Top 10 atrakcji Grecji

Grecja zachwyca wspaniałą historią. To kolebka naszej cywilizacji. To kraj o tak wielkiej różnorodności i tak bogaty w wyjątkowe miejsca, że dokładne poznanie jej mogłoby zająć chyba całe życie. Przedstawiamy zestawienie 10 miejsc, które naszym zdaniem trzeba w Grecji zobaczyć.

 

ATENY

Wśród najważniejszych miejsc Grecji nie sposób pominąć jej stolicy. Zwiedzanie Grecji warto zacząć właśnie od Aten. Co możemy tam zobaczyć? Przede wszystkim zespół budowli Akropolu: Partnenon, Propyleje, Erechtejon i Świątynię Nike. W Atenach koniecznie trzeba też zwiedzić miejsce, w którym znajdowało się najwięcej budynków użyteczności publicznej – Agorę ateńską. Miejsce to było użytkowane już za czasów Solona (w 600 r. p.n.e.). Poza zwiedzaniem zabytków w Atenach z pewnością jest co robić: kwitnie tam życie nocne w tawernach, barach czy nocnych klubach.

Sprawdź oferty wycieczek do Aten

SANTORINI

Wyjątkowa, wulkaniczna wyspa wchodząca w skład archipelagu Cykladów. W starożytności wyspa ta nazywana była Thira (Θήρα). Kwitła tam rozwinięta kultura minojska, przerwana erupcją wulkanu. Mieszkańcy opuścili wyspę tuż po trzęsieniu ziemi, które poprzedziło erupcję. Potem przez następne kilkaset lat była ona niezamieszkała, potem osiedlili się tam Dorowie. Niektórzy badacze utożsamiają zniszczenie Thiry z mitem o Atlantydzie. Charakterystyczną cechą Santorini są czarne plaże – kolor ten wynika z obecności piasku wulkanicznego. Na Santorini zachwycają niezwykłe krajobrazy i wspaniała architektura.

Sprawdź oferty wycieczek na Santorini

RODOS

Wyspa ta, będąca częścią archipelagu Dodekanez była przez starożytnych nazywana wyspą Heliosa (boga słońca). Nic dziwnego – słońce świeci tam aż przez 300 dni w roku! Już sam ten fakt przemawia za spędzeniem urlopu na Rodos. Atutami wyspy są walory przyrodnicze i krajoznawcze, dzięki którym została ona wpisana na Listę Świa­to­we­go Dzie­dzic­twa Kul­tu­ro­we­go i Przy­rod­ni­cze­go UNE­SCO. W ciągu 2-3 dni da się zwiedzić praktycznie całą wyspę, a coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy starożytności, jak i ci, którzy lubią zwiedzać tradycyjne wioski i podziwiać krajobrazy. Na szczególną uwagę zasługuje Lindos – miasto, w którym zachowały się ruiny doryckiej świątyni Ateny.

Sprawdź oferty wycieczek na Rodos

EPIDAUROS

Miasto położone na Peloponezie.Od VI w. p.n.e. do IV w. n.e. istniało tam najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa. Wcześniej na tym terenie silny był kult Apollina Maleatasa. W kompleksie świątynnym znajdowała się sypialnia dla pacjentów doświadczających cudownego uzdrowienia przez Asklepiosa. W Epidauros znajduje się również najlepiej zachowany grecki teatr, z 52 rzędami siedzeń, ułożonych w dwóch kondygnacjach, zbudowany przez Polikleta Młodszego (ok. 300 r. p.n.e.). Teatr ten mieścił aż 14 tysięcy widzów.

Sprawdź oferty wycieczek do Epidauros

PAŁAC W KNOSSOS (KRETA)

Pałac w Knossos na Krecie ten jest bez wątpienia jednym z najciekawszych przykładów kultury minojskiej. Budowla była ściśle związana z mitami o Minotaurze, Ariadnie, Dedalu i oczywiście legendarnym królu Minosie, władcy Krety. Częściowo zrekonstruowany w 2. połowie XIX wieku przez Arthura Evansa zachwyca przepięknymi, kolorowymi freskami i ceramiką. Część fresków można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.

Sprawdź oferty wycieczek na Kretę

ZAKYNTHOS

Leżąca na Morzu Jońskim wyspa według Homera wchodziła w skład królestwa Odyseusza. Nazwa pochodzi od syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii. Dziś Zakynthos jest wyspą szczególnie lubianą przez amatorów nocnego życia, które tam kwitnie. Ale zwiedzać też jest co: szczególnie polecamy Zatokę Wraku. Nazwa wzięła się od „Panagiotis” greckiego statku, który rozbił się w 1980 roku. Zjawiskowo piękne są również Błękitne Groty.

Sprawdź oferty wycieczek na Zakynthos

METEORY

To masyw skał z piaskowca i zlepieńca położony w środkowej Grecji. Skały osiągają wysokość 540 m n.p.m. Dlaczego warto je zobaczyć? Nie tylko ze względu na krajobraz: na skałach mieści się zespól prawosławnych monastyrów. Pierwsze wspólnoty religijne pojawiły się tam już w X w. n.e. Współcześnie zamieszkanych jest sześć klasztorów (cztery męskie i dwa żeńskie). Dawniej do klasztorów można było się dostać wyłącznie na linach i tak też sprowadzane były niezbędne dla mnichów produkty. W czasach współczesnych dla wygody turystów wybudowano schody i pomosty. Przed zwiedzaniem klasztoru należy zadbać o odpowiedni ubiór: długie spodnie u mężczyzn, spódnica za kolana i bluzka zasłaniająca ramiona dla kobiet.

Sprawdź oferty wycieczek ze zwiedzaniem Meteorów

CANAL D’AMOUR (KORFU)

To z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc na Korfu, położone w miejscowości Sidari. Niezwykle uformowane formacje skalne, klify i cudowne plaże czynią Canal d’Amour jedną z największych atrakcji Korfu. Połączenie barwy skał i lazuru wody robią naprawdę ogromne wrażenie. Na wybrzeżu znajdują się kilkumetrowe skałki, z których można skakać do wody.

Sprawdź oferty wycieczek na Korfu

DELFY

Prastare miasto i świątynia Apollina u stóp Parnasu. Wspominał o nim już Homer i niewątpliwie istniało w epoce mykeńskiej. Sławą swoją zawdzięczało przede wszystkim wyroczni. Pytia udzielała dwuznacznych odpowiedzi, wywołanymi najpewniej za pomocą halucynogennych roślin. Sława wyroczni sięgała poza granice Grecji. Co ciekawe, samej Pytii nigdy nikt nie widział.

Sprawdź oferty wycieczek ze zwiedzaniem Delf

MYKONOS

Mykonos to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp, położona na Morzu Egejskim. Znajduje się tam dobrze rozwinięta baza hotelowa. Będąc na wyspie warto zwrócić uwagę na XVI-wieczne wiatraki, które są znakiem rozpoznawczym wyspy. Jedna z dzielnic Mykonos, Alefkandhra, nazywana jest Małą Wenecją – część domów położona jest na wodzie. Charakterystyczna jest obecność pelikanów – ptaki są oswojone z turystami i chętnie podchodzą prosząc o jedzenie.

Sprawdź oferty wycieczek na Mykonos

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>