Primorsko i Sozopol: nowości na turystycznej mapie Bułgarii

Od kilku już lat Bułgaria systematycznie zyskuje sobie wśród polskich turystów coraz szersze grono wielbicieli. Za co kochamy Bułgarię? Za piękne, złote plaże, ciepłe morze, gwarancję dobrej pogody. Nie narzekamy też na infrastrukturę, bo ta w ostatnim czasie szybko dogania najwyższe europejskie standardy. Nie można też nie wspomnieć o unikalnym, swojskim, słowiańskim klimacie. Krótko mówiąc, mamy do Bułgarii sentyment.

Nie powinno więc dziwić, że wśród tegorocznych nowości Itaki, aż dwie dotyczą Bułgarii. Na liście bułgarskich kurortów obok Złotych Piasków i Słonecznego Brzegu pojawia się teraz Primorsko i Sozopol. Bułgarzy już dawno ukochali sobie te miejscowości i chętnie udają się tam na letni wypoczynek. Czas, by poznali je także polscy turyści.

Primorsko

Primorsko leży w obwodzie Burgas, na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. To mała miejscowość, która „przycupnęła” na niewielkim cyplu, daleko wysuniętym w morze. Zwykle ciche i spokojne miasteczko, latem tętni zżyciem. Do około 5 tysięcy miejscowych, dołącza bowiem wówczas nawet 50-cio tysięczny tłum turystów. Ale spokojnie, na plaży miejsca starczy dla wszystkich. Szerokie, piaszczyste plaże ciągną się wzdłuż całego wybrzeża.

Jeśli komuś znudzi się leżenie na plaży, Primorsko i okolice oferują mnóstwo atrakcji.  To urocze miejsce ma burzliwą przeszłość. Nie brak tu zabytków z okresu neolitu, średniowiecznych zamków i twierdz.

Sozopol

Sozopol jest jednym z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego.  W starożytności miejsce to nazywane było Apollonią. Apollonia zasłynęła z tego, że znajdował się w niej olbrzymi posąg Apollina i Calamis, który został przeniesiony przez Lukullusa do Rzymu.

Sozopol leży 30 kilometrów na południe od Burgas. Dzisiaj to przede wszystkim kurort. Historia Sozopolu jest jednak nieodłącznie związana z handlem. Symbolem miasta jest kotwica, która widnieje tez na wszystkich monetach starożytnej Apollonii.  Miasto miało kontakty handlowe z miastami starożytnej Grecji – Milet, Ateny, Korynt, Heraklea oraz z wyspami – Rodos, Chios, Lesbos.

Wielką atrakcją jest także leżąca 15 kilometrów na południe od Sozopolu Wyspa Św. Tomasz, zwana też Wężową. To jedyne w Bułgarii miejsce, w którym rosną dzikie kaktusy przywiezione z Bratysławy i zasadzone na rozkaz cara Borysa III w 1933 roku.Zdjęcia:

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>