Grecja jakiej nie znacie – poznaj 10 atrakcji Karpathos

Karpathos bogate jest w wiele atrakcyjnych, wartych odwiedzenia miejsc. Dzięki zamiłowaniu mieszkańców wyspy do tradycji, istnieją tam dziesiątki muzeów folkloru czy rolnictwa, gdzie można znaleźć wiele eksponatów pochodzących nawet ze starożytności. Z kolei po wyczerpujących wycieczkach krajoznawczych można odpocząć na wielu wspaniałych plażach.

1. Olympos
Olympos

Najbardziej znana wioska na Karpathos. Jej mieszkańcy bardzo cenią sobie tradycyjne obyczaje, posługują się własnym dialektem, a niektórzy wciąż noszą oryginalne stroje. Nietypowym zjawiskiem są tam stojące przed domami piece do chleba, dzieje się tak ponieważ domy są tam bardzo małe i jest to sposób na zaoszczędzenie cennego miejsca. Do wioski można dotrzeć samochodem (około godziny drogi ze stolicy) lub statkiem odpływającym raz dziennie z Pigadii do Diafani, skąd do Olympos dojeżdza się kursującym tam autokarem. Znajduje się tam również stara cerkiew, która niestety została częściowo zniszczona  w pożarze.

2. Finiki
FinikiWioska rybacka położona na zachodnim wybrzeżu Karpathos. Słynie z zawsze świeżych ryb, pięknej piaszczystej plaży i najlepszych potraw z ryb i owoców morza.

3. Plaża Amoopi

AmoopiJedna z najpiękniejszych plaż Karpathos, polecana zwłaszcza miłośnikom snorkelingu oraz rodzinom z dziećmi. Woda jest tam wyjątkowo ciepła i posiada piękną, szafirową wręcz barwę.

4. Messochori

MessochoriTradycyjna wioska z białymi domkami i pomalowanymi na niebiesko okiennicami, pełna ogrodów i drzew. Znajduje się tam kościół Panagia Vrysiani, pod którym jest naturalne źródło. Według legendy, jeśli niezamężna kobieta napije się wody z tego źródła, wkrótce weźmie ślub.

5. Lefkos

LefkosWiosna słynąca z gościnności tubylców, idyllicznych zatok i szmaragdowej barwy wody. Pomimo nagłego wzrostu przybywających tu turystów, próżno szukać tu życia nocnego. Blisko Lefkos znajduje się mała wysepka, Sokastro, na której znaleźć można ruiny budowli z czasów średniowiecznych i bizantyjskich.

6. Stare Miasto MenetesMenetes

Miasto zbudowane na skalnym klifie, dzięki czemu z każdej strony czekają na turystów zapierające dech w piersiach widoki. Znajduje się tam również małe muzeum folkloru, gdzie znaleźć można tradycyjne instrumenty muzyczne, naczynia i tym podobne. W wiosce jest również wiele kościołów i kaplic.

7. Zatoka Diakoftis

DiakoftisZe względu na  piaszczyste wydmy, zatoczki, biały piasek i turkusową barwę wody do złudzenia przypomina lagunę.

8. Zatoka ApellaApella

Wielokrotnie wyróżniona w rankingach na najlepsze greckie plaże. Pomimo popularności i łatwości w dotarciu ze stolicy jest bardzo cicha i niezatłoczona. Plaża otoczona jest wysokimi klifami, górami  i bujną roślinnością. Charakterystyczna dla Karpathos turkusowa barwa wody ściąga tutaj amatorów snorkelingu. Ze względu na swoje górzyste otoczenie, nie jest tam także wietrznie.

9. Aperi, Volada, Othos, PilesAperi

Cztery wioski położone bardzo blisko siebie, połączone pięknymi ścieżkami. Aperi, niegdyś stolica Karpathos, to najzamożniejsza wioska na wyspie, ukazuje bogactwo ludzi, którzy kiedyś wyemigrowali do USA. Znajduje się tam piaszczysta plaża Achata. W Voladzie znaleźć można ruiny zamku budowanego w wielu okresach. Według archeologów jego najstarsza część została zbudowana w epoce brązu, a najmłodsza część została zbudowana przez turków. W Othos znajduje się muzeum folkloru, w którym główne atrakcje stanowią tradycyjne obrazy, koronki, instrumenty muzyczne czy drewniane rzeźby. Latem organizowanych jest tam wiele festiwali czy tradycyjne fiesty. Z kolei w Piles znajduje się muzeum rolnictwa, które przedstawia tradycyjny dom wiejski ze zwierzętami, wiatrakiem, prasą do wina, kuchenką i innymi rzeczami użytku codziennego.

10. Wzgórze Kali LimniKali Limni

Najwyższy punkt na Karpathos mierzący 1215 metrów. Kali Limni oznacza “dobre jezioro”, a swoją nazwę wzięło od słodkowodnego jeziora, które kiedyś występowało na płaskowyżu Lastos. Ze szczytu góry doskonale widać całą wyspę z północy na południe i ze zachodu na wschód.

Przeczytaj także: Grecja jakiej nie znacie – poznaj wyspę Karpathos

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>