Top 10 miejsc związanych ze Star Wars

Na ekrany wchodzi właśnie długo wyczekiwana przez fanów część „Gwiezdnych Wojen”. Seria była kręcona w różnych miejscach na całym świecie, a wiele z tych miejsc to atrakcje turystyczne, które naprawdę warto odwiedzić. Dla prawdziwych fanów świata Star Wars wycieczka do miejsc, w których kręcono poszczególne sceny, to ważne wydarzenie, szczególnie że w wielu miejscach wciąż zachowały się oryginalne scenografie. Przedstawiamy 10 miejsc, które powinien odwiedzić fan Gwiezdnych Wojen.

Dolina Śmierci – USA

Dolina Śmierci na pustyni Mojave w Kalifornii stanowiła scenerię do wielu scen na Tatooine. Miejsce szczególnie ważne dla fanów Star Wars to Kanion Twenty-Mule Team. W „Części VI: Powrocie Jedi” wykorzystano kanion jako scenerię drogi do Pałacu Jabby. Inne lokalizacje w Dolinie śmierci to: Artists’s Palette, a także Desolation Canyon, zwany przez fanów Gwiezdnych Wojen Kanionem Bantha.

Odwiedź Dolinę Śmierci – sprawdź oferty!

Caserta (Włochy)

Rejony północnych i południowych Włoch pojawiały się w części I oraz II jako sceneria planety Środkowych Rubieży – Naboo. Pałac Caserta w południowych Włoszech posłużył do stworzenia wnętrz rezydencji Królowej Amidali (Część I: Mroczne Widmo) i jej następczyni Jamilii (Część II: Atak Klonów).

Sprawdź oferty do Włoch!


Sidi Bou Helal (Tunezja)

Miejsce znane jako kanion Star Wars, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. W Części IV: Nowa Nadzieja znalazły się ujęcia, w których R2-D2 został porwany przez Jawów. Również zdjęcia z udziałem Sandcrawlera były kręcone w Tunezji (i w Dolinie Śmierci). W Tunezji nakręcono także sceny wykorzystane w Części I: Mroczne Widno (z udziałem snajpera Tuskenów strzelającego do ścigacza).

W Tunezji kręcono bardzo dużo materiału filmowego: sceny rozgrywające się niedaleko domu Luke’a Skywalkera zostały nagrane w Ksar Hadata w Tunezji na tle tradycyjnych budowli Berberów.

Sprawdź oferty do Tunezji i zwiedź plan filmowy Star Wars!

Pustynia Yuma (USA)

Kolejna sceneria użyta do przedstawienia Tatooine w Części VI: Powrót Jedi. To tam była zlokalizowana Wielka Jama Carkoon, gniazdo Sarlacca. W tym miejscu nakręcono słynną kulminację wątku Jabby, podczas której bohaterowie mieli zostać rzuceni Sarlaccowi na pożarcie.

Tikal (Gwatemala)

Baza Rebeliantów w końcówce „Nowej Nadziei”  została nakręcona w miejscowości Tikal w Gwatemali. Okolice placówki były kręcone w pobliżu starożytnego miasta Majów. Krajobrazy te można zauważyć w scenie wylotu eskadry przed atakiem na Gwiazdę Śmierci.

Znajdź oferty do Gwatemali i odwiedź planetę Yavin 4!

Plaza de Espania (Sewilla)

Zamieszkana przez Gungan i ludzi Naboo to planeta położona w Środkowych Rubieżach. Stolicą Naboo jest Theed. Sceny w tym mieście z części I i II kręcono w Sewilli, na Placu Hiszpańskim. Plac, zbudowany na planie podkowy, jest rzeczywiście imponujący. Powstał w 1929 roku Wystawę Iberyjskoamerykańską w 1929 roku, a jego autorem jest Aníbal Gonzalez. To, co rzuca się w oczy, to piękne cztery mosty, które symbolizują królestwa – Kastylię, León, Navarrę oraz Aragonię.

Odwiedź przepiękną Sewillę – sprawdź oferty!

 Romantyczne sceny nad Jeziorem Como (Włochy)

Romantyczne spotkanie Anakina i Padme w „Ataku Klonów” zostało sfilmowane we Włoszech, w okolicach malowniczego jeziora Como. Jest trzecim co do wielkości jeziorem Włoch (po Garda i Maggiore). Zarazem jest to najgłębsze jezioro Alp i jedno z najgłębszych w Europie. Okolice jeziora są odwiedzane przez licznych turystów, zarówno tych, którzy są nastawieni na wypoczynek, jak i miłośników kitesurfingu i windsurfingu, bo panują tam doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

Wyjedź na romantyczną wycieczkę do Włoch!

Sycylia, Etna (Włochy)

Wulkan Etna, który zresztą niedawno znów się uaktywnił, ma imponujący wygląd i niejeden raz służył jako tło i scenerię filmowych planów. Nie inaczej było w przypadku Gwiezdnych Wojen. W Części III: Zemsta Sithów erupcja Etny posłużyła jako tło w scenie walki między Obi-Wanem Kenobim a Anakinem na wulkanicznej planecie Mustafar.

Znajdź wycieczkę na Sycylię!

Lodowiec Hardangerjøkulen (Norwegia)

Szósty co do wielkości lodowiec w kontynentalnej części Norwegii. Posłużył jako plener do Części V: Imperium kontratakuje, gdzie odkrywał pokrytą lodem planetę Hoth. Sporo scen zostało rozegranych bezpośrednio na płycie lodowca, jednak jedna z ważnych scen musiała zostać zaimprowizowana z powodu burzy śnieżnej. Scena, w której Luke ucieka z jaskini Wampy, kręcona była z wnętrza hotelu.

Zatoka Phang Nga (Tajlandia)

Wapienne skały o niezwykłym kształcie często wykorzystywane są przez filmowców (pojawiły się m.in. w jednym z filmów o Jamesie Bondzie). Co ten malowniczy rejon ma wspólnego z Gwiezdnymi Wojnami? Sceneria została wykorzystana w Części III: Zemsta Sithów jako planeta Kashyyyk.

Znajdź wycieczkę do Tajlandii!

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>