TOP 10 włoskich miasteczek

Większości z nas Włochy kojarzą się z takimi miastami jak Rzym, Florencja czy Wenecja. Jednak najlepszym sposobem, żeby poczuć prawdziwy włoski klimat, jest zwiedzanie mniejszych miasteczek, w których czas zdaje się stać w miejscu. Przedstawiamy TOP 10 włoskich miasteczek.

1. Taormina

Taormina to sycylijskie miasteczko położone na zboczu Monte Tauro z pięknym widokiem na Etnę. Miasteczko wyróżnia architektura: małe, kolorowe domki, o ciekawych okiennicach i fasadach. Wspaniała lokalizacja dla fotografów i wszystkich chcących nacieszyć oczy pięknymi widokami. Ciekawym punktem jest doskonale zachowana grecka świątynia: w tym miejscu znajdował się ośrodek kultu Wenus.

2. Cremona

Malownicze miasto w Lombardii, położone nad Padem. Swoją sławę zawdzięcza wyrobowi najsłynniejszych na świecie skrzypiec – stradivariusów. Motyw skrzypiec pojawia się często na witrynach sklepowych i w kafejkach, a modele skrzypiec można obejrzeć w miejscowym muzeum. W Cremonie znajduje się Duomo – katedra z różowego marmuru ozdobiona romańską rozetą. Tuż obok dwunastowieczne baptysterium z najwyższą we Włoszech (111 m) dzwonnicą. W Cremonie urodziła się gwiazda włoskiej piosenki – Mina, wykonawczyni przeboju „Parole, parole”.

3. Lecce

Leżąca w Apulii miejscowość nazywana jest „Florencją południa” z powodu ogromnej ilości barokowej zabudowy z piaskowca. Ewenementem jest jednorodność stylu, w jakim zbudowane zostały budynki sakralne i świeckie. Wśród licznych godnych uwagi zabytków, szczególnie ciekawa jest bazylika Santa Croce, z fasadami przedstawiającymi zwierzęta i groteskowe figury. Poza nią koniecznie należy zobaczyć kościół San Giovanni Battista, kościół Sant’Irene, Pałac Biskupi i Pałac Celestynów.

4. Lukka

W IX i X wieku główne miasto Toskanii, leży na północ od Pizy. Z każdej strony otoczona jest wysokim murem obronnym otoczonym drzewami, co sprawia, że przypomina wielki okrągły ogród. W miasteczku znajduje się wiele romańskich kościołów z fasadami udekorowanymi wzorami z zielonego, szarego i białego marmuru. Place miejskie są pełne kwiatów, a w wąskich uliczkach kuszą klimatyczne kawiarenki.

5. Mantua

Jedno z najpiękniejszych miast Lombardii. Z trzech stron otoczone laguną, przez co nazywane „Małą Wenecją”. Pod Mantuą w 70 r. p.n.e. urodził się rzymski poeta Wergiliusz, autor Eneidy. W Mantui atmosfera rodzi skojarzenia z dziełami Szekspira, zresztą to tam zesłano Romea z Werony. Na uwagę zasługuje Palazzo Ducale – kompleks złożony z wielu budynków, dziedzińców, ogrodów – samych pokoi jest ponad 500. Nie sposób pominąć Apartamento degli Arazzi. Ściany tej komnaty zdobią flandryjskie arrasy według projektu Rafaela.

6. Vernazza

To jedno z najpiękniejszych miejsc Cinque Terre. Najważniejszym  zabytkiem jest gotycki kościół Santa Margherita di Antiochia z piękną ośmioboczną dzwonnicą. Całe miasteczko to sieć wąskich, stromych uliczek, pizzerii, kawiarenek i restauracji. Uwagę przyciągają kolorowe domki i niepowtarzalna architektura.

7. Rawenna

Miasto leżące w północnej części Włoch, w regionie Emilia-Romania. Wizyta tam to gratka dla wielbicieli sztuki. Znajdziemy tam olśniewające mozaiki i wiele zabytków wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich. Osiem z nich – mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Ortodoksów, Sant’Apollinare Nuovo, baptysterium Arian, Kaplica Arcybiskupia, mauzoleum Teodoryka, San Vitale, Sant’Apollinare in Classe zostało wpisanych w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

8. Matera

Matera leży w jednym z najbiedniejszych regionów Włoch – Basilicata. Miasto powstało w długim, wyżłobionym przez rzekę wapiennym wąwozie. Ludzie przez wieki mieszkali tam w jaskiniach – w sensie dosłownym. Dziś możemy podziwiać stłoczone fasady domów, skalne kościoły, a nawet zwiedzić niektóre domostwa. Historyczna część miasta – Sassi – została wpisana na listę UNESCO.

9. Urbino

Leżące w regionie Marche Urbino do dziś zachowało renesansowy charakter. Życie tam płynie wolno i spokojnie, a miasteczko nie jest masowo odwiedzane przez turystów. Dziwi to trochę zważywszy na fakt, że znajduje się tam jedna z najpiękniejszych budowli renesansu – Palazzo Ducale. Z Urbino pochodził jeden z najsłynniejszych artystów włoskiego renesansu: Rafaello Santi.

10. Parma

Parma leży w regionie Emilia-Romania w połowie drogi między Mediolanem a Bolonią. Założona przez Etrusków w późniejszych latach stała się kolonią rzymską, a następnie znajdowała się pod panowaniem potężnych rodów: Viscontich i Sforzów. Czasy świetności Parmy przypadły na rządy dynastii Farnese – zasłynęła wówczas jako „włoskie Ateny”.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>