Top 9 pomysłów na majówkę 2018

Przed nami długi majowy weekend, który w tym roku przypada wyjątkowo korzystnie. Wystarczy wziąć zaledwie 3 dni urlopu by cieszyć się tygodniowymi wakacjami. Część naszych rodaków wybierze grillowanie w swoim ogródku, a my proponujemy coś innego. Warto wyjechać właśnie w tym okresie, bo jest jeszcze przed sezonem, a jednocześnie już ciepło.

Majówka na gorąco

Na początku maja w Polsce potrafi czasem padać śnieg! Na szczęście w miejscach, które proponujemy, z całą pewnością to nie grozi.

Sprawdź oferty wycieczek na Sardynię

Pierwszym z nich jest Sardynia. Najcieplejszym miesiącem jest tam sierpień, ale jest tam też wówczas największy tłok. Temperatura na tej należącej do Włoch wyspie wynosi w maju około 23 stopni, a więc bardzo przyjemnie.

Przebywając na Sardynii, koniecznie trzeba zwiedzić Cagliari, czyli najważniejsze miasto w regionie, będące też jego stolicą. Bez problemu przemierzymy całe miasto na piechotę. Jedną z największych atrakcji Cagliari jest Bastione di Saint Remy, skąd rozpościera się doskonała panorama na całe miasto.

Warto zobaczyć również kompleks Santuario e Basilica di Bonaria – swoiste połączenie sanktuarium, bazyliki i cmentarza.

Sprawdź oferty wycieczek na Majorkę

Innym ciekawym kierunkiem na majówkę jest Majorka. Wyspę cenił sobie sam Fryderyk Chopin! Przez cały rok panuje tam temperatura wprost idealna do wypoczynku. Warto odwiedzić największe miasto i jednocześnie stolicę wyspy – Palma de Mallorca. Tętniące życiem miasto, pełne restauracji, klubów i dyskotek z pewnością dostarczy wiele atrakcji. Majorka ma także doskonałą ofertę dla aktywnych: znajdują się tam aż 23 pola golfowe, a golfiści bardzo sobie chwalą ich jakość.

Sprawdź oferty wycieczek do Side

Trzecim ciepłym miejscem, które warto odwiedzić w długi majowy weekend, jest Side – kurort położony na tureckiej riwierze. Wypoczynku zażywała tam nawet sama Kleopatra! W sezonie Side tętni życiem, jednak w maju jeszcze jest spokojnie – można cieszyć się piękną pogodą i zwiedzać okolice. W Side znajdują się ruiny ogromnego teatru antycznego – poczujecie tam ducha minionych epok.

Majówka – City Break

Majowy długi weekend to także świetna okazja do zwiedzania. Mamy trzy ciekawe miasta, które idealnie nadają się na kilkudniowy wyjazd.

Pierwsze z nich to Wiedeń. Stolica Austrii to niezwykłe miasto pełne zabytków (najstarsza część miasta jest wpisana na listę UNESCO), wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wiedeńskich zabytków jest Pałac Schönbrunn.  Zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Znajduje się w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu. W 1996 pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sprawdź oferty wycieczek do Wiednia

Innym symbolem Wiednia jest katedra św. Szczepana. To także jeden z najpiękniejszych budynków sakralnych w Europie. Pierwsza świątynia powstała w XII wieku, lecz zachowały się po niej jedynie Brama Olbrzymia oraz dwie wieże po obu stronach kościoła. Katedra przepełniona jest wieloma znakomitymi dziełami sztuki takimi jak grobowiec cesarza Fryderyka II w całości wykonany z czerwonego marmuru, przepiękną rzeźbioną kamienną ambonę, gotyckie sklepienie chóru, ołtarz z XV wieku. Koniecznie w Wiedniu trzeba odwiedzić jedną z licznych cukierni i skosztować słynnego tortu Sachera.

Kolejnym miastem, które polecamy na majówkę, jest stolica Szkocji – Edynburg. Najważniejszym miejscem, w którym znajduje się najwięcej zabytków, jest Old Town.

Jest to centrum średniowiecznego Edynburga, posiada większą część jego historycznych zabytków, w tym Zamek, Pałac Holyrood oraz Katedrę St Giles. Znajduje się tu również dom Johna Knoxa, który wprowadził protestantyzm w Szkocji oraz pomnik Waltera Scotta – sławnego pisarza i poety szkockiego.

Royal Mile to główna ulica starówki, która łączy ze sobą dwie królewskie rezydencje Edynburga: Edinburgh Castle i Pałac Holyrood. Royal Mile est najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem Edynburga. Na południu starówki ważnym punktem są także Cowgate i Grassmarket.

Trzecie miasto doskonałe na majowy city break to Malaga. Stolicę Costa Del Sol polecaliśmy już niejednokrotnie, bo miasto jest wspaniałe o każdej porze roku. To ojczyzna wybitnego malarza Pabla Picassa i aktora Antonio Banderasa. Jeśli odwiedzicie Malagę, koniecznie udajcie się na zwiedzanie Alcazaba – ruin twierdzy, wybudowanej przez Rzymian i przebudowanej w IX w.przez Maurów. Wewnątrz znajduje się muzeum archeologiczne a tuż obok – ruiny teatru rzymskiego.

Majówka ze zwiedzaniem

Ci, dla których city break to stanowczo za mało, powinni rozważyć wyjazd, który w jak najpełniejszy sposób pozwoli poznać konkretny kraj. Mamy trzy fantastyczne propozycje kierunków, które nadają się na majowy urlop.

Pierwszy z nich to Rumunia. Pierwsze skojarzenie z tym krajem to oczywiście Drakula, tytułowy bohater powieści Brama Stokera. Był to przydomek władcy Wołoszczyzny Włada Drakuli zwanego też Palownikiem. I choć książkowy wampir zapożyczył od Włada jedynie przydomek, to wciąż pobudza masową wyobraźnię.

Sprawdź oferty wycieczek do Rumunii

Dlatego też warto odwiedzić któryś z zamków Drakuli, które są rozsiane po całej Transsylwanii, czyli centralnej części Rumunii. Większość turystów kieruje się do zamku  Bran i jest on najbardziej znany, ale lokalni mieszkańcy polecają zamek Peles, który według nich jest bardziej interesujący. Z innych atrakcji warto odwiedzić Bukareszt, a także przebyć trasy – Transfogaraska i Transalpina.

Sprawdź oferty wycieczek do Armenii

Kolejnym krajem, który warto w maju odwiedzić, jest Armenia. Niewielki kraj pozbawiony dostępu do morza zaskakuje mnogością atrakcji i zabytków. Miłośnicy historii antycznej z pewnością będą zachwyceni. Co warto zwiedzić? Na pewno monastyry w Hahpat czy Sanahin, Eczmiadzyn, z jego katedrą będącą siedzibą patriarchy kościoła ormiańskiego.

Innymi miejscami wartymi zobaczenia są monastyr w Haghartsin, malowniczo położony pośrodku górskiego lasu czy też położony nad brzegiem jeziora monastyr Sevanavank. Symbolem Armenii jest Góra Ararat - to właśnie tam według Biblii zatrzymała się Arka Noego.

Trzecia nasza propozycja do zwiedzania to Norwegia. Kraj fiordów i prześlicznych krajobrazów. Świetny kierunek dla tych, których męczą wysokie temperatury. Poza wycieczką szlakiem fiordów polecamy odwiedzić stolicę – Oslo, a także miasto Stavanger. To trzecie co do wielkości miasto Norwegii jest fantastyczną bazą wypadową i samo w sobie ma niezwykły klimat.

Sprawdź oferty wycieczek do Norwegii

Czyste, śliczne miasto z pomalowanymi na biało domkami naprawdę robi wrażenie. Ciekawy jest również port i stara część miasta. Obowiązkowym punktem programu jest także Preikestolen – to klif o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Powstała najprawdopodobniej ok. 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu.

Mamy nadzieję, że naszymi propozycjami zainspirowaliśmy Was do majowego wypoczynku poza domem :)

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>