Albania

Fascynujący kraj pełen kontrastów

Przez wiele dekad będąca odizolowaną od reszty świata tajemnicza Albania urzeka swoją unikalną historią i kulturą. Obok ponad 700,000 rozsianych po jej terytorium bunkrów, będących pamiątką po XX-wiecznych dziejach tego kraju, znajdziemy tu zabytki starożytnego świata helleńskiego, jak również wpływy bizantyjskie i osmańskie - zwiedzając Albanię, niemal na każdym kroku można natknąć się na bardzo dobrze zachowane, liczne pamiątki po jej barwnej, wielowiekowej historii. Jednakże Albania to nie tylko zabytki, ale również piękne plaże, górskie krajobrazy i rozległe, głębokie jeziora - miejsca w sam raz zarówno do relaksu, jak i dla miłośników bardziej aktywnego spędzania czasu.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Albanię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Albanii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Albanii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Albanii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Albanii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Albanii.

Albania - państwo leżące w południowo-wschodniej Europie staje się coraz bardziej modnym wakacyjnym kierunkiem. Przez kilkadziesiąt lat dyktatury Albania była praktycznie niedostępna dla cudzoziemców, a dziś możemy podziwiać jej piękne krajobrazy, plaże i zabytki.

Tym, co wyróżnia krajobraz Albanii spośród innych krajów basenu Morza Śródziemnego, są bunkry. Za czasów dyktatury Envera Hodży praktycznie każda rodzina miała swój bunkier. Dlatego dziś możemy spotkać je wszędzie, nawet na plażach. Przemalowywane, przeznaczane na kawiarnie czy restauracje dawne bunkry są atrakcją turystyczną.

Albania nie ma co prawda tak dobrze rozwiniętej bazy hotelowej jak Chorwacja czy Grecja, ale urok tego kraju tkwi właśnie w tym, że wciąż jeszcze jest niezadeptany i na swój sposób nieodkryty. Z każdym jednak rokiem poszerza się oferta wypoczynku i dobrych hoteli.

Z wakacji w Albanii ucieszą się miłośnicy zwiedzania. Znajduje się tam wiele zabytków pochodzących jeszcze z czasów antycznych. Ciekawym miejscem jest Butrinti - miejscowość i stanowisko archeologiczne. Znajdowała się tam sada iliryjska (według mitu założona przez uciekinierów z Troi), przekształcona w VII wieku p.n.e. w grecką kolonię i miasto portowe. Inne interesujące miejsca w Albanii to Durres, Saranda, Szkodra.

W Albanii zachwyci nas surowe, naturalne piękno krajobrazu. Aż 75 proc. powierzchni kraju pokrywają góry znajdujące się na północy kraju. Przyroda jest, mimo coraz większego napływu turystów, wciąż nieskażona.

W Albanii mamy szansę naprawdę wypocząć, bo poza stolicą - Tiraną i kilkoma większymi miastami życie tam toczy się bardzo spokojnym torem. Mieszkańcy są gościnni i sympatyczni - cieszą się, że ich kraj jest już otwarty na przyjezdnych. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli właściciel małej restauracji dołoży nam gratis dokładkę smacznego dania. To w Albanii całkowicie normalne. Kraj ten nie przypomina sąsiednich turystycznych krajów, bo wciąż jest na etapie wielu przemian gospodarczych. Dlatego można odnieść wrażenie, że troszkę cofnęliśmy się w czasie. To jednak jest zaleta, a nie wada wakacji w Albanii.

INFORMACJE O ALBANII
  • Stolica: Tirana
  • Waluta: lek
  • Głowa państwa: Bujar Nishani
  • Liczba ludności: 2 893 005
  • Czas lokalny: 21:19:15
POSIŁEK

Ceny posiłków w albańskich restauracjach nie są wygórowane. Porcja spaghetti to koszt około 15 zł.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku i odzieży nie są wysokie, ale w miejscowościach typowo turystycznych zbliżone do cen polskich.

TAKSÓWKA

Taksówki to powszechny środek transportu w Albanii. O cenę trzeba się targować, bo taksówkarze najczęściej bardzo je zawyżają.

TRANSPORT

Pomiędzy miastami najlepiej poruszać się autobusem, bo transport kolejowy jest słabo rozwinięty. Koszt przejazdu z Tirany do Durrës wynosi ok. 4-5 zł w jedną stronę.