Co warto zobaczyć w Toskanii? TOP 8 miasteczek Toskanii

Toskania

Po greckim przerywniku, wracamy w naszym blogu do Włoch. Jednego z top-kierunków typowanych przez ekspertów Qtravel.pl na tegoroczne lato. W poprzednich częściach omawialiśmy Riwierę Adriatycką i Wybrzeża Marche, a także KampanięGargano. Dziś trzecia część uwielbianej Italii w nowej, wakacyjnej odsłonie. Zapraszamy na wycieczkę do Toskanii.

Dlaczego warto jechać do Włoch?

O tym dlaczego w nadchodzącym sezonie warto zwrócić swoja uwagę na wypoczynek we Włoszech pisaliśmy w poprzednich częściach. Podaliśmy argumenty z punktu widzenia klienta i postaraliśmy się wyjaśnić zmiany w postrzegani kierunku przez krajowe biura podróży. Tym, którzy nasz włoski cykl rozpoczynają śledzić dopiero teraz, polecamy wszystkie wcześniejsze części, a argumentacyjnie zwłaszcza pierwszą, w której piszemy dlaczego warto wybrać się do Włoch. Przypomnijmy może tylko, po raz kolejny, aby dobrze zapadło w pamięci,  że Italia ma w tym roku naprawdę sporą szansę na zajęcie silnej pozycji w pierwszej piątce kierunków wypoczynkowych. Dla naszej wyszukiwarki, stanowić ona może nawet 10 proc. wszystkich sprzedanych wycieczek. Wszystko to świadczyć może o jednym. Włochy po raz kolejny stają się bardzo modne i turystycznie pożądane.

TOSKANIA

Toskania (Toscana) – to prawdopodobnie jeden z najlepiej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych regionów Italii. Administracyjnie ulokowany w środkowej części Włoch, geograficznie w Apeninach Północnych (Apeniny Toskańskie) oraz nad morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim. Od północy graniczy z regionem Ligurii oraz Emilią-Romanią, na wschodzie z Marche i Umbrią, a na południu ze stołecznym Lacjum. Sam region podzielony jest administracyjnie na 9 prowincji plus 10-ty, miasto Florencję, jego stolicę, będącą jednocześnie miastem metropolitalnym.

Toskania na mapie

Toskania to jedna z najstarszych i najciekawszych regionów dzisiejszych Włoch. To tu powstawały kolejne kolebki włoskiej kultury (Lukka, Piza, Sienna, Florencja, Livirno), a także języka (dialekt toskański stał się podstawą dzisiejszego języka włoskiego). W początkowej fazie o panowanie nad Toskanią ubiegali się kolejno Etruskowie, Rzymianie i plemiona germańskie. Od XV w. podporządkowana ona została władzy słynnych florenckich Medyceuszy. Po wygaśnięciu tej dynastii, w 1737 władza przeszła w ręce dynastii habsbursko-lotaryńskiej, co związało kraj z Austrią. W następnych latach, podbijali ją kolejno: Napoleon Bonaparte (1801) utworzył Królestwo Etrurii. W latach 1807-1809 Toskania była częścią Francji, a w 1809 Wielkie Księstwo Toskanii Napoleon nadał Elizie Bonaparte. W roku  1814 na tron Toskanii powróciła dynastia habsbursko-lotaryńska. Dopiero 22 marca 1860 weszła ona w skład zjednoczonych Włoch.

Gospodarczo Toskania to region o charakterze przemysłowo-rolniczym, a największą rozpoznawalność ma lokalna produkcja wina (Chianti) i oliwy z oliwek.

Atrakcje Toskanii

1. Florencja

FlorencjaPrzeczytaj co warto zwiedzić we Florencji.

2. Montepulciano

MontepulcianoPrzeczytaj dlaczego warto pojechać do Montepulciano.

3. San Gimignano

San GimignanoPrzeczytaj co warto zobaczyć w San Gimignano.

4. Piza

PizaPrzeczytaj o największych atrakcjach Pizzy.

 5. Siena

SienaPrzeczytaj więcej o najpiękniejszym miasteczku Toskanii – Sienie.

 6. Volterra

VolterraPrzeczytaj więcej o Volterze – miejscu znanym z sagi Zmierzch.

7. Lukka

LukkaPrzeczytaj więcej o Lucce – jednym z najpiękniejszych miast Toskanii.

8. Monteriggioni 

monteriggioniPrzeczytaj więcej o Monteriggioni – miejscowości znanej z gry Assassin’s Creed.

Turystyka w Toskanii

Turystycznie Toskania jest jednym z najważniejszych centrów turystyki na świecie. Regionalna kuchnia, doskonałe wina, szeroko rozwinięta agroturystyka, a przede wszystkim wyjątkowe, nawet jak na skalę włoską zabytki, w tym światowej sławy muzea przyciągają miliony turystów z całego świata.

Włochy, Toskania

Piza Włochy, fot. Walkerssk, pixabay

Wakacje 2017 w Toskanii

Na koniec jedna, nieco szersza uwaga. Toskania jest tak bogata w miejsca warte odwiedzenia zobaczenia i poczucia, że nie sposób przedstawić jej pełnej oferty w żadnym z wpisów blogowych. Region wręcz kipi różnymi formami atrakcji i tylko od naszych preferencji turystycznych czy wypoczynkowych, a często też od spontanicznej otwartości zależeć będzie to czym nas tej region zachwyci. Oprócz opisanych – skrótowo rzecz jasna – wyżej miejsc polecamy też zwrócić uwagę na inne miejscowości,np.: Barga D’Garfagnana, Crotona, Bibbona, Bolgheri, Livorno jego przedmieścia Calafuria / Punta Pacchiano / Quercianella, Castagneto Carducci, Castellina in Chianti, Cecina, Forte dei Marmi, Marina di Torre del Lago Puccini, Massa, Pienza, Piombino, Pomarance, Populonia / Baratti, Quercegrossa, Region Chianti w Toskanii i Chiantigiana, Rosignano Marittimo / Vada, San Gimignano, San Vincenzo i wiele innych.

Zobacz nasz mini przewodnik po Włoszech:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>