Nikaragua – Egzotyczna jazda bez trzymanki

Jeżeli chcecie, by egzotyczna podróż zapewniła Wam mnóstwo atrakcji, polecamy wycieczkę, jaką oferuje Rainbow Tours. Panama, Kostaryka i Nikaragua to wyprawa, podczas której zobaczycie m.in. imponujące wodospady i  gorące źródła, przejdziecie się „podniebnym szlakiem” wśród  lasu chmurowego, odkryjecie magię egzotycznych wysepek i zachwycicie się zniewalającymi zachodami słońca. Prawdziwym gwoździem programu  jest jednak volcano-surfing, czyli zjazd z wulkanu na desce lub sankach!

                      Panama

Podróż rozpoczyna się w położonej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym Panamie. Kraj ten, znany głównie z Kanału Panamskiego, cechuje tropikalny klimat i dobrze zachowana przyroda. Naturalną formę krajobrazu podziwiać można podczas rejsu po jeziorze Gatun w Parku Narodowym Changres. To również doskonała okazja, by poznać styl życia Indian Embera Drua, który jest niezmienny od czasów przybycia Kolumba. Ważnym punktem wycieczki po Panamie jest również spacer starym miastem. Kolonialne uliczki, niska zabudowa i sakralne budynki Casco Viejo tworzą klimat, sprawiający wrażenie, jakby wróciły czasy, które dawno przeminęły. To, że warto zobaczyć Panama City, potwierdza fakt, że jego niezwykły urok został doceniony i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kostaryka

Kostaryka nazywana jest przez swoich mieszkańców „Pura vida”, co oznacza: „czyste życie”. Nic dziwnego – w końcu kraj ten wypełniony jest naturalnym bogactwem przyrody. Występują tu 32 parki narodowe, które zajmują prawie 30% powierzchni kraju. Znajdziemy tu zatem niezwykłe lasy tropikalne, mnóstwo różnorodnych gatunków zwierząt, a także piękne, dziewicze plaże. Tym, z czego Kostaryka słynie najbardziej, są jednak wulkany – zarówno te czynne, jak i już wygasłe. Najwyższym z nich i zarazem jednym z bardziej aktywnych jest wulkan Irazu, który dwukrotnie zniszczył położoną u jego stóp pierwszą stolice kraju – Cartago. Kolejnym spektakularnym i wciąż aktywnym wulkanem jest Poas. Warty zobaczenia jest również Rincon de la Vieja zwany „zakątkiem starej kobiety”. Swój przydomek wulkan zawdzięcza legendzie o czarownicy, która mieszka na jego zboczach i w gniewie zionie ogniem.

Będąc na Kostaryce, koniecznie trzeba zajrzeć do rezerwatów przyrody. Płynąc rzeką Frio i jeziorem Cano Negro, można zaobserwować niezwykłe atrakcje Cano Negro Wildlife Refuge, który słynie głównie z ptactwa. W rezerwacie Monteverde natomiast największą atrakcja jest podróż „podniebnym szlakiem”. Spacer zawieszonymi na różnej wysokości mostami daje możliwość podziwiania fauny i flory lasu chmurowego. A jest co oglądać. Dżunglę zamieszkuje 400 gatunków ptaków, ponad 480 gatunków motyli, ok. 100 gatunków ssaków i niemal 2500 roślin.

Nikaragua

To właśnie tu, w Nikaragui, najwięcej atrakcji spotka miłośników mocnych wrażeń. Park Narodowy Cierro Negro to jedyne miejsce na świecie, gdzie można uprawiać surfing na wulkanie. Aby jednak zaliczyć ten niesamowity zjazd, trzeba najpierw wspiąć się na 726-metrowy stożek. Pod nogami lawa, w powietrzu upał, a atmosferę dodatkowo podgrzewa rosnący poziom adrenaliny. Nie ma się więc co dziwić, że to sport dla ludzi o mocnych nerwach.

 

 

Zdjęcia:
Wulkan, fot. danvie balidoy
Panama, fot. dsasso
Ptak, Kostaryka, fot. Steve Garvie
Volcano surfing, Nikaragua, fot. Pete

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>