Chile. Inne oferowane języki to: rosyjski, norweski, szwedzki, holenderski, chiński, japoński, arabski.Wyjazdy połączone z nauką języka odbywające się w Europie trwają średnio około  2-3 tygodni. Dalsze wyprawy to już minimum 4 tygodni. Osoby, które nie są ograniczone czasem, często wybierają wyjazd typu work and travel, staże zagraniczne lub studia za granicą, które zwykle trwają rok lub nawet kilka lat. To jednak propozycja dla osób o zasobniejszych portfelach.

Przeprowadzone przez Sprachcaffe badania potwierdziły, że wszyscy kursanci, którzy wyjeżdżają przynajmniej na 2-3 tygodnie, przełamują w końcu wewnętrzne bariery językowe i zaczynają się swobodnie komunikować w języku obcym. Bez kontaktu z Polakami, poznają osoby z różnych krajów i muszą sami porozumiewać się kursantami różnych narodowości.Obecnie na rynku działa około 40 firm skupionych wyłącznie na turystyce językowej, a zainteresowanie wakacjami językowymi z roku na roku wzrasta w tempie 5-10 proc. Firmy z branży poszerzają swoją ofertę o kierunki egzotyczne. Wprowadzają także coraz bardziej różnorodną ofertę. Systematycznie rośnie między innymi liczba ofert przygotowanych specjalnie dla seniorów.Pozytywny wpływ na rozwój branży wakacji językowych ma rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby ze znajomością języka obcego, ale także coraz bogatsze doświadczenie turystyczne Polaków, którzy często na wakacjach nie chcą już tylko wypoczywać.

Nauka przez zabawę
Nauka języka obcego podczas wakacji to także świetna zabawa. Dodatkowe atrakcje, które są nieodłącznym elementem kultury danego kraju, pomagają lepiej i szybciej zgłębiać się w język i kulturękraju.Wiele krajów oferuje oprócz nauki specyficzne i oryginalne zajęcia dodatkowe. Oto lista najciekawszych z nich:

 • Belize – zajęcia z hiszpańskiego prowadzi się na plaży, a część z nich odbywa się w szkole zbudowanej z liści lokalnego bananowca.
 • UK – na prestiżowych kursach do dyspozycji otrzymuje się wstęp na pole golfowe, korty tenisowe, basen, do sauny, stadniny koni, do elitarnych klubów. Menu przygotowują nam znani brytyjscy kucharze, a języków uczą wykładowcy z najlepszych angielskich Uniwersytetów. Zwiedzanie najpopularniejszych zakątków, wycieczki krajoznawcze, wieczory filmowe, karaoke, imprezy powitalne, wypady do kina, pikniki zajęcia sportowe.
 • Malta -  odkryty basen, sala fitness, nauka degustacji wina, wieczorny program rozrywkowy, zajęcia sportowe jak:  żeglarstwo, nurkowanie, piłka nożna i siatkówka plażowa, nauka strzelania z karabinu, jazda na skuterach wodnych, quadach.
 • Niemcy – kursy odbywają się w XV wiecznym zamku.
 • RPA - safari, nauka uprawy winorośli w winnicach, gra w golfa, zwiedzanie historycznych miejsc w Afryce, wyprawa jeepami po safari, nurkowania. Nauka odbywa się w ośrodkach położonych przy najlepszych plażach Afryki.
 • Francja – kursy teatralnej ekspresji, degustacja wina, kursy gotowania, nocne zwiedzanie miasta.
 • Hiszpania - kursy flamenco i gotowania, kino hiszpańskie.
 • Włochy – nauka gotowania,  kursy prowadzone w Kalabrii odbywają się w gajach pomarańczowych , wycieczka do muzeum lub teatru, kursy mody w Mediolanie, zwiedzanie starożytnych ruin, warsztaty wyrobu biżuterii, projektowania wnętrz, malarstwa i rysunku, kurs „La dolce vita” dla seniorów oraz nauka degustacji wina, program związany z historią sztuki na podstawie prawdziwych arcydzieł zgromadzonych we włoskich muzeach.
 • Japonia - kursy origami i mangi, kursy robienia sushi.
 • Australia - całodniowe wycieczki na Ayers Rock, liczne zajęcia sportowe i kulturowe.
 • USA - rejsy statkiem po Atlantyku, zajęcia fitness, udział w wycieczkach tematycznych, rozwinięty program kulturalno-sportowy, zajęcia angielskiego połączone z nauką śpiewu.
 • Meksyk -  kurs gotowania i kurs tańca.
 • Kuba – kurs tańca i gry na bębnach.

Tekst został przygotowany we współpracy z firmą Sprachcaffe – kursy i obozy językowe za granicą.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>