Wodospady – potęga natury

Wodospady od zawsze fascynowały ludzi. Stanowią one symbol potęgi natury – jej siły i nieobliczalności. Qtravel.pl prezentuje największe i najsłynniejszych wodospady świata, które niezmiennie zachwycają miliony turystów. Zapraszamy na wycieczkę do Afryki, Ameryki Południowej i USA.

 

 

Wodospad Niagara

Słyszysz: „wodospad”. Myślisz: „Niagara”. Wodospad Niagara to chyba najbardziej znany wodospad świata i atrakcja turystyczna przyciągająca miliony turystów.  Rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami.  Jedna z nich leży na terytorium Kanady (tzw. Horseshoe, podkowa – 49 m wysokości i 900 szerokości), druga – Stanów Zjednoczonych (kaskady American i Bridal Veil, Welon Panny Młodej; 51 i 60 m wysokości, łącznie około 300 m szerokości).
foto. Frenkieb

Więcej zdjęć wodospadów w Galeriach

Sprawdź wycieczki nad Niagarę

 

Wodospady Wiktorii

Wodospady Wiktorii leżą na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Zanim na terenach tych pojawili się Europejczycy, tubylcy nazywali je Mosi-oa-Tunya, co w języku lokalnego plemienia Kololo oznacza „Mgła, która grzmi”. Wysokość spadku wody wynosi 108 m, a szerokość wodospadu to 1,7 kilometra. W sezonie szczytowym, w każdej sekundzie Wodospady Wiktorii przetaczają ponad 9 milionów litrów wody!  Wodospady odkrył w 1855 roku szkocki misjonarz i badacz David Livingstone. W 1989 wpisane zostały one na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
foto. SqueakyMarmot

Sprawdź wycieczki nad Wodospady Wiktorii

 

Wodospad Iguacu

Nazwa Wodospadu Iguazú pochodzi z języka guaraní – z połączenia słów y – „woda” i ûasú [guasu] – „wielka”.  Wodospad leży na granicy Brazylii i Argentyny w bliskim sąsiedztwie Paragwaju, na rzece Iguaçu. Na całość składa się 275 oddzielnych wodospadów, których wysokość sięga 72 metrów. Kaskady rozciągają się na długości niemal 3 kilometrów. Obszar objęty jest ochroną w ramach utworzonego Parku Narodowego Iguazú, który w 1984 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wodospady Iguazu w 2011 wybrane zostały jednym z siedmiu naturalnych cudów świata i wygrały rywalizację między innymi z rodzimymi Mazurami.
foto. James Colesberry

Sprawdź wycieczki do wodospadu Iguacu

 

Wodospad Yosemite

Wodospad Yosemite leży w amerykańskich górach Sierra Nevada na rzece o tej samej nazwie. Obszar znajduje się na terenie Parku Narodowego Yosemite. Kaskada ma 740 metrów wysokości. Ciekawostka jest to, że składa się z trzech wodospadów – górnego (436 metrów), środkowego (206 metrów) i dolnego (98 metrów). Wodospad posiada zmienny przepływ, zdarza się nawet, że latem zanika. Najwięcej wody płynie tu w maju i czerwcu.
foto. Kevin Eldon

Sprawdź wycieczki do Parku Narodowego Yosemite

 

Wodospad Salto Angel

Wenezuelski wodospad Salto Angel to najwyższy wodospad świata. Jego nazwa w lokalnym języku Pemon: Kerepakupai Vená, oznacza „najgłębszy wodospad”. Wody kaskady wypływają ze stoku Płaskowyżu Auyantepui  i wpadają do Río Churún, dopływu rzeki Caroni, na wyżynie La Gran Sabana. Wysokość wodospadu wynosi ok. 979 metrów. Wodospad Salto Angel jest jedną z największych atrakcji wenezuelskiego Parku Narodowego Canaima oraz ulubionym miejscem miłośników ekstremalnych skoków spadochronowych.
foto. davidkjelkerud

Sprawdź wycieczki nad wodospad Salto Angel

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>