Izrael: ziemia obiecana polskich turystów

Niektórych przyciąga do Izraela wielka historia, święte miejsca i niezwykłe zabytki. Innych – ciepłe Morze Śródziemne, jeszcze cieplejsze Morze Czerwone, lub unikalny mikroklimat Morza Martwego. O Izraelu nie da się opowiedzieć krótko. Nie da się też nim szybko nacieszyć. To kraj mlekiem i miodem płynący, w którym poza doznaniami religijnymi i obcowaniem z wielką historią czeka na turystów wypoczynek w prawdziwym luksusie.

Izrael to maleńki kraj na Bliskim Wschodzie. Obszarowo jest on mniejszy od Belgii. Choć państwo Izrael leży na kontynencie azjatyckim, to kulturowo bliżej mu do Europy niż do Azji. Tutejsze władze kładą ogromny nacisk na bezpieczeństwo turystów, którzy przekonują się o tym na własnej skórze podczas drobiazgowych kontroli granicznych.

Niewielka powierzchnia kraju jest jego ogromną zaletą. Przemierzając cały kraj od brzegów Morza Śródziemnego po wybrzeże Morza Czerwonego w Zatoce Akaba, odwiedzimy najważniejsze miejsca związane z chrześcijaństwem i historią starożytną: Betlejem, Nazaret i wreszcie Jerozolimę. Izrael od lat zajmuje ważne miejsce w ofercie polskich organizatorów, a jesień i okres Bożego Narodzenia to doskonały moment, by odwiedzić miejsce narodzin Chrystusa.

Zdecydowanym liderem w liczbie ofert wyjazdu do Izraela jest biuro Exim Tours, które oferuje aż 60 różnych propozycji odwiedzenia tego kraju. Zdecydowana większość ofert tego organizatora to popularne wycieczki typu „Wypoczynek i zwiedzanie”. Drugi pod względem liczny ofert jest Rainbow Tours. Biuro proponuje klientom 21 różnych propozycji (14 ofert wypoczynkowych, 7 – wycieczka objazdowa). Na trzecim miejscu znalazła się Itaka, która oferuje 19 różnego typu wycieczek (objazd, wypoczynek oraz wypoczynek i zwiedzanie).

Wycieczki do Izraela wg. organizatorów
Organizator Liczba wycieczek
Alfa Star 12
Ecco Holiday 3
Exim Tours 60
Itaka 19
Logos Tour 2
Rainbow Tours 21
Trade & Travel Company 10

Osoby zainteresowane przede wszystkim zwiedzaniem izraelskiej ziemi, skorzystać mogą między innymi z objazdowego programu przygotowanego przez biuro Alfa Star – Tajemnice Chrześcijaństwa. Od lat propozycja ta cieszy się uznaniem turystów. Siedmiodniowy program zwiedzania Izraela połączyć można z tygodniowym wypoczynkiem w jednym z egipskich kurortów: Taba lub Sharm el Sheikh.

Podróżnicy wybierający się do Izraela, mogą także znaleźć dla siebie oferty typowo pielgrzymkowe. Pielgrzymka do Ziemi Świętej przygotowana przez Trade & Travel Company oprócz stałych punktów programu zwiedzania, takich jak Betlejem, czy Nazaret, obejmuje także wizyty w innych zakątkach kraju znanych z Ewangelii. Pielgrzymi odwiedzą między innymi Kanę Galilejską, gdzie Chrystus dokonał swojego pierwszego publicznego cudu i przemienił wodę w wino, odbędą rejs drewnianą łodzią po wodach Jeziora Galilejskiego i pojadą do Tabghi, miejsca, w którym Jezus dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb, by nakarmić 5000 głodnych ludzi. Uczestnicy pielgrzymki mają także możliwość uczestnictwa w codziennych Mszach Świętych.

Izrael graniczy od północy z Libanem, od północnego wschodu z Syrią, od wschodu z Jordanią i od południowego zachodu z Egiptem. Dzisiejsze granice państw przebiegają przez tereny, które łączy wspólna historia. To na ziemiach obecnego państwa Izrael, Jordanii i Egiptu rozgrywały się sceny opisane w Biblii i innych starożytnych pismach. Dlatego miłośnicy historii często wybierają wycieczki, których trasa przebiega przez terytorium kilku państw. Do najpopularniejszych propozycji należą wyjazdy łączące zwiedzanie Izraela i sąsiedniej Jordanii, w której zobaczyć można zapierającą dech w piersiach Petrę, górę Nebo, według tradycji miejsce śmierci Mojżesza, a także pełną zabytków stolicę Jordanii – Amman.

Jednak Izrael to nie tylko wielka historia i święte miejsca trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. To także niezwykła przyroda i unikalne w skali świata bogactwa naturalne. Pomimo swojej małej powierzchni kraj ten charakteryzuje się dużą różnorodnością: od pustyni Negew na południu do łańcuchów górskich Galilei, Karmelu i Wzgórz Golan na północy.

Bujna, nadmorska równina Szaron, porośnięta gajami oliwnymi i winnicami jest domem dla niemal 3/4 populacji państwa. To tu nad brzegiem Morza Śródziemnego znajdują się takie miasta-kurorty jak Tel Awiw i Hajfa. Lato jest tu zawsze niezwykle gorące. Wypoczynek w okolicach Tel Awiwu, na przykład w Armon Yam Hotel Bat Yam zlokalizowanym przy sławnej promenadzie Bat Yam to propozycja dla osób poszukujących nie tylko pięknego otoczenia, ale także bliskości restauracji, sklepów i miejsc rozrywki. W ciągu zaledwie 20 minut z hotelu można się dostać do tętniącego życiem przez cały rok Tel-Awiwu.

Podróżując na południe kraju dotrzemy do strefy klimatu tropikalnego.  Kiedy na wybrzeżu śródziemnomorskim wieczory robią się już chłodne, w wodach Morza Martwego możemy się spokojnie wykąpać, choć słońce w tym najniżej położonym miejscu na ziemi zachodzi bardzo wcześnie.

Wypoczynek nad Morzem Martwym to jak odwiedziny w największym sanatorium świata. Mikroklimat tego miejsca, niezwykłe krajobrazy i doświadczenie zanurzenia się w najbardziej zasolonym zbiorniku świata zawsze jest niezapomnianym przeżyciem. Tym bardziej, że wypoczywając nad Morzem Martwym od Jerozolimy dzieli nas zaledwie półtorej godziny jazdy samochodem. Wymagający klienci mogą wybrać hotel z oferty Trade & Travel Company Leonardo Dead Sea. Goście wypoczywający w tym pięciogwiazdkowym obiekcie mają możliwość skorzystania z naturalnych metod leczenia, oferowanych przez skarby Morza Martwego.

Najsłynniejszym izraelskim kurortem jest jednak Ejlat. Miasto leży nad Morzem Czerwonym, na zaledwie 7-kilometrowym skrawku wybrzeża należącym do Izraela. Z jednej strony rozciąga się Jordania i dalej Arabia Saudyjska, z drugiej zaś dostać się można do egipskiego kurortu Taba.

Ejlat to miejsce pełne eleganckich hoteli, migoczących kasyn i przepychu. Wybór hoteli jest tak szeroki, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. To doskonała baza wypadowa dla osób, które nie przepadają za typowymi „objazdówkami”, a chciałyby zobaczyć najważniejsze zabytki Izraela i Jordanii. Siedem dni w Ejlacie zagospodarujemy bez najmniejszego problemu, dlatego wybierając się tu warto postarać się o dłuższy urlop.

 

Hotel King Solomon
Izrael / Ejlat
Organizator: Rainbow Tours
Kategoria: 4,5 *
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje

 

La Playa
Izrael / Ejlat
Organizator: Rainbow Tours
Kategoria: ***
Wyżywienie: śniadania

 

Siesta
Izrael / Ejlat
Organizator: Rainbow Tours
Kategoria: 3 *
Wyżywienie: All Inclusive

 

Z roku na rok, wyjazdy do Izraela są dostępne z coraz większej liczby lotnisk. W tym sezonie polecimy do Ziemi Świętej ze wszystkich lotnisk lokalnych, choć liderem jeśli chodzi o liczbę dostępnych ofert tradycyjnie jest Warszawa. Drugie miejsce przydało Katowicom, trzecie Gdańskowi. Na liście dostępnych miejsc wylotu znalazła się jednak nawet Bydgoszcz i Lublin.

Miejsca wylotu dla ofert wyjazdu do Izraela

Lotnisko Liczba ofert
Warszawa 123
Katowice 74
Gdańsk 72
Poznań 70
Łódź 13
Wrocław 10
Kraków 9
Rzeszów 8
Szczecin 6
Bydgoszcz 6
Lublin 1

 

Na koniec ceny. Ceny wycieczek do Izraela przez cały rok kształtują się na podobnym poziomie. Z dwoma wyjątkami: Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, kiedy zwykle kosztują drożej. Jeśli więc nie zależy nam specjalnie na tym, żeby odwiedzić święte miejsca w tych szczególnych okresach, warto wybrać się na wycieczkę do Izraela wczesną wiosną lub jesienią, kiedy nie jest tam bardzo gorąco.

 

Średnie ceny wycieczek do Izraela, cena za osobę w PLN
Alfa Star Exim Tours Trade & Travel Company Rainbow Tours Itaka Ecco Travel Logos Travel
średnie ceny dla 2 osób, 7 dni, dojazd: samolot
2099 2619 2690 1985 2555 3068 3270
średnie ceny dla 2 osób, 14 dni, dojazd: samolot
2199 3079 3368 3603 4180 brak  brak

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>