Sierra Nevada – narty z widokiem na Afrykę

Dlaczego na dźwięk nazwy „Sierra Nevada” zdecydowanej większości osób w pierwszej kolejności przychodzi na myśl pasmo górskie w amerykańskich Kordylierach? Przecież Sierra Nevada jest też dużo bliżej – w hiszpańskiej Andaluzji! Na szczęście wszystko wskazuje na to, że hiszpańskie góry już niedługo wyprzedzą popularnością swojego amerykańskiego imiennika. Przez ostatnie lata Polacy odkrywają zupełnie nowe, zimowe oblicze kraju Don Kichota i coraz liczniej wyjeżdżają do Andaluzji… na narty. Wizyta w Sierra Nevada to nie lada przeżycie – szusować na nartach czy desce, kiedy Sahara jest tak blisko. Super!

Odrobina geografii

Sierra Nevada to pasmo górskie w Górach Betyckich, w południowej Hiszpanii, a dokładniej w Andaluzji. Nazwa po hiszpańsku oznacza „Góry Śnieżne” i jest to najdalej na południe wysunięty europejski rejon narciarski.

Długość pasma wynosi około 120 km, szerokość sięga 40 km, a powierzchnia – około 2000 km². Najwyższe szczyty to trzytysięczniki: Mulhacén – 3480 m.n.p.m., Veleta – 3393 m.n.p.m., Alcazaba – 3371 m.n.p.m. Najwyższy szczyt Sierra Nevada jest jednocześnie najwyższym szczytem Półwyspu Iberyjskiego i europejskiej części Hiszpanii. (Najwyższy jest wulkan Teide na Teneryfie, 3718 m n.p.m.).

Pasmo Sierra Nevada to młode góry. Powstały w trzeciorzędzie podczas orogenezy alpejskiej, podczas której powstały także Alpy oraz Góry Atlas. To wyjątkowe miejsce stanowi rezerwat biosfery, w którym żyje kilkadziesiąt endemicznych gatunków roślin i zwierząt, czyli takich, które nie występują nigdzie indziej na świecie.

Hiszpania w wersji dla narciarzy

Główne ośrodki miejskie rejonu Sierra Nevada to: Grenada, Málaga i Almería. Polscy narciarze wybierający się na stoki Sierra Nevada przylatują na lotnisko w Grenadzie i stąd wybierają się do górskich kurortów, wśród których prym wiedzie Pradollano położone około 40 km od Grenady.

Sierra Nevada znajduje się na wysokości 2100 m z wyciągami docierającymi na wysokość 3282 m. Ośrodek narciarski podzielony jest na 6 terenów narciarskich: Veleta, Laguna de las Yeguas, Borreguiles, Loma Dílar, Parador y Río.

Infrastruktura jest doskonale przygotowana. Narciarze mają do dyspozycji 32 wyciągi (w tym 2 gondole i 8 ruchomych chodników). Wśród tutejszych tras znajdą coś dla siebie i początkujący narciarze i prawdziwi mistrzowie. W sumie 103 trasy: 16 zielonych, 35 niebieskich, 43 czerwone, 9 czarnych. Ich łączna długość to ponad 100 km, a najdłuższa trasa zjazdowa ma 6 km.

Sierra Nevada ma także w ofercie snowpark i strefę aktywności o nazwie Mirlo Blanco, a sezon narciarski trwa tutaj od początku grudnia do końca kwietnia, a przy sprzyjających warunkach nawet do połowy maja.  Wielką zaletą Sierra Nevada jest to, że dzień w grudniu, czy styczniu jest tu dłuższy niż w Alpach, czy w Polsce. Nigdzie też nie możemy się cieszyć takim słońcem, jak na tutejszych stokach.

Zobaczyć Grenadę

Podczas zimowego szaleństwa warto jednak zwiedzić niezwykłe andaluzyjskie miasta regionu Sierra Nevada. Na szczególną uwagę zasługuje Grenada, która wpisana jest na Listę Dziedzictwa UNESCO. Grenada uważana jest za jedno z najciekawszych miast na świecie, a Hiszpania mawiają, że „kto nie widział Grenady, nic nie widział”.

Nad miastem góruje Alhambra, warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w. przez Nasrydów i rozbudowany w XIV w. To prawdziwe arcydzieło architektury arabskiej w Hiszpanii. Arkadowe galerie kolumnowe, stalaktytowe sklepienia, ściany wykładane płytkami azulejos i barwnymi stiukami z ornamentem oraz malowidła ścienne prawdziwie zapierają dech w piersiach.

Z kim na narty do Sierra Nevada?

Zorganizowane wyjazdy w górskie rejony Hiszpanii proponuje polskim narciarzom i snowboardzistą biuro Itaka. Wszystkie oferty proponują przelot samolotem, a na miejscu czekają na podróżników hotele cztero- i czteroipółgwiazdkowe m.in. Hotel Saray czy Hotel Melia Sol y Nieve połozony w samym centrum Pradollano. Ceny wyjazdów rozpoczynają się od około 2 tysięcy zł/os za tygodniowy wypoczynek.

Zdjęcia:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>