10 parków narodowych w Europie, które trzeba zobaczyć

Plitvice, Chorwacja

Parki narodowe – piękne, chronione prawnie miejsca, w których przyroda jest wciąż nieskażona i w których możemy spotkać wyjątkowe gatunki roślin i zwierząt. Tym, którym wizyta w parku narodowym kojarzy się z nudną szkolną wycieczką polecamy zobaczyć, jakie parki narodowe możemy odwiedzić podczas urlopu. Jesteśmy pewni, że zmienią zdanie.

1. Albania – Butrint

To wyjątkowe miejsce, w którym znakomicie poczuje się każdy miłośnik historii starożytnej. Według dziennika Guardian Butrint znajduje się wśród 10 najciekawszych parków w Europie. Jest to stanowisko archeologiczne, wokół którego teren znajduje się pod ochroną. Dzieje Butrintu sięgają czasów antycznych, gdyż już wówczas znajdowała się tam osada. Według mitologii Butrint mieli założyć uchodźcy z Troi, o czym wspomina Wergiliusz w Eneidzie. Z badań archeologicznych wynika jednak, że początkowo istniała tu osada iliryjska, przekształcona później w kolonię grecką.

W latach późniejszych miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim. Było również siedzibą biskupstwa. Okres świetności przypada na okres bizantyjski. Później przez krótki czas było pod okupacją wenecką. W późnym średniowieczu Wenecjanie opuścili miasto plądrując je i niszcząc. U schyłku średniowiecza zostało opuszczone przez mieszkańców, prawdopodobnie z powodu bagien, które utworzyły się wokół osady. Zachęcamy do przeczytania więcej o tym czy warto pojechać do Albanii.

2. Chorwacja – Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jeziora Plitvickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Położony jest w środkowej części Chorwacji, ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Został założony w 1949 roku, a pierwszy rezerwat przyrody w tym regionie powstał w 1928 roku. Teren parku obejmuje 16 jezior krasowych,które dzielą się na dwa zespoły połączone kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora.

Jeziora połączone są systemem potoków przechodzących w wodospady, których jest ok. 90. Jeden z nich, zwany Wielkim Wodospadem, jest największy w Chorwacji i ma wysokość 78 m. W parku znajdują się również niesamowite jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów. Warto pamiętać, że kąpiel w jeziorach, biwakowanie, rozpalanie ognisk i poruszanie się poza wytyczonymi trasami jest niedozwolona. Dowiedz się co warto zobaczyć w Plitvicach.

 3. Włochy – Cinque Terre

Włochy, Cinque Terre

Charakterystyczne kolorowe budynki na skalistym wybrzeżu Włoch znają chyba wszyscy z niezliczonych fotografii. Cinque Terre to fragment riwiery liguryjskiej położonej pomiędzy cyplem Mesco w okolicy Levanto a przylądkiem Montenero przy Portovenere, na którym znajduje się pięć miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore.

Cinque Terre razem z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Powodem wpisu był fakt, że ten odcinek wybrzeża ma wyjątkowe walory panoramiczne i kulturalne. Miasteczka przez wieki były praktycznie odcięte od świata. Dopiero pod koniec XIX wieku zmieniła tę sytuację linka kolejowa, którą zbudowano wzdłuż riwiery.

W celu swobodnego poruszania się po Parku Narodowym Cinque Terre należy wykupić specjalną Cinque Terre Card lub Cinque Terre Card Treno. Karta upoważnia do wejścia na ścieżki Cinque Terre, w tym na słynną Drogę Miłości.

4. Hiszpania – Ordesa

Ordesa

Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido to drugi najstarszy park narodowy w Hiszpanii. Powstał w 1918 roku i znajduje się w Pirenejach na północy Aragonii, w gminie Sobrarbe. Na jego terenie znajduje się wiele chronionych miejsc objętych rezerwatem biosfery, specjalną strefą ochrony ptaków ZEPA (Zona de Especial Protección para las Aves), a od 1997 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według wielu jest to najpiękniejsza część pasma Pirenejów.

Ciekawa jest historia masywu Tres Sorores (Trzy siostry). Według prastarej legendy w górach żyły trzy siostry o imionach Marboré, Perdido i Ramond. W związku z ich wielką siostrzaną miłością nie chciały się nigdy rozdzielić dlatego odprawiały z kwitkiem wszystkich zalotników, którzy pragnęli je poślubić. Wydarzyła się jednak tragedia: siostry zostały zaatakowane przez wrogów, którzy chcieli je uprowadzić. Ponieważ się broniły, zostały zamordowane, a ich ciała ukryte. Ojciec nie znalazł ich żywych ani martwych, za to zobaczył trzy majestatyczne nowe skały. Ich obecne nazwy to Cilindro de Marboré (3.328 m n.p.m., Monte Perdido (3.355 m n.p.m.) oraz Soum de Ramond (3.259 m n.p.m.). Przed wyjazdem zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem – Niezbędnik turysty – Hiszpania.

5. Francja – Korsyka

Korsyka

Prawie połowa terenu tej niezwykłej francuskiej wyspy to park narodowy.

Większość ludzi Korsykę kojarzy z faktu, że to właśnie tam urodził się Napoleon Bonaparte. Wyspa jest wyjątkowa z uwagi na przyrodę, niezwykłe krajobrazy a także unikalną kulturę. Mieszkańcy równolegle z francuskim posługują się językiem korsykańskim, a często i włoskim.

6. Chorwacja – Mljet

Mljet

Wracamy do Chorwacji, a konkretnie na najbardziej zieloną, zalesioną wyspę Adriatyku. Park Narodowy został tam założony w 1960 roku, z uwagi na niezwykłą faunę i florę w tym miejscu. jest to pierwsza zinstytucjonalizowana próba objęcia ochroną całego ekosystemu Adriatyku. Na terenie parku znajdują się dwa słone jeziora (pierwotnie były to jeziora słodkowodne) – Veliko Jezero (Duże Jezioro) o powierzchni 145 ha i głębokości 46 m oraz Malo Jezero (Małe Jezioro) o powierzchni 24 ha i głębokości 29 m. wyspie można odnaleźć 5 różnych typów zalesienia, co może być zasługą Benedyktynów, którzy przez kilka wieków gospodarowali na wyspie, a aż do końca XVIII wieku nie pozwalali zasiedlić jej zachodniej części, gdzie obecnie znajduje się większa część Parku Narodowego. Spotkać tu można pozostałości śródziemnomorskiej prapuszczy, częściowo obecne pierwotne lasy dębowe (dąb ostrolistny) w pobliżu Velikgo Jezera wypierane już coraz częściej przez makia, dziko rosnące drzewa oliwne, chleb świętojański, pinie. Przeczytaj więcej – Wyspa Mljet.

7. Słowenia – Triglav

Triglav

Chociaż w Słowenii jest aż 30 parków narodowych, to tylko Triglav objęty jest całkowitą ochroną. Park znajduje się na terenie Alp Julijskich, w większości w regionie Gorenjska i minimalnie także w Primorskiej.

Głównym punktem Parku jest szczyt Triglav – 2864 m n.p.m. W regionie występują najróżniejsze formacje górskie, jak wąwozy, rzeki, potoki, lasy, doliny. Park ten obejmuje obecnie 84 ha powierzchni i rozciąga się od Kranjskiej Gory na północy do Tolmina na południu, od granicy włoskiej na zachodzie, niemal do Bledu na wschodzie. W Parku są liczne, znakomicie oznakowane szlaki turystyczne. Dodatkową zaletą tego parku narodowego jest lokalizacja blisko od granicy z Austrią i Włochami oraz niemalże graniczące z tym parkiem majestatyczne jezioro Bled.

8. Czarnogóra – Durmitor

Durmitor

Park Narodowy Durmitor  w Czarnogórze obejmuje malowniczy kanion rzeki Tary, który w niektórych miejscach ma nawet 1300 metrów głębokości.

Pasmo górskie Durmitor to w większości skały wapienne, sporo tu jaskiń, wąwozów, rzek wypływających wprost ze skał, zjawisk typowo krasowych.

Tereny te porastają gęste lasy sosnowe i świerkowe. Na terenie Durmitoru żyje również wiele gatunków dzikich zwierząt – ssaków (rysie, niedźwiedzie), oraz liczne gatunki ptaków.

9. Francja – Calanques

Calanques

W pobliżu Marsylii znajduje się Park Narodowy Calanques. Niekiedy miejsce to nazywa się śródziemnomorskimi fiordami, z uwagi na specyficzny wygląd wapiennych skał. Oficjalnie miejsce to objęto ochroną w 2012 roku, zatem stosunkowo niedawno.

W zboczach majestatycznych klifów znajdują się liczne jaskinie, część z nich jest  zalana wodą. Najbardziej znana jaskinia, o ścianach pokrytych malowidłami paleolitycznymi, to Jaskinia Cosquera. Na terenie parku żyje 138 chronionych gatunków flory i fauny, w tym chrząszcze z rodzaju Julodis, orzełki południowe, nietoperze oraz największe europejskie jaszczurki, czyli jaszczurki perłowe. Poznaj więcej powodów dla których warto odwiedzić Francję.

10. Rumunia – Cheile Nerei-Beusnita

Park ten wyróżnia się słynnym na cały świat wodospadem Bigar Cascade. Co w nim wyjątkowego? Nie jest taki jak znane nam wodospady, gdzie hektolitry wody z ogromną siłą uderzają w skały. Tu woda łagodnie i spokojnie spływa po skałach porośniętych mchem.

Co ciekawe, zmienia on kolor w zależności od pory roku: wiosną jest intensywnie zielony, zaś jesienią przybiera złote barwy. Park ten jest niedostatecznie promowany, a dodatkowa trudność tkwi w słabo rozwiniętej infrastrukturze turystycznej w tym miejscu. Warto mimo to podjąć wysiłek i na własne oczy ujrzeć ten urokliwy cud natury. Więcej na temat Rumunii przeczytasz w naszym artykule Rumunia jakiej nie znamy.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>