Lato trwa, czas myśleć o zimie

Jeszcze na dobre nie skończył się sezon letniego wypoczynku, a biura podróży już zachęcają do przygotowania się na zimowe szaleństwo. Nie warto z tym zwlekać! Neckerman i TUI kuszą 30 procentową zniżką przy rezerwacji do końca września, a już w listopadzie w austriackim Zell am See i Kaprun Neckerman hucznie otwiera sezon. Narciarzy zachęcić mają też nowe regiony w tegorocznej ofercie: austriacki Vorarlberg, niemiecka Bawaria czy Lichtenstein. Cała bogata oferta narciarska dostępna jest już w wyszukiwarce ofert turystycznych Qtravel.pl.

Polscy narciarze od lat najchętniej wybierają stoki Austrii, Włoch, Francji, czy sąsiedniej Słowacji i Czech. Co zamożniejsi udają się do Szwajcarii. W ostatnich latach na narciarskiej mapie wyjazdów pojawiają się jednak też mniej znane kierunki takie jak położona w Pirenejach Andora.

W tym sezonie nikt nie powinien czuć się zawiedziony, ponieważ oferta biur jest jeszcze bogatsza niż w latach ubiegłych. Do długiej listy regionów narciarskich dołączyły kolejne:   Vorarlberg w Austrii i Lichtenstein (Neckerman i TUI)  oraz  Bawaria w Niemczech (TUI). Nie wszyscy wiedzą, że na narty możemy także pojechać do kojarzonej z piaszczystymi plażami Bułgarii, gdzie w malownicze góry Rila zabierze nas biuro Otium.

Narty z dziećmi

Zorganizowany wypoczynek na śniegu często wybieramy ze względu na dzieci i możliwość zapewnienia im na miejscu opieki instruktora. Biura starają się skusić rodziców ofertą klubów i szkółek narciarskich. W tegorocznym sezonie narciarskim Neckerman przygotował trzy śnieżne kluby Scan Holiday, które zlokalizowane są w Hotelu Veronza we włoskim Trentino, w Rezydencji Kurz oraz Senales w Maso Corto we Włoszech, oraz w Hotelu Horizont w Czechach. W każdym z tych obiektów dzieci będą mogły spędzić ferie zimowe pod okiem polskich animatorów.

O najmłodszych nie zapomina również biuro Rainbow Tours, które zaprasza dzieci do swoich Figloklubów we Włoszech – w Val di Sole i Val di Fiemme. Poza nauką jazdy na nartach w ramach klubu dzieci będą mogły korzystać z wielu dodatkowych atrakcji: wybrać się na kulig, wziąć udział w bitwie na śnieżki, zbudować igloo, oraz poznać lokalne legendy i zwyczaje.

Biuro pomyślało także o młodzieży i dorosłych, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności narciarskie. Tegoroczną nowością w ofercie Rainbow Tours jest Rainbow Sky, narciarska szkółka z polskimi instruktorami oferująca dwugodzinne zajęcia przez pięć dni w tygodniu, oraz możliwość zakupienia lekcji indywidualnych ze zniżką.

Wybierając się na narty z dziećmi należy pamiętać o zakupie kasku narciarskiego. W niektórych krajach europejskich używanie przez dzieci kasku jest obowiązkowe (patrz poniższa tabela).

Kraje w których kask jest obowiązkowy

wiek dziecka

Włochy

do 14 roku życia

Austria

do 15 roku życia

Norwegia

do 13 roku życia

Słowenia

do 13 roku życia

 

Narty ekstremalne i wypoczynek w SPA

Nowością sezonu 2011/2012 jest oferta dla narciarzy szukających mocnych wrażeń przygotowana przez biuro Neckerman. Oferta Dolomity Ski Safari skierowana jest do doświadczonych narciarzy, którzy przez 7 dni chcieliby szusować z przewodnikiem po włoskich terenach narciarskich Val Gardena, Alta Badia, Val di Fassa i Cortina di Ampezzo, nocując w schroniskach położonych ponad 2 tysiące m n.p.m i podziwiając wspaniałe widoki otaczających gór. Należy jednak pamiętać, że Ski Safari nie jest przeznaczone dla początkujących i wymaga doskonałej kondycji fizycznej.

Dla narciarzy, którzy nie poszukują takich ekstremalnych przeżyć, a nie stronią od prawdziwego relaksu dostępna jest tej zimy nowa forma aktywnego wypoczynku. TUI wspólnie z Businessman Fun Club połączyło ofertę wypoczynku narciarskiego z programem odnowy biologicznej po zejściu ze stoku. Uczestnicy wyjazdów Businessman Fun Clubu nie powinni też narzekać na brak wieczornej rozrywki. Oferta dotyczy bowiem kurortów słynących z bogatego programu artystyczno-sportowego, do których należą włoskie wieczory degustacyjne, karnawałowe bale przebierańców, zabawy na lodowisku i zjazdy na nartach z pochodniami.

Free Ski czyli karnet w cenie

Bardzo popularne wśród polskich narciarzy są wyjazdy z karnetem w cenie. Jeśli zamierzamy skorzystać z takiej promocji powinniśmy zaplanować zimowy wyjazd na początku sezonu narciarskiego (listopad, grudzień, z pominięciem okresu świąteczno-noworocznego) lub na jego końcu (marzec, kwiecień). Oferta „free ski” dostępna jest w wybranych terminach w większości biur podróży.

Przyglądając się ofercie karnetów narciarskich warto pamiętać, że wiele kurortów współpracuje ze sobą, tworząc całe regiony narciarskie, np. Dolomiti Superski we włoskich Dolomitach, gdzie dostępnych jest 1200 km tras czy Karyntia-Tyrol Wschodni, który łączy 32 kurorty i ma ponad 1000 km tras. Jeden karnet daje tam możliwość korzystania z wyciągów w całym regionie.

Gdzie tanio, gdzie drogo

Na podstawie danych z zeszłorocznego sezonu zimowego Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało ciekawy raport poświęcony europejskim kurortom narciarskim. Znalazło się w nim między innymi zestawienie najtańszych i najdroższych ośrodków sportów zimowych w Europie. Ranking został przygotowany w oparciu o ceny  karnetu jednodniowego w stosunku do długości tras.

Najtańsze w kategorii małych kurortów okazały się ośrodki czeskie. Do najdroższych kurortów w Europie zaliczają się te położone w Szwajcarii, Austrii i Hiszpanii oraz Finlandii.

Wśród dużych ośrodków na liście najtańszych znalazły się kurorty austriackie i włoskie. Najdrożej jest w Szwajcarskim St. Moritz.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>