Gdzie i jak spędzić ferie zimowe

W roku 2011 krajowy sezon ferii zimowych rozpoczyna się 17 stycznia i trwa do 27 lutego. Niestety, po obfitych grudniowych opadach śniegu, na początku tego roku aura dość niespodziewanie uraczyła nas odwilżą. Gdzie więc i jak spędzić ferie zimowe lub gdzie wysłać naszą spragnioną odpoczynku pociechę czy chcącego zregenerować umysł nastolatka?

Bez względu na to, jaką formę zimowego wypoczynku wybierzemy dla naszych dzieci (a możliwe że również i dla nas samych) decyzję należy podejmować w miarę możliwości całą rodziną, kierując się upodobaniami poszczególnych jej członków i biorąc pod uwagę dodatkowe koszty jakie generuje wybrana oferta. Przy jej wyborze warto więc skorzystać z wyszukiwarek ofert turystycznych, które pozwalają nie tylko porównać koszty, ale także łatwo i szybko znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do naszych wymagań. Tym, którzy nie mają jeszcze konkretnych planów na zimowy wyjazd przedstawiamy kilka możliwości:

Rodzinne białe szaleństwo
Ferie zimowe  to narty, sanki, snowboard… no dobrze, może nawet tylko rzucanie śnieżkami czy lepienie bałwana. Ale do tego wszystkiego potrzebny jest śnieg. Jeśli tak właśnie wyobrażamy sobie wspólny wypoczynek z dziećmi w międzysemestralnej przerwie, to aura za oknem nie nastraja optymistycznie. Dlatego wybierając ofertę dla miłośników białego szaleństwa warto zainteresować się czy ośrodek do którego planujemy pojechać jest w stanie zagwarantować nam… śnieg. Na szczęście biały puch „na żądanie” to już standard w wielu europejskich kurortach. Sztucznie naśnieżane i doskonale utrzymane stoki znajdziemy w Czechach, na Słowacji, w Austrii, Włoszech czy Szwajcarii… Wybierając taką wycieczkę warto też zwrócić uwagę na różnorodne udogodnienia dostępne w danej miejscowości – od karnetów na wszystkie wyciągi w kurorcie, po atrakcje dodatkowe takie jak aquapark czy bliskość ciekawych obiektów turystycznych pozwalających ciekawie spędzić czas gdy pogoda lub inne czynniki uniemożliwią uprawianie zimowych sportów.

Edukacja w ferie?
Jeśli mamy nieco starsze dziecko, możemy wykorzystać ferie na „edukacyjny” wyjazd, uzupełniający ubogą i jednostronną ofertę szkolnych wycieczek. Wybierzmy się z naszym dzieckiem w trasę edukacyjno–rozrywkową, dzięki której łatwiej nauczy się historii, geografii czy literatury, a jednocześnie pozna nowe miejsca i odpocznie. Oczywiście nie musimy ograniczać się do naszego kraju – równie pouczająca i atrakcyjna może okazać się wycieczka do Londynu czy Paryża, połączona ze „sprawdzianem” postępów w nauce języka obcego. Dobrą stroną takich wypadów jest to, że w większości przypadków są one dość krótkie -  wystarczy gdy przedłużymy weekend o 1 – 2 dni urlopu.

Rozrywka dziecka, odpoczynek rodziców
Mówiąc o zimowych feriach nie można nie wspomnieć o samodzielnych wyjazdach dzieci na zimowiska i obozy. Oferta dla dzieci i młodzieży nadal jest niezwykle bogata, dostosowana do wieku i zainteresowań naszych pociech. Możemy więc wysłać dziecko na obóz narciarski, snowboardowy, saneczkowy, taneczny, na wycieczkę zagraniczną, zimowisko w górach, nad morzem… i w zasadzie możemy zdecydować się nawet  na kilka dni przed wyjazdem. Potem wystarczy tylko skompletować „ekwipunek” dziecka i odprowadzić je do punktu zbiórki.

Wzorem bocianów – razem z dzieckiem po słońce
Przywykliśmy do modelu „latem nad ciepłe morze, zimą tam gdzie dużo śniegu”. A może choć trochę odwrócić ten porządek? Zwłaszcza że fototerapia w słonecznych teraz rejonach świata może dodać dużo więcej energii zarówno dziecku, jak i rodzicom, a wyjazd do egzotycznych „ciepłych” krajów w zimie kosztuje znacznie mniej niż w środku sezonu (zarówno ze względu na porę roku jak i na opcję „last minute”, z której bez problemu skorzystamy planując wycieczkę w styczniu czy lutym). Na spragnionych słońca, ciepła i śpiewu ptaków czekają kraje afrykańskie (może pomińmy tym razem Tunezję), Bliski i Daleki Wschód, plaże Ameryki Południowej i Antypodów, rejsy po ciepłych morzach i rajskie wyspy. Jeśli do tej pory nawet nie marzyliśmy o takich wycieczkach, bo przerażała nas ich cena, warto właśnie teraz przejrzeć oferty – przy odrobinie szczęścia znajdziemy atrakcyjne propozycje w cenach niewiele wyższych niż wyjazd do europejskich modnych narciarskich kurortów.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>