TOP 10 – przewodniki dla ciekawych świata

Przewodniki wcale nie muszą być zbiorem suchych informacji. Przejrzeliśmy zasoby księgarni internetowych i wybraliśmy 10 przewodników, które pozwalają spojrzeć na podróżowanie z innej perspektywy. Polecamy je tym podróżującym, którzy oczekują od książkowych przewodników czegoś więcej niż tylko opisów słynnych zabytków.

 

 

1. Afryka na rowerze

Afryka. Przekrój podłużny. Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu
Autor: Maciej Czapliński
Wydawnictwo Bezdroża

Inspiracją dla tego przewodnika była podróż Kazimierza Nowaka. Polski podróżnik w latach 30-tych ubiegłego wieku przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe samotnie na rowerze, na piechotę i łódką. Śladami Nowaka podążyła trójka młodych ludzi. „Afryka. Przekrój podłóżny” to nie tylko zapis ich śmiałej wyprawy, ale także świeże spojrzenie na egzotyczną Afrykę. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy planują postawić stopę na Czarnym Lądzie.

Zobacz oferty wyjazdu do Afryki.

 

2. Na ryby do Mongolii

Mongolia – wędkarski survival.. Survival z ludzką twarzą.
Autor: Uryn Bolesław
Wydawnictwo Rewasz

Jechać na ryby do Mongolii? Dla zapalonych wędkarzy, na których krajowe łowiska nie robią już wrażenia, to propozycja nie do odrzucenia. „Mongolia – wędkarski survival” to przewodnik dla wędkarzy, ale zawarte w nim informacje dotyczące Mongolii zainteresują nie tylko tych, którzy wybierają się tam na połów.

Od autora: Jeśli wędkarz – podróżnik, eksploruje samodzielnie łowiska gdzieś – tam na końcu świata, jeśli jest to prawdziwa wyprawa w odludne regiony świata, mająca na celu głównie połowy ryb, to taki survival nazywam „wędkarskim”. Wędkarski survival…  

Sprawdź oferty wyjazdu do Mongolii.

3. Kobiety podróżują po Azji

Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet
Marzena Filipczak
Wydawnictwo Poradnia K

„Jadę sobie” to przewodnik inny niż wszystkie. To nie jest opis turystycznych atrakcji, ale relacja podróżniczki opisująca co zobaczyła z okna rozklekotanego autobusu albo hoteliku na ruchliwym bazarze. To zapis nieśpiesznej wyprawy po Azji. Autorka nie postawiła sobie za punkt honoru obejrzenie wszystkich zabytków. Wybierała co ją zainteresowało, a jeśli gdzieś się jej spodobało zostawała tam na dłużej. Podróż doskonała!

Sprawdź oferty wyjazdu do Azji

 

4. Podróż winem pisana

Winnym szlakiem
Autor: Rober Joseph
Wydawnictwo National Geographic

Przewodnik stworzony z myślą o entuzjastach wina i podróży. Autor prowadzi nas szlakiem ponad 650 najlepszych winiarni, winnic, muzeów, restauracji i barów na całym świecie – od wspaniałych bordoskich châteaux do wysokogórskich winnic Argentyny. Każdy region jest przez autora opisany, nie brak tu praktycznych wskazówek przydatnych w podróży.

 

5. Kamasutra dla podróżujących

Z Kamasutrą w plecaku. Szalona podróż przez Indie
Autor: Trisha Bernard
Wydawnictwo Świat Książki

Zachęcający tytuł, nieprawdaż? Autorka, namiętna podróżniczka, by uleczyć złamane serce, postanawia odbyć podróż do Indii i zgłębić tajniki sztuki miłości – Kamasutry. Owocem tej podróży jest książka o egzotycznym, frapującym kraju, przemierzanym koleją i autobusami. Przewodnik pełen humoru, kobiecego wdzięku i… informacji dla podróżujących.

Sprawdź oferty wyjazdu do Indii.

 

 

6. Wycieczka rowerowa w cieniu Wielkiego Muru

Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę
Autor: Robb Maciąg
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Autor rozpoczął swoją samotną wyprawę rowerową w lutym 2004 roku. Przez pięć miesięcy pokonał rozległe tereny Chin, górzyste obszary Wietnamu, błotniste drogi Kambodży i dżunglę Laosu. Przejechał 7 tysięcy kilometrów, a jego dzienny budżet wynosił… 25 złotych. Jego menu dalekie było od opcji „All inclusive”, żywił się bowiem ryżem, makaronem, a także gotowanymi wężami i konikami polnymi. Odbył jednak niezwykłą podróż, która pozwoliła mu poznać tereny dalekie od centrów turystycznych.

Sprawdź wycieczki do Chin, Wietnamu i Kambodży.

 

7. Półprzewodnik po Turcji

Turcja – półprzewodnik obyczajowy
Autor: Agata Bromberek , Agata Wielgołaska
Wydawnictwo:  Nowy Świat , Lipiec 2011

Już zabawny tytuł zapowiada, że to przewodnik inny niż wszystkie. I choć to „półprzewodnik” to wcale nie na „pół gwizdka”. Przewodnik pokazujące Turcję od środka, inaczej niż można go zobaczyć w trybie „wycieczkowym”. Taka Turcja jest dużo ciekawsza od tej oglądanej na pocztówkach.

Sprawdź wycieczki do Turcji.

 

 

 

 

8. Czadowa Etiopia

Etiopia. Ale Czat
Autor: Martyna Wojciechowska
Wydawnictwo National Geographic ,

Etiopia nie zawsze budzi w nas pozytywne skojarzenia. To Afryka od tej biednej, smutnej strony. Dlatego warto zajrzeć do przewodnika po Etiopii autorstwa Martyny Wojciechowskiej. Ze wszystkich 61 krajów, do których dotarła autorka to właśnie Etiopia zrobiła na niej największe wrażenie. Po przeczytaniu wartkiej i dowcipnej relacji z jej podróży, przeplatanej wieloma praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju, z pewnością zapragniemy tam zawitać osobiście.

Sprawdź wycieczki do Etiopii.

 

9. Londyn od innej strony

Sekrety Londynu
Autor: Corrado Augias
Wydawnictwo: Muza

Polacy ostatnimi czasy stali się ekspertami od brytyjskiej stolicy. Jednak „Sekrety Londynu” to przewodnik po mieście inny niż wszystkie. Nie ma w nim gotowych tras, mapek, zdjęć, standardowych porad i listy niezbędnych adresów: noclegów, restauracji i muzeów. Znajdziesz tu za to opisy miejsc, które pozwolą zrekonstruować pasjonującą historię tego miasta.

Sprawdź wycieczki do Londynu.

 

 

 

10. Czechy znad kufla

Czechy Gospoda Pełna Humoru
Wydawnictwo Bezdroża

Przewodnik przybliża historię i kulturę Czech oraz oprowadza po najciekawszych regionach kraju naszych sąsiadów. Nie brak tu praktycznych rad i wskazówek dla… smakoszy piwa, które Czesi uznają za swój napój narodowy.

Sprawdź wycieczki do Czech.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>