Top 10 atrakcji Turcji

To co najbardziej przyciąga turystów do Turcji to piękna pogoda, niesamowite plaże i pełne atrakcji wakacyjne kurorty. Jednak kraj ten pełen jest również niezwykłych zabytków, antycznych miast, a także cudów natury. Przedstawiamy 10 najciekawszych miejsc, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Efez

Efez w czasach antycznych był tętniącą życiem ogromną (jak na owe czasy rzecz jasna) metropolią. W latach swojej świetności liczył sobie aż 250 tys. mieszkańców. Był to ważny ośrodek handlu, kultury i sztuki. Obecnie Efez jest jednym z najlepiej zachowanych miast antycznych i jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Turcji. Znajdują się tam ruiny Artemizjonu – jednego z cudów starożytnego świata.

Hagia Sofia

Hagia Sofia była pierwszym kościołem chrześcijańskiego Wschodu. To jedno z najpiękniejszych osiągnięć sztuki i architektury pierwszego tysiąclecia. Ufundowana przez cesarza Justyniana świątynia po zdobyciu Konstantynopola przez Turków stała się meczetem (wtedy dobudowano minarety). Obecnie Hagia Sofia to muzeum i jedna z największych atrakcji turystycznych w całej Turcji.

Monastyr Sumela

Monastyr Sumela to nieczynny męski klasztor prawosławny w okolicach miasta Maçka w prowincji Trabzon. Według legendy klasztor został ufundowany w czasach panowania Teodozjusza Wielkiego, zaś przebudowany za rządów Justyniana Wielkiego z inicjatywy wodza wojskowego Belizariusza. Zabudowania powstały jednak prawdopodobnie w niezależnym Cesarstwie Trapezuntu w XIII w.

Błękitny Meczet

Błękitny Meczet to świątynia zbudowana z polecenia sułtana Ahmeda w Stambule.  Jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. „klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji.

Budowę meczetu rozpoczął w 1609 roku, w towarzystwie urzędników państwowych, sułtan Ahmed I, którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od, stojącej w pobliżu, Hagii Sofii. Budowa trwała do 1616 roku. Wzdłuż ścian biegną galerie, ozdobione 21 tysiącami płytek fajansowych z manufaktur w İzniku. To właśnie przez ich barwę meczet nazywany jest błękitnym. Pamiętajmy, że pomimo bycia turystyczną atrakcją Błękitny Meczet wciąż jest czynny. W związku z tym część modlitewna oddzielona jest od części dla turystów, którzy wchodząc do wnętrza muszą zdjąć buty oraz okryć kolana i ramiona (do tego celu służą błękitne chusty wypożyczane przy wejściu do meczetu).

Troja

Troję wszyscy znamy z dzieł Homera i z adaptacji filmowych. Pomijając warstwę legendarną, Troja rzeczywiście istniała i dowodem na to są badania archeologiczne. Na wzgórzu Hisarlik znaleziono pozostałości niejednego miasta. Po zniszczeniu jednego budowano kolejne. Siódmą warstwą archeologiczną była właśnie homerycka Troja. Zwiedzanie tak słynnego miejsca to niesamowite przeżycie dla interesujących się historią i kulturą.

Park Narodowy Göreme

W Kappadocji znajduje się wyjątkowy park narodowy. To muzeum 350 wykutych w skale kościołów bizantyjskich. Na uwagę zasługuje zbudowany w XI wieku Ciemny Kościół, którego freski zachowały niezwykle żywe barwy, dzięki temu, że światło dzienne docierało tu jedynie przez małe drzwi wejściowe. Najmniejszą świątynią jest Kościół Jabłkowy z XI wieku, który powstał na planie krzyża z centralną kopułą podtrzymywaną filarami. Odkryty dopiero w 1907 roku kompleks klasztorów wpisany został na listę UNESCO.

Góra Ararat

W pobliżu granicy z Armenią i Iranem, ale wciąż w Turcji, znajduje się masyw wulkaniczny Ararat. Według Biblii to właśnie tam spoczęła Arka Noego. Warto jednak pamiętać, że wejście na górę jest dozwolone jedynie w grupach zorganizowanych, gdyż już w latach 50. po wejściu Turcji do NATO rejon ten stał się strefą zmilitaryzowaną.

Ararat jest doskonałym wyzwaniem dla wszystkich lubiących górską wspinaczkę i trekking.

Antalya

Antalya wielu osobom kojarzy się tylko z doskonałymi skądinąd kompleksami hoteli. Rzeczywiście leżący na Riwierze Tureckiej kurort jest niezwykle popularny wśród turystów i w sezonie przebywa tam nawet 2 mln spragnionych wypoczynku turystów. Jednak Antalya to nie tylko hotele i aquaparki, ale także niezwykle interesujące zabytki. Okolice Antalyi były zamieszkane już w czasach prehistorycznych. W starożytności miasto nosiło nazwę Attalia na cześć króla Pergamonu Attalosa II, założyciela miasta (150 r. p.n.e.).

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków regionu jest słynna Brama Hadriana. Rzymski cesarz odwiedził miasto w 130 r. n.e. i na jego cześć wybudowano z białego marmuru składającą się z trzech łuków bramę.  Innym wartym odwiedzenia miejscem w Antalyi jest Minaret Yivli – inaczej Żłobkowany minaret. Jest jednym z pierwszych islamskich obiektów w mieście. Meczet został wybudowany w 1230 roku. Żłobkowany minaret meczetu jest obecnie punktem orientacyjnym, a zarazem symbolem miasta. Obecnie budynek należy do Muzeum Etnograficznego w Antalyi, które ma w swoich zbiorach ubiory, przybory kuchenne, hafty, gobeliny oraz krosna.

Pamukkale

Pamukkale to inaczej Bawełniana Twierdza lub Bawełniany Zamek. Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów. Wygląda to fantastycznie!

Pałac Topkapi

W centrum Stambułu znajduje się pałac, który był rezydencją sułtanów przez 380 lat, od roku 1453. Choć wielokrotnie przebudowywany, zachował czterodziedzińcowy układ. W Sali Tronowej pałacu przechowywane są muzułmańskie relikwie, m.in. płaszcz Mahometa, 2 z 9 jego mieczy i łuk. W pałacu znajduje się także składający się z kilkuset komnat harem, lecz zwiedzać można tylko kilkanaście. Pałac Topkapi to jeden z najważniejszych zabytków Stambułu, a nawet całej Turcji.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>