Oferta zimowa w górach – jeśli nie narty to co?

Zima w górach kojarzy się przede wszystkim z zimowymi sportami: jeździmy na nartach i snowboardzie oddając się białemu szaleństwu. Czy ktoś, kto nie lubi lub nie może jeździć na nartach ma w ogóle czego szukać w górach zimą? Czy jeśli połowa rodziny woli spędzać czas na stoku, druga połowa znajdzie coś dla siebie w górach? Odpowiadamy na te pytania.

Rzeczywiście zimą w góry wybierają się przede wszystkim narciarze. Infrastruktura górskich kurortów jest zorganizowana głównie z myślą o ich potrzebach. Nie znaczy to jednak, że jedynie narciarze będą się doskonale czuli w górach zimą.

Spacery

Górskie zimowe powietrze jest zdrowe i orzeźwiające, a widoki – wspaniałe. Zamiast zatłoczonych tras narciarskich można wybrać się na leśną wędrówkę, podczas której będziemy słuchać skrzypienia śniegu pod nogami. Przy odrobinie szczęścia może ujrzymy przebiegającą nieopodal sarnę czy zająca. Spacer to doskonały sposób na wyciszenie się, relaks i… aktywny wypoczynek, bo spacery to także znakomita forma aktywności fizycznej. Docenią ją osoby w każdym wieku, także starsze. Spacery w górach mają zbawienny wpływ na naszą psychikę. Jeśli więc na co dzień prowadzimy nerwowy tryb życia, górska wędrówka ukoi nasze nerwy i doda sił.

Doskonałe trasy spacerowe znajdziemy w czeskich Karkonoszach, włoskim Val Di Fassa, a także w Alpach Bawarskich.

 Spa

Zimowy wypoczynek w górach można wykorzystać do zabiegów spa, których sporą ofertą dysponują hotele. Jeśli nie mamy ochoty dużo spacerować, zrelaksujmy się podczas zabiegów wellness. Jeśli więc nasi bliscy wolą szaleć na stoku, my możemy spędzić wolne chwile na odmładzających lub regenerujących zabiegach.

Rozgrzewające masaże, aromatyczne kąpiele pachnące imbirem, goździkami i czekoladą, sauna – wszystko to sprawi, że poczujemy się naprawdę wyjątkowo – i ciepło.

Większość dobrych hoteli górskich ma swoje centra wellness. Przed wyjazdem radzimy dowiedzieć się, na jakie zabiegi możemy liczyć, a także czy i które z nich objęte są dodatkowymi opłatami. Zabiegi spa przydadzą się zresztą również narciarzom dla zregenerowania sił.

Hotel Malerhaus w Tyrolu

Hotel Kristiania w Dolomitach

Nie zapominajmy o zdrowotnych właściwościach klimatu górskiego. Zimowy urlop w górach to prezent dla naszego zdrowia: powietrze górskie pomaga w leczeniu astmy oskrzelowej, a nawet w terapii niektórych chorób skóry. Górskie powietrze w połączeniu z zabiegami spa sprawi, że z urlopu wrócimy wypoczęci, zdrowsi i pełni energii.

Na sanki!

Kto powiedział, że jazda na sankach jest tylko dla dzieci? Chyba każdy z nas pamięta te emocje i czystą radość z jazdy. Dlaczego tego nie powtórzyć i nie poczuć ponownie? Jest to w dodatku znakomity sposób na zabawę z całą rodziną. W górach są specjalne saneczkowe trasy: np. w samym Tyrolu jest kilkaset kilometrów tras saneczkowych! Najdłuższa z nich znajduje się w Birgitz niedaleko Innsbrucka i ma długość 11 km. Wiele tras jest oświetlonych, dzięki czemu nie jesteśmy ograniczeni czasem i możemy bawić się do wieczora. Sanki oczywiście możemy wypożyczyć, a wiele torów jest przystosowanych dla osób początkujących i rodzin z dziećmi.

Dla kogo wyjazd w góry zimą?

Tak naprawdę dla każdego, może z wyjątkiem osób, które cenią sobie tropikalne temperatury. Wszyscy inni znajdą w górach coś dla siebie, nawet jeśli nie jeżdżą na nartach czy snowboardzie. Jeśli boimy się, że będziemy się nudzić, sprawdźmy, czy hotel, do którego się wybieramy, jest blisko jakiejś większej miejscowości. Możemy tam pojechać, zwiedzić i zrobić zakupy.

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>