Top 10: Miasta w kolorach tęczy

Żyć kolorowo mogą wszyscy. Ale w kolorowym mieście już tylko nieliczni. Każdy może jednak wybrać się w miejsca, które urzekają swoją barwą. Biały, różowy, a może niebieski?  Wybierz jednokolorowe miasto na swoją następną podróż.

1. Sidi bou Said

Sidi bou Said uznane jest za najpiękniejsze miejsce całego rejonu basenu Morza Śródziemnego. Jest to zasługą niezwykle urokliwego wyglądu miasta. Domy pomalowane na biało, drzwi i okiennice w kolorze niebieskim, do tego piękna architektura i niepowtarzalna roślinność. Zapierający dech w piersiach widok na morze, uroczy port i romantyczne uliczki. Wszystko to sprawia, że miasto wygląda jak z najpiękniejszej pocztówki. Będąc w Tunezji, grzechem byłoby więc nie zobaczyć tego miejsca.

2. Santorini

Santorini to niezwykłe miejsce ukształtowane przez wulkaniczne erupcje. Białe budynki w połączeniu z turkusem wody dają przepiękny widok, który podziwiać można z wysokich klifów. Ze względu na odbijającą się na białych budynkach czerwień zachodzącego słońca, Santorini nazywane jest „wyspą wampirów”. Wybierając się w te strony warto więc mieć przy sobie główkę czosnku.

3. Izamal – „żółte miasto” Meksyku

Izamal w Meksyku zwane jest „żółtym miastem” . Niegdyś miasto majów, teraz  – atrakcja turystyczna. Spacerując tamtejszymi uliczkami podziwiać można pozostałości po majańskich piramidach, malownicze fasady oraz kamienne kościoły.

4. Chefchaouen, Maroko

Marokańskie Chefchaouen nazwę swoją zawdzięcza wznoszącym się ponad miasto szczytom w kształcie kozich rogów (Jebel Ech-Chaouen). Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Maroku. Niezwykły charakter nadają miastu budynki w odcieniach niebieskiego. Ale nie tylko. Marokańska herbata, specjały tamtejszej kuchni, wąskie uliczki wśród błękitu domów zachęcają, by miejsce to odwiedzić i wracać przy każdej nadarzającej się okazji.

5. Jodhpur – „niebieskie miasto” Indii

Innym „niebieskim miastem” jest Jodhpur w Indiach. Domy na ten kolor malują wyznawcy boga Brahma. Spacer po błękitnym starym mieście to podstawowa atrakcja turystyczna. Jednak miejsce to słynie również ze wspaniałych zabytków. Imponujący Mehrangarh Fort z widokiem na panoramę Jodhpur, pałac Umaid Bhawan oraz tamtejsze świątynie to miejsca, które zdecydowanie są godne polecenia.

6. Jaipur – „różowe miasto” Indii

Mówiąc o Indiach, nie można pominąć Jaipur. To „różowe miasto” jest jednym z bardziej malowniczych miejsc kraju. Legendy głoszą, że miasto swój kolor zawdzięcza maharadży Ram Singh. Kazał on przemalować budynki na powitanie księcia Walii. Wybrał kolor różowy, gdyż według indyjskiej tradycji jest to kolor gościnności.

7. Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas to niesamowite białe miasto, jedno z kilku w Hiszpanii. Charakteryzuje je usytuowanie na wzgórzach w kanonie rzeki Rio Trejo. Niezwykle efektowne jest również położenie domów, które znajdują się w skałach. Może to niektórych przyprawiać o przysłowiowy ból głowy. Szczególnie tych, którzy na co dzień mają „wzgórza na głowie”

8. Collonges le Rouge

Odwiedzając Francje w poszukiwaniu koloru, należy zajrzeć do Collonges le Rouge. Miasteczko to jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i bardzo … czerwone. Domy wybudowane są z czerwonej cegły, co nadaje miejscu urokliwy klimat. Nie bez powodu więc miasteczko należy do stowarzyszenia Les Plus Beaux Villages de France czyli „najpiękniejszych wiosek Francji”.

9. Piodao

Najbardziej charakterystyczną wioską  Portugalii jest znajdująca się na stoku góry Serra do Acor – Piodao. Domy wykonane są z miejscowego łupka, który nadaje im brązową barwę. Utrzymane w jednej tonacji budynki są uosobieniem ładu i porządku, jaki panuje w miasteczku.

10. Longyearbyen

Longyearbyen – „najbardziej wysunięte na północ miasto świata”. W miejscu, gdzie żyją niedźwiedzie polarne i niemal przez cały rok panuje zima, wyłaniają się domy w rożnych odcieniach pomarańczy. Kolory te ocieplają surowy wizerunek miasta, w którym temperatura zimą spada nawet do minus 46°C.

Zdjęcia:
Santorini, fot. BluEyedA73
Izamal, Meksyk, fot. -Chupacabras-
Chefchaouen, Maroko, fot. Mark Fischer
Jodhpur, Indie, fot. Lamoney
Jaipur, Indie, fot. Xiquinhosilva
Setenil de las Bodegas, Hiszpania, fot. Manuelfloresv
Collonges le Rouge, Francja, fot. ahisgett
Piodao, Portugalia, fot. Sergio_Carvalho

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>