Top 10 miejsc, które trzeba zobaczyć na Krecie

Kreta – największa wyspa Grecji jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych Polaków. Wyspa o niezwykle bogatej i długiej historii, z niesamowitym klimatem i atmosferą. Trudno spośród wielu atrakcji wyspy, którą zachwycał się już Homer, wybrać te największe i najciekawsze. Wybraliśmy 10, ale to tylko część kulturowego i przyrodniczego bogactwa Krety.

Pałac w Knossos

To chyba najsłynniejszy zabytek Krety. Ruiny pałacu w Knossos do dziś ciekawią i fascynują. Są to pozostałości pałacu powstałego za czasów rozkwitu kultury minojskiej, czyli w okresie od 2000 do 1400 p.n.e. W masowej wyobraźni pałac figuruje jako wyobrażenie mitycznego Labiryntu, zbudowanego przez Dedala. Tego samego Labiryntu, po którym wędrował Tezeusz z nicią Ariadny.

Sprawdź oferty wypoczynku na Krecie

Pałac w Knossos został odkryty w 1898 roku przez Arthura Evansa. Nie obyło się bez kontrowersji, bo Evans odbudował i odrestaurował znaczną część pałacu opierając się na dość skąpych źródłach na ten temat. Mimo to pałac wciąż budzi pozytywne emocje i koniecznie należy się tam udać w czasie wakacji na Krecie.

Chania

Chania jest drugim co do wielkości miastem Krety. Została założona przez Wenecjan na miejscu starożytnego, istniejącego tu już ok. 3400 r. p.n.e., minojskiego osiedla Kydonia. Obecnie Chania słynie z atrakcyjnej nabrzeżnej dzielnicy portowej i charakterystycznej weneckiej zabudowy. W mieście znajdują się sporo zabytków. Te najbardziej warte uwagi to: hala targowa z 1923 roku, jedna z najpiękniejszych w Grecji, Stare Miasto, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Folkloru, Loggia Wenecka i Park Miejski.

Jezioro Kournas

Na Krecie znajduje się tylko jedno słodkowodne jezioro. Jest to  jezioro Kournas leżące niedaleko Georgioupoli na wysokości 20 m n.p.m. Jego wody zasilają strumienie Gór Białych. Otoczenie przypomina miejscami Alpy, a bujna roślinność robi niesamowite wrażenie. Obwód jeziora liczy ok. 3,5 km, a głębokość osiąga ok. 40 m. Przy brzegu znajduje się kilka tawern, zaś w sezonie letnim działają też wypożyczalnie rowerów wodnych. Można tam spotkać słodkowodne żółwie, czaple i kormorany.

Heraklion

Miasto narodzin malarza El Greco to stolica Krety – Heraklion. To miejsce, w którym rozwijała się kultura minojska, a obecnie największy ośrodek turystyczny na wyspie.

Koniecznie trzeba tam zwiedzić Muzeum Historyczne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Ikon, Rocca al Mare (średniowieczna forteca wenecka, mieszcząca się w porcie). Interesująca jest również fontanna Morosini – wybudowana w 1628 w centrum miasta na zlecenie ówczesnego gubernatora generalnego Francesca Morosiniego. Składa się ona z ośmiu zbiorników w kształcie 3/4 koła oraz 4 kamiennych lwów. Ściany ozdobione są natomiast motywami z mitologii greckiej i baśni ludowych.

Ajos Nikolaos

Ajos Nikolaos to niewielkie miasto na północno-wschodnim wybrzeżu Krety. Jego nazwa pochodzi od cerkwi św. Mikołaja (gr. Ajos Nikolaos) z X wieku. Jest to jedna z najstarszych świątyń na Krecie. Cerkiew znajduje się na położonym w kierunku północno-wschodnim od miasta półwyspie. Warto odwiedzić założone w 1970 roku Muzeum Archeologiczne gromadzące znaleziska z terenów wschodniej Krety. W miasteczku znajdują się liczne tawerny i można tam miło spędzić czas.

Jaskinia Dikti

Stalaktytowa jaskinia Dikti uważana była za miejsce narodzin Zeusa. Jaskinia Dikti znajduje się na płaskowyżu Lassithi i dość łatwo tam trafić bo jest to główna atrakcja regionu. Jaskinia ma pionowy kształt i trzeba uważać poruszając się po stromych, niekiedy śliskich schodach. Jest to jedna z ciekawszych grot na Krecie a formacje skalne znajdujące się wewnątrz mają przedziwne kształty. Do jaskini (oczywiście za opłatą) można dojechać na ośle.

Retimno

Retimno (Rethymnon) to miasto leżące w północnej części Krety. Jest to trzecie pod względem wielkości – po Heraklionie i Chanii – miasto na Krecie.

Chociaż miasto odgrywało dość istotną rolę już w czasach grecko-rzymskich, to jego największy rozkwit przypadł na przełom XVI i XVII wieku. Retimno słynęło wówczas jako jeden z głównych ośrodków nauki i sztuki. Z tego okresu pochodzi potężna forteca (Fortezza) i port z latarnią morską. Atutem miasta jest szeroka, piaszczysta plaża oraz piękna starówka.

Wąwóz Samaria

Leżący w Górach Białych  w południowo-zachodniej części Krety wąwóz Samaria jest najdłuższym suchym wąwozem Europy. Dla turystów udostępnione jest 16 z 18 kilometrów wąwozu i przeprawa nim nie należy do najłatwiejszych. Mimo to warto się na nią zdecydować. Turyści najczęściej wybierają trasę w dół wąwozu (przejście szlaku trwa ok. 5–6 godzin), jednak można go pokonywać także w drugą stronę. Istnieje również skrócona trasa – ok. 2 km w głąb wąwozu i z powrotem od strony Ajia Rumeli. Ponieważ nocowanie na terenie parku narodowego jest zakazane, bilety do wąwozu mają 2 części – pierwsza sprawdzana jest przy wejściu, druga zaś przy wyjściu – w ten sposób strażnicy kontrolują, czy nikt nie pozostał na szlaku.

Warto podkreślić, że założony w 1962 roku Park Narodowy Samarii otaczający wąwóz jest jedynym miejscem na wyspie, gdzie występuje w stanie dzikim kreteńska dzika koza zwana agrimi lub kri-kri.

Loutro

Niewielka, urocza miejscowość, która słynie z tego, że można albo dostać się tam promem, albo pieszo szlakiem górskim, bowiem nie prowadzi tam żadna droga. Loutro znane jest także z tego, że… niewiele się tam dzieje. Wyobraźmy sobie miejscowość bez aut, motocykli, bez zgiełku. Pobyt tam to spory sprawdzian dla nas, przywykłych do codziennego hałasu i pośpiechu.  Nad Loutro wznosi się wysokie na 600 metrów urwisko, gdzie poprowadzono pieszy szlak E4, po którym od wiosny do jesieni wędrują dziennie dziesiątki turystów.

Malia

Malia to jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych Krety, leżący na północnym wybrzeżu wyspy. Jest to kurort popularny przede wszystkim z uwagi na fantastyczną piaszczystą plażę oraz wydmy. Jednak plaża to nie wszystko – w Malii znajdują się ruiny średnio-minojskiego pałacu. Według mitologii właścicielem zamku był Sarpedon, brat Minosa. Pałac wybudowano w XIX wieku p.n.e., a następnie rozbudowano w XVIII wieku p.n.e. Około 1420 p.n.e. został zburzony przez Mykeńczyków. Pałac w Malii nazywany jest mniejszą wersją pałacu w Knossos.

To tylko 10 z wielu atrakcji Krety. W następnym wpisie Wyspa Trędowatych – ciekawe miejsce w pobliżu Krety. A jeśli interesują Was inne regiony Grecji, zachęcamy do lektury wpisów o Lefkadzie i Kefalonii, Skiathos i Skopelos oraz Attyce.

  1. Pingback: Spinalonga - wyspa trędowatych | Qtravel.pl Blog

  2. Pingback: 10 niesamowitych miejsc w Grecji, które musisz zobaczyć | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>