Grecja jakiej nie znacie – poznaj 10 atrakcji Limnos

Limnos to wyspa zaskakująca naturalnymi bogactwami, które po dziś dzień utrzymane są w świetnym stanie. W przerwie od zwiedzania starożytnych osad i zabytków czy podziwiania skamielin sprzed kilkunastu milionów lat, można odpocząć na jednej z wielu pięknych piaszczystych plaż.

1. Prehistoryczne osiedle Poliochni

Ruiny w Poliochni (źródło: greece.com)Choć próżno szukać tam niesamowitych budowli, monumentalnych kolumn czy architektonicznych dzieł sztuki, niesamowitej magii dodaje temu miejscu fakt, iż jest to najstarsze odkryte miasto w Europie. W trakcie wojny trojańskiej (ok. 1200 p.n.e.) osada liczyła już niemal 1000 lat. Znajdujące się tam ruiny sprawiają, że można cofnąć się w czasie.

2. Jezioro Aliki

W zimie obfitość wody nadaje Aliki wygląd jeziora, w lecie woda wyparowuje i pozostawia obszar pełen soli. Prawdopodobnie jest to jedyne naturalne słone jezioro zachowane w takim stopniu w całej Grecji. Stanowi także miejsce schronienia i hodowli rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków.

3. Moudros i skamieniały las na jego obrzeżach

Liczące od 20 do 25 milionów lat majestatyczne skamieliny, uznawane są przez Uniwersytet w Atenach za niezwykle wartościowe pod kątem naukowym. Widok skamieniałych szczątków roślin i drzew obrazuje jak wyniszczającą i bezwzględną siłą były wulkany. W ratuszu w Moudros przedstawiane są ważne odkrycia z nowych wykopalisk, można też tam poznać historię ów skamielin i przyjrzeć im się dokładniej.

 4. Wodospady w pobliżu wioski Kaspakas

Miejsce, w którym króluje natura, usiane małymi płaskowyżami i stawami. Woda spływa z wysokości nawet 15 metrów.

5. Wioska Kontias

Jedna z największych i najpiękniejszych na wyspie, zbudowana na sosnowym wzgórzu, ozdobiona tradycyjnymi kamiennymi domami, wiatrakami i kościołem Agios Dimitrios z kamienną dzwonnicą.

6. Plaża w Keros

Ciągnąca się po horyzont plaża o miękkim białym piasku i turkusową barwą wody. Znajduje się o około 30 kilometrów od stolicy Limnos – Myriny. Idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych.

7. Plaża w Gomati

Kolejna plaża, na której króluje turkusowa barwa wody, ale ma jedną wyjątkową, bardzo charakterystyczną cechę – złoty pasek.

8. Starożytne miasto Hefajstia

Patronem miasta, którego rozkwit trwał od 7 do 1 wieku p.n.e., był bóg Hefajstos. Wizytówką Hefajstii jest starożytny teatr, wybudowany w czasach hellenistycznych, a później przebudowany w okresie rzymskim. Znalezione zostały tam inne również inne budynki jak kościoły czy domy, które sugerują, że miasto miało bardzo duże znaczenie w czasach bizantyjskich.

9. Zamek w Myrinie

Zamek nosi ślady wpływów wielu kultur. Jego budowa została rozpoczęta w czasach bizantyjskich w 1186 r.. Kiedy wyspa została podbita przez Wenecjan, kontynuowali oni jego budowę. Podczas rządów osmańskich zamek zamieszkiwali Turcy, którzy mieli tam swój meczet. Dziś można zobaczyć już tylko jego pozostałości. Rosyjska flota próbująca odbić Myrinę Turkom w  1770 r., bardzo zniszczyła zamek. Ciekawostką jest, że dziś zamek jest schronieniem dla niemal 200 jeleni, a tubylcy zapewniają im jedzenie i wodę.

10. Plaża w Thanos

Uznawana za najlepszą na Limnos. Jej okolica otoczona jest skałami wulkanicznymi, a wybrzeże ma delikatny piasek i lazurową barwę wody. Pomimo jej popularności nie jest na niej tłoczno.

Przeczytaj także: Grecja jakiej nie znacie – poznaj wyspę Limnos

 

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>