Grecja jakiej nie znacie – poznaj 10 atrakcji Lesbos

Na Lesbos niemal na każdym kroku możemy spotkać nie lada atrakcje, które są unikatowe w skali światowej. Warto poświęcić chwilę by zatrzymać się i dostrzec niepowtarzalne piękno, jakie oferuje wyspa.

1. TermyThermes Gera Hot Springs

Na wyspie możemy znaleźć aż cztery miejsca, w których występują wody termalne o leczniczych właściwościach. Słyną przede wszystkim z tego, że są jednymi z najcieplejszych w Europie. Temperatury tam panujące wahają się od 48, aż do ponad 90 stopni Celsjusza. Termy w Lisvori, Eftalou, Gera Bay i Polichnitos odwiedzane są przez kuracjuszy z całego świata. Powszechnie uważa się, że wody termalne potrafią wyleczyć liczne schorzenia oraz znacząco wzmocnić mięśnie.

2. Skamieniały las w SigriSigri

W czasach prehistorycznych na Lesbos rosły drzewa o niewyobrażalnej wręcz wielkości sięgającej czasem 150 metrów. Wzmożona wówczas aktywność pobliskiego wulkanu pokryła popiołem i lawą cały las. Od tamtych wydarzeń minęło kilka milionów lat (szacuje się, że około 15), a dziś możemy podziwiać w Sigri, jeden z dwóch występujących na świecie, skamieniały las. Można podziwiać tam drzewa oraz pnie o nietypowych kształtach, wysokościach i barwach. Znajduje się tam również muzeum, w którym znajdują się bardzo cenne minerały, kryształy oraz skały również z czasów prehistorycznych. Dostępny jest tam również symulator trzęsień ziemi, w którym za drobną opłatą można doświadczyć jak w różnych regionach świata odczuwalne są przesunięcia płyt tektonicznych.

3. Zamek w MolivosMolivos

Choć sam zamek może nie wydawać się interesujący, o tyle widoki, które możemy z niego podziwiać, już tak. Znajdujący się w najwyższym punkcie Molivos, stanowi niejako punkt widokowy. Bardzo dobrze widać z niego wybrzeża Turcji oraz Petrę i Molivos w pełnej okazałości. Wracając do centrum miasteczka warto przejść się niezwykle klimatycznymi i malowniczymi uliczkami.

4. Kościół w PetrzePetra

Gdy widzi się go po raz pierwszy, trudno uwierzyć w istnienie takiego miejsca. Kościół znajduje się na potężnej skale w samym centrum miasteczka. Mistyczny, tajemniczy to najlepsze epitety opisujące to miejsce. Warto odwiedzić zwłaszcza w niedzielę, gdy odprawiana jest tradycyjna msza, w czasie której śpiewane są przepiękne pieśni sakralne, a jeśli nie wydaje się to wystarczająco interesujące, warto wejść na samą górę dla widoku.

5. Zatoka KalloniKalloni

Słynie przede wszystkim z flamingów, które zimą oraz wczesną wiosną oblegają płycizny wokół zatoki (latem i jesienią również, ale w dużo mniejszej ilości). W miasteczku znajduje się również słynna piekarnia, w której piecze się chleby w tracycyjnych piecach na drewno, uchodzące za najlepsze na wyspie.

6. Czerwona plaża w TsoniiTsonia

Miejsce znane i popularne na całej wyspie. Choć Tsonii nie znajdziemy wielu atrakcji, warto zobaczyć czerwoną plażę w niej występującej, zwłaszcza, że jest jednym z przystanków na rejsie fakultatywnym, bardzo popularnym wśród turystów.

7. Wyspa TokmakiaTokmakia

Drugi, a za razem ostani przystanek wspomnianego wcześniej rejsu. Wyspa Tokmakia nazywana jest „Greckimi Karaibami” ze względu na błękitną barwę wody, skromną rafę koralową oraz piaszczyste plaże na niej występujące. Dla amatorów nurkowania stanowi punkt obowiązkowy podczas wycieczki na Lesbos.

8. Klasztor świętego Ignacego w LimonasKlasztor świętego Ignacego w Limonas

Powstały w czasach bizantyjskich, równie tajemniczy i mistyczny co kościół w Petrze. Podzielony jest na dwie części, dostępną tylko dla mężczyzn oraz dostępną dla wszystkich. O ile część ogólnodostępna nie jest imponująca, o tyle część tylko dla mężczyzn jest niesamowicie klimatyczna. Przepełniona złotem, pełna kurzu i malowideł, zachowana w idealnym stanie. Klasztor otoczony jest pomniejszymi budynkami, postawionymi przez bogatych Greków, którzy w ten sposób chcą podziękować Bogu za otrzymane łaski.

9. Skala EressosSkala Eressos

Miasto Safony, od której wzięła się nazwa wyspy. Słynie przede wszystkim ze stawu, w którym swój dom mają setki żółwi, które nie boją się podchodzić blisko ludzi. Lubią być karmione, ale tylko egzotycznymi owocami.

10. Muzeum Ouzo w MitylenieMuzeum Ouzo w Mitylenie

Na Lesbos produkowanych jest 75% ouzo pochodzącego z Grecji. Nie dziwi więc zamiłowanie miejscowych do owego trunku. Warto odwiedzić by poznać historię, proces tworzenia oraz skosztować lokalnego ouzo.

Przeczytaj także: Grecja jakiej nie znacie – poznaj wyspę Lesbos

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>