Albania

Durres

Tętniące życiem wybrzeże Albanii

Durres jest jednym z najstarszych miast w Albanii. Osadnictwo na tym terenie sięga czasów antycznych. Dziś Durres to prężny nadmorski kurort, z cudownymi plażami i dobrymi warunkami do uprawiania windsurfingu. Mnóstwo barów, restauracji, klubów - wspaniałe miejsce na wakacje.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Durres?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Durres w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Durres dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Durres?

Poznaj ciekawe informacje na temat Durres. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Durres.

Durres to nie tylko jedno z najstarszych miast Albanii, ale także całej Europy. Jego dzieje sięgają aż VII w. p.n.e., kiedy to na terenie dzisiejszego Durres została założona grecka osada Epidamnos. Założyły ją dwa greckie polis: Korynt i Korkyra. Miasto rozwijało się pod tą nazwą do czasów przejęcia przez Rzymian, kiedy to zostało przemianowane na Dyrrachium. Po upadku Rzymu dzisiejsze Durres przeszło z kolei pod władzę Wenecji. Po uzyskaniu samodzielności do końca XIX wieku Durres urosło do rangi największej metropolii tego obszaru. Pozostawało nią jeszcze przez kilkadziesiąt lat XX wieku, pełniąc też okresowo funkcję stolicy Albanii.

Durres leży niecałą godzinę jazdy od stolicy - Tirany. Dlatego jest to ulubiony kurort Albańczyków. Durres jest miastem ludzi młodych, dynamicznych, to kurort pełen dyskotek, barów, klubów. Tętniące życiem serce albańskiego wybrzeża. Już zresztą rzymski poeta Katullus doceniał rozrywkowe oblicze Durres nazywając miasto "tawerną Adriatyku".

Nie jest to raczej miejsce dla tych, którzy poszukują spokoju i zacisznych zakątków. Durres spodoba się raczej osobom ceniącym towarzystwo innych, doskonałą zabawę do białego rana przy muzyce. Durres nigdy nie zasypia - warto mieć na uwadze rozrywkowy charakter tego miasta.

Nad portem w Durres góruje wenecka wieża. Od niej prowadzi droga do odkrytego dopiero w 1966 r. amfiteatru, który jest największym amfiteatrem na półwyspie bałkańskim (może pomieścić 15 000 widzów). Jego wybudowanie datuje się na 2. w p.n.e. Nie jest on odsłoniętyw całości, gdyż jego część znajduje się pod budynkami mieszkalnymi. W amfiteatrze rozgrywane były między innymi walki gladiatorów.
Warto odwiedzić również Muzeum Archeologiczne, Centrum Kultury z teatrem Aleksandra Moisiu, Muzeum Historii, dom rodzinny Aleksandra Moisiu.

Niedaleko od Durres zlokalizowane jest międzynarodowe lotnisko, dlatego miasto to może być doskonalą bazą wypadową dla krótkich wycieczek do Tirany, Kruji czy Beratu.

Plażować w Durres można od maja do października, więc jeśli ktoś woli mniejsze tłumy, powinien wybrać się tam poza sezonem. Baza turystyczna jest coraz lepiej rozwinięta, coraz więcej jest bardzo dobrych hoteli ze wszelkimi udogodnieniami.

 

INFORMACJE O ALBANII
  • Stolica: Tirana
  • Waluta: lek
  • Głowa państwa: Bujar Nishani
  • Liczba ludności: 2 893 005
  • Czas lokalny: 18:31:57
POSIŁEK

Ceny posiłków w albańskich restauracjach nie są wygórowane. Porcja spaghetti to koszt około 15 zł.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku i odzieży nie są wysokie, ale w miejscowościach typowo turystycznych zbliżone do cen polskich.

TAKSÓWKA

Taksówki to powszechny środek transportu w Albanii. O cenę trzeba się targować, bo taksówkarze najczęściej bardzo je zawyżają.

TRANSPORT

Pomiędzy miastami najlepiej poruszać się autobusem, bo transport kolejowy jest słabo rozwinięty. Koszt przejazdu z Tirany do Durrës wynosi ok. 4-5 zł w jedną stronę.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Durres

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Durres.

Durres na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Durres i zaplanuj wyjazd.

Inne popularne miejscowości na Riwierze Albańskiej