5 pomysłów na urlop w październiku


Z urlopem wiadomo, jak jest: wszyscy chcieliby w jednym czasie, a potem okazuje się, że wolne możemy mieć dopiero w październiku. To nie znaczy, że nie możemy spędzić wspaniałych wakacji! Przedstawiamy 5 fantastycznych kierunków na październikowy urlop.

1. Izrael


Izrael jest pod wieloma względami wyjątkowy. To jedno z najmłodszych państw na świecie, a jednocześnie mające bardzo długą historię. To miejsce wyjątkowe dla chrześcijan, wyznawców judaizmu i islamu. To kraj nowoczesny i tradycyjny jednocześnie. Kusi złotymi plażami i mnóstwem zabytków.

Sprawdź oferty wycieczek do Izraela

Warto zauważyć, że maleńki Izrael ma największe nagromadzenie stanowisk archeologicznych – powstało ich tam aż 20 tysięcy. Już sam ten fakt mówi o bogatym dziedzictwie historycznym i kulturowym.

Jedną z największych atrakcji Izraela jest Twierdza Masada położona nad Morzem Martwym.To twierdza rozbudowana przez Heroda Wielkiego o kompleks pałacowy. Rzymianie napotkali tu zażarty opór podczas I powstania żydowskiego – próbowali zdobyć twierdzę przez trzy lata. Obozowało tam 10 tysięcy legionistów, którzy otoczyli płaskowyż fortyfikacjami, po czym od strony zachodniej wybudowali potężną, do dziś widoczną rampę. Po niej wspięli się pod mury, zrobili w nich wyłom i wkroczyli do środka. Nie zastali jednak nikogo żywego – by nie dostać się do niewoli, obrońcy popełnili samobójstwo.


Podczas pobytu warto odwiedzić Muzeum Izraela, w którym można obejrzeć unikatowe zwoje z Kumran – jedne z najstarszych wersji tekstów biblijnych. Warte uwagi jest także poświęcone ofiarom Holokaustu Muzeum Jad Waszem w Jerozolimie.

Koniecznie spróbujcie również kąpieli w Morzu Martwym – więcej na jego temat piszemy w tekście o największych depresjach na świecie.

Przepięknie prezentuje się stare miasto w Jerozolimie, gdzie można zaopatrzyć się w mnóstwo pamiątek. Stare Miasto w Jerozolimie dzieli się na cztery dzielnice: żydowską, ormiańską, chrześcijańską i muzułmańską. Można zwiedzać je z przewodnikiem lub na własną rękę.

Ci, którzy pragną spokoju, odnajdą go w Hajfie – miejscu świętym dla wyznawców bahaizmu. Wybudowane w 2001 roku wiszące ogrody niosą ukojenie i relaks. Ale uwaga: nie znajdziemy tam straganów z pamiątkami, które mogłyby psuć nastrój skupienia i odprężenia.

Izrael to miejsce, w którym spodoba się zarówno osobom wierzącym, jak i miłośnikom historii i archeologii. Znakomicie będą bawić się tam również ci, którzy lubią plażowanie.

2. Malta


Malta, państwo o powierzchni niejednego miasta w Polsce, ma wyjątkową historię. Zasiedlona już przed siedmioma tysiącami lat, nosi w sobie dziedzictwo Fenicjan, Arabów i Rzymian. Pięć tysięcy lat temu zaczęły tam powstawać megalityczne budowle, których przeznaczenia naukowcy wciąż nie są w stanie ustalić!

Sprawdź oferty wycieczek na Maltę

Miłośnicy archeologii i architektury z pewnością powinni zwiedzić Mdinę, dawna stolicę Malty. Założone 4 tysiące lat temu miasto otoczone jest kamiennymi murami. Dziś w Mdinie mieszka zaledwie kilkaset osób. Kościołem wartym odwiedzenia jest katedra św. Pawła z obrazem Najświętszej Marii Panny. Legenda głosi, że autorem obrazu był św. Łukasz. W Mdinie znajduje się także grota, w której podobno mieszkał św. Paweł po rozbiciu statku. Stał się on patronem Malty i według naukowców mógł tam faktycznie przebywać.

Mieszkańcy Malty są niezwykle religijni. Figurki świętych można spotkać nawet w miejskich autobusach. Jednocześnie Maltańczycy bardzo lubią świętować więc niemal ciągle odbywają się tam procesje ku czci jakiegoś świętego.

3. Costa del Sol (Hiszpania)


Kolejnym pomysłem na październikowe wakacje jest Costa del Sol. W październiku panuje tam temperatura 22-25 stopni, więc bardzo przyjemna.

Idealne miejsce, jeśli nie przepadamy za upałami, a lubimy plażę. Po szczycie sezonu nie ma też tłumów i można cieszyć się spokojnym urlopem. Costa del Sol to aż 300 kilometrów różnego rodzaju plaż i gwarancja słońca niemal cały rok. Warto odwiedzić Malagę – rodzinne miasto Pabla Picassa i aktora Antonio Banderasa.

Costa del Sol to region przyjazny rodzinom, ale także bardzo romantyczny, więc doskonały na wakacje we dwoje lub podróż poślubną.

4. Cypr Południowy


Pogoda na Cyprze w październiku wciąż niekiedy sięga 30 stopni, więc nie trzeba obawiać się o to, że będzie zimno. Podczas gdy w Polsce zaczynają się jesienne szarugi, na wyspie Afrodyty piękne słońce i ciepło. A że Cypr ma bogatą infrastrukturę hotelową, to bez trudny znajdziemy obiekt w takim standardzie, jakiego sobie życzymy. Południowa część Cypru to piękne plaże i krystalicznie czysta woda zachęcająca do kąpieli.

Sprawdź oferty wycieczek na Cypr

Sezon turystyczny trwa na Cyprze aż do listopada, więc październik to doskonała pora, by tam się wybrać. Poza plażowaniem warto także zwiedzać zabytki Cypru: piękne bizantyjskie kościoły, starożytne miasta i urocze wioski, których mieszkańcy zajmują się rzemiosłem i rękodziełem.

5. Algarve (Portugalia)


Dawniej z tego miejsca w świat wypływali żeglarze. Dziś jest to jeden z największych ośrodków turystycznych w Portugalii. Wspaniały klimat, piękne krajobrazy i malownicze wybrzeże to atrakcje, które zachęcają do spędzenia urlopu.

Sprawdź oferty wycieczek do Algarve

Atutem Algarve są również plaże: piaszczyste, żwirowe, różnej wielkości. Skąpany w wodach Atlantyku region to nie tylko doskonałe miejsce do błogiego lenistwa.. Algarve to również idealne miejsce dla miłośników golfa. Znajduje się tu 25 wysokiej klasy pól golfowych. Warto również zwiedzić leżące na wybrzeżu malownicze miasteczka.

Mamy nadzieję, że znaleźliście dla siebie pomysł na wakacje właśnie o tej porze roku. A jeśli nie – chętnie pomożemy coś wybrać :)

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>