5 największych depresji na świecie

Ten wpis wprowadzi Was w świat depresji. Ale spokojnie – nikomu nie planujemy popsuć nastroju. Pokażemy natomiast 5 niesamowitych miejsc na świecie, które leżą w depresji, czyli poniżej poziomu morza. Każde z tych miejsc jest na swój sposób wyjątkowe.

1. Morze Martwe (Jordania)

Morze Martwe to słone jezioro bezodpływowe, leżące w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela i Jordanii. Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi – 422 m p.p.m. Z uwagi na takie położenie z Morza Martwego nie odpływa woda, co z kolei przekłada się na jego wysoki stopień zasolenia, wynoszącego średnio 26%. Sól z Morza Martwego ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, leczy wiele problemów skórnych, łagodzi nawet łuszczycę. Wszystko to z uwagi na jej skład – zawiera liczne minerały i korzystne dla nas związki chemiczne. Morze Martwe to akwen, w którym każdy może pływać, bo ciało się bez problemu unosi na wodzie :)

2. Pustynia Danakilska (Etiopia)

Pustynia Danakilska znajduje się w północno-wschodniej Afryce i rozciąga się na terenie trzech państw: Etiopii, Erytrei i Dżibuti. To jedno z najmniej gościnnych i najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie dzienna temperatura niejednokrotnie potrafi przekroczyć 60 st. C, słynące jednak z zastygłych formacji lawy, dymiących stożków wulkanicznych, gorących źródeł i pól siarki. Pustynia położona jest w centrum Kotliny Danakilskiej, dużej depresji geologicznej leżącej do 120 m p.p.m.

3. Kotlina Turfańska (Chiny)

Nasze kolejne „depresyjne” miejsce leży w zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Sinciang. Dno długiej na ok. 200 km i szerokiej na ok. 70 km kotliny znajduje się na wysokości 154 m p.p.m. i niegdyś było pokryte wyschniętym obecnie jeziorem Aydingkol Hu. Warto zauważyć, że jest to najniżej położony punkt Chin.

4. Kattara (Egipt)

Kattara to depresja leżąca w północno-zachodnim Egipcie, na terenie Pustyni Libijskiej i jest najniżej położonym punktem w Egipcie – 133 m p.p.m. Jej dno pokrywają rozległe solniska, piaszczyste wydmy oraz słone mokradła, przez co teren ten zupełnie nie nadaje się pod uprawę.

5.Karakija (Kazachstan)

Przenosimy się w zupełnie inny rejon świata. Karakija (Karagiye) to leżące w zachodnim Kazachstanie na wysokości 132 m p.p.m. zapadlisko krasowe, będące najniższym punktem tego kraju. Choć dno depresji pokrywają słone gleby, sołonczaki, stanowi ona dom dla wielu gatunków zwierząt: m.in. muflonów, lisów stepowych, zająców, sępów oraz węży. Co ciekawe, jest to jedyne miejsce na półwyspie Mangystau, w którym rosną jadalne dla ludzi grzyby.

Które z tych miejsc chcielibyście odwiedzić?

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>