Albania

Butrinti

Antyczne miasto

W południowej Albanii, tuż przy granicy z Grecją leży niewielka osada i stanowisko archeologiczne - Butrinti. Jest to punkt obowiązkowy dla tych, którzy lubią zwiedzać i interesują się starożytną historią.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Butrinti?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Butrinti w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Butrinti dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Butrinti?

Poznaj ciekawe informacje na temat Butrinti. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu do Butrinti.

Legenda o powstaniu Butrinti

Według legendy osada Butrinti założona została przez uciekinierów z podbitej Troi wraz Hellenusem, synem króla Priama. Miał on w tym miejscu złożyć w ofierze wołu, który raniony skonał nad brzegiem morza, co zostało uznane za dobry znak. Założoną tu osadę nazwano Buthrotum, co oznacza raniony wół.

Historia osady

Fascynujące w Butrinti jest to, że widoczne są tam jak na dłoni różne okresy historii tego miejsca. Mamy więc ślady po Grekach, Rzymianach, ślady panowania Bizancjum i Wenecjan. Dziś możemy na miejscu podziwiać: starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów i baptysterium z VII wieku, też ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku, pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego.

Dlaczego Butrinti to wyjątkowe miejsce?

Większość stanowisk archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego to miejsca pełne turystów. Butrinti wciąż nie jest zatłoczone, a teren jest bardzo zadbany i otoczony parkiem narodowym. Dzięki temu zwiedzanie możemy połączyć z wypoczynkiem w cieniu drzew i w otoczeniu przyrody.

INFORMACJE O ALBANII
  • Stolica: Tirana
  • Waluta: lek
  • Głowa państwa: Bujar Nishani
  • Liczba ludności: 2 893 005
  • Czas lokalny: 09:29:57
POSIŁEK

Ceny posiłków w albańskich restauracjach nie są wygórowane. Porcja spaghetti to koszt około 15 zł.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku i odzieży nie są wysokie, ale w miejscowościach typowo turystycznych zbliżone do cen polskich.

TAKSÓWKA

Taksówki to powszechny środek transportu w Albanii. O cenę trzeba się targować, bo taksówkarze najczęściej bardzo je zawyżają.

TRANSPORT

Pomiędzy miastami najlepiej poruszać się autobusem, bo transport kolejowy jest słabo rozwinięty. Koszt przejazdu z Tirany do Durrës wynosi ok. 4-5 zł w jedną stronę.

Zdjęcia z Butrinti

Przed wyjazdem do Butrinti obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Butrinti i zainspiruj się przed podróżą.

Butrinti na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Butrinti i zaplanuj wyjazd.

Inne popularne miejscowości Wybrzeże Jońskie