Top 10 miejsc w Gruzji, które trzeba zobaczyć

Gruzja – kraj kojarzący się z pięknymi górskimi krajobrazami, doskonałym winem i tradycją długich biesiad (oraz słynnych gruzińskich toastów). Gruzja coraz częściej jest brana pod uwagę jako miejsce na wakacyjny urlop. Przedstawiamy ranking 10 miejsc, które w Gruzji koniecznie trzeba odwiedzić.

 

Tbilisi

W zestawieniu nie może zabraknąć obecnej stolicy Gruzji, Tbilisi. Miasto położone jest w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Mtkvari. Stolicą, czy może raczej centrum administracyjnym Gruzji jest już od VI wieku (z przerwami). Nazwa oznacza słowo „ciepły” i wywodzi się stąd, że na tych terenach znajdują się gorące źródła. Bardzo ciekawa jest legenda dotycząca powstania miasta. Otóż król Wachtang Gorgasali przybył w te okolice na polowanie. Zestrzelił bażanta, za którym poleciał sokół królewski. Po długim poszukiwaniu oba ptaki znaleziono ugotowane w jednym z gorących źródeł. Król, będąc pod wrażeniem potęgi natury, postanowił w tym miejscu wybudować stolicę. Obecnie liczące ponad milion mieszkańców miasto jest centrum kulturalnym Gruzji. Stare, tradycyjne budownictwo przeplata się z iście futurystycznymi, nowoczesnymi konstrukcjami.Co roku w październiku odbywa się w mieście święto Tbilisoba – święto urodzaju. Na trzy dni miasto zamienia się wtedy w roztańczony festiwal gruzińskiej kuchni i kultury.

Miejsca warte odwiedzenia: Sobór Cminda Sameba, Cerkiew Metechi, Cerkiew Anczischati, Katedra Sioni, Cerkiew Mama Daviti, Cerkiew Kaszweti, Most Pokoju, Pałac Prezydencki, Twierdza Narikała, Synagoga, Meczet, Łaźnie siarkowe, Pomnik Kartlis Deda

Batumi

Batumi jest jednym z najbardziej znanych miast Gruzji, jest również jej najsłynniejszym kurortem. Leżące nad Morzem Czarnym miasto cieszyło się zainteresowaniem turystów od dawna. Kiedy istniał jeszcze ZSRR, do Batumi przybywali zamożniejsi turyści z republik radzieckich oraz z krajów bloku wschodniego. Batumi w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z całego świata. Można spotkać tam nawet największe gwiazdy muzyki i filmu. W mieście znajdziemy nowoczesne hotele najbardziej znanych sieci, ciekawą architekturę i oczywiście piękne plaże.

Swanetia

To region położony na północy kraju, graniczący od zachodu z Abchazją, a od północy z rosyjskimi republikami Kaukazu Północnego. Swanetia leży u ujścia górskiej rzeki Inguri i przyciąga swoją tajemniczością. Prowadzi tam tylko jedna droga. Region słynie z wież obronno-mieszkalnych zbudowanych w XII wieku. Co prawda ten region z racji ukształtowania terenu rzadko padał ofiarą inwazji wrogów, ale z uwagi na żywą niegdyś tradycję krwawej rodowej zemsty mieszkańcy musieli mieć się na baczności.

Swanetia to wymarzone miejsce dla miłośników wspinaczki górskiej. Znajdują się tam najpopularniejsze, ale i wymagające doświadczenia szczyty: Szchara – najwyższy szczyt Gruzji o wysokości 5201 m.n.p.m., Tetnuldi – 4858 m.n.p.m. oraz  Uszba (zwana przez miejscowych „Wiedźmą”) – 4710 m.n.p.m.

Wardzia

Wardzia to skalne miasto pochodzące z XII wieku. Budowę rozpoczął król Jerzy III, planując w tym miejscu stworzyć koszary wojskowe. Jego dzieło kontynuowała córka, królowa Tamara. uznawana za jednego z najwybitniejszych władców Gruzji. Tamara rozbudowała skalne miasto i wkrótce zamieszkała tam także ludność cywilna. Niestety skalne miasto ucierpiało podczas trzęsień ziemi, ale wciąż wygląda imponująco. Można tam zwiedzić niewielką cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, gdzie zachowały się autentyczne freski z XII wieku.

Kachetia

Kachetia to region położony na wschodzie Gruzji. Sąsiaduje na północy z rosyjskimi republikami Dagestanu i Czeczenii, a na południu i wschodzie z Azerbejdżanem.Podobno aby poznać prawdziwą Gruzję, należy wybrać się właśnie do Kachetii. Znajdują się tam parki narodowe, pustynie, twierdze, monastyry i piękne lasy. Jednak tym, co najbardziej przyciąga turystów do tego regionu, jest wino. Kachetia to ojczyzna niezrównanego, gruzińskiego wina. Można go próbować zarówno w winnicach, jak i u gospodarzy, którzy zwykle chętnie częstują turystów.

Jaskinia Prometeusza

Jaskinia znajduje się się w regionie Imeretia, w miejscowości Kumistawi, ok. 25 km od Kutaisi, a 270 km od Tbilisi. Długa na 20 km jaskinia zachwyca niesamowitymi stalaktytami, stalagmitami, podziemnymi jeziorami i rzekami. Jaskinia ma 16 przepięknych sal. Niesamowitą atrakcją jest przeprawa łódką po podziemnym jeziorze. Jaskinię odkryto w 1983 roku. Nazwa jaskini wzięła się z mitu o Prometeuszu. Ukarany przez bogów za podarowanie ludziom ognia został przykuty do skał Kaukazu.

Gruzińska Droga Wojenna

To główny szlak biegnący w poprzek Wielkiego Kaukazu. Biegnie z Tbilisi do Władykaukazu w Osetii Północnej. Szlak ma długość 208 km, a w najwyższym punkcie, tj. na Przełęczy Krzyżowej wznosi się na wysokość 2379 m n.p.m. Szlak był znany już w starożytności i wykorzystywały go zarówno armie, jak i kupcy oraz migrujące ludy. W czasach monarchii szlak był mocno ufortyfikowany. Obecnie można podziwiać wzdłuż Drogi Wojennej licznie zachowane budowle sakralne i obronne, które w połączeniu z malowniczymi widokami są ogromną atrakcją turystyczną. Najważniejsze miejsca, które polecamy zobaczyć na trasie to: twierdza Ananuri, ośrodek narciarstwa w Gudauri, Przełęcz Krzyżowa, Kościół Cminda Sameba – Gergeti (Świętej Trójcy), Góra Kazbek, Wąwóz Darialski.

Dawid Garedża

W Kachetii znajduje się kompleks monastyrów założonych przez ojca Dawida (jednego z 13 ojców syryjskich krzewiących chrześcijaństwo w Gruzji) na stokach góry Garedża. Na obu stokach znajduje się kompleks pieczar, w których zachowały się bardzo cenne freski z VII-XIV wieku. Najpierw zwiedza się główną część kompleksu, położoną na północnym zboczu góry, gdzie znajduje się cerkiew, w której pochowani są uczniowie św. Dawida – Dodo i Lukiane. Kompleks położony jest na pograniczu Gruzji i Azerbejdżanu. Z góry możemy podziwiać rozległe stepy Azerbejdżanu – wspaniały widok!

Chiatura

W odległości 220 km od Tbilisi jadąc koleją znajduje się miasto, które jest ośrodkiem przemysłowym i w którym wydobywa się rudy manganu. Skąd zatem takie miejsce w naszym zestawieniu? Kiedy Gruzja została włączona do ZSRR, zaczęto wydobywać tam rudy manganu, a w 1950 roku rozpoczęto budowę systemu kolejek linowych, które oplatają całe miasto. Niestety dziś dostępnych jest tylko 17 tras, ale i tak widoki są niesamowite – przypominają wymarłe miasta znane z filmowych scenografii.

Miasto nie jest atrakcją turystyczną w klasycznym znaczeniu, niektórych ten krajobraz może przygnębiać i niepokoić. Jednak Chiatura ma także swoich zagorzałych wielbicieli.

Szatili

Tuż obok granicy z Federacją Rosyjską, na północnym wschodzie Gruzji i 140 km od Tbilisi leży Szatili. To wioska, która ma formę warownej twierdzy, zaś obecnie mieszka tam tylko kilkadziesiąt osób. Wioska datowana jest na XII wiek, tworzy ją unikalny zespół ok. 60 obronnych wież, połączonych ścianami i pomostami. Wejścia położone są wysoko, a po wciągnięciu drabin były dla najeźdźców jeszcze trudniejsze do zdobycia. Domy o płaskim zadaszeniu położone są na zboczu góry tarasowo. Do dziś wioska jest odcięta od świata w miesiącach zimowych.

Przeczytaj artykuł „Wszystko, co musisz wiedzieć o Gruzji”

  1. Pingback: Lato 2016: co zamiast Egiptu? | Qtravel.pl Blog

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>