Albania

Saranda

Najsłynniejszy kurort Albanii

Saranda jest kurortem, który w czasach dyktatury Envera Hodży dostępny był wyłącznie dla partyjnych dygnitarzy. Dziś Saranda otwarta jest na turystów z całego świata, kusi słoneczną pogodą (niemal 300 słonecznych dni w doku) i pięknymi plażami, na których można wypoczywać z całą rodziną. Z plaż Sarandy rozciąga się cudowny widok na grecką wyspę Korfu.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Sarandę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Sarandy w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Sarandy dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Sarandzie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Sarandy. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Sarandzie.

Saranda znajduje się na południowym krańcu Albanii, naprzeciwko wyspy Korfu i w niedalekiej odległości od greckiej granicy.

Antyczne tradycje

Saranda była zasiedlona już w czasach starożytnych. Przez Greków nazywana była Onchesmos. Współczesna nazwa wzięła się z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, od nazwy klasztoru Άγιοι Σαράντα (Agioi Saranda), czyli po grecku Czterdziestu Świętych. Ponieważ miasto miało strategiczne położenie, często było celem najazdów, a w 1878 roku nawet zostało spalone. Saranda znajdowała się to pod okupacją grecką, to znów włoską, by stać się częścią Albanii dopiero w 1920 roku.

Turystyka

Z racji wyjątkowego klimatu (290 słonecznych dni, średnia roczna temperatura 17 stopni), Saranda nawet w czasach komunistycznych była dla Albańczyków ważnym i ulubionym kurortem. Latem temperatura wynosi około 30 stopni, a ogromnym atutem okolicy jest malownicza zatoka, nad którą położone jest miasto.

Co zobaczyć?

Saranda to nie tylko plażowanie. Amatorzy zwiedzania również nie będą się tam nudzić. Z uwagi na długą historię Saranda ma całkiem sporo do zaoferowania. Okoliczne atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć to: zamek Lekursi, klasztor Czterdziestu Świętych, klasztor św. Jerzego, ruiny starożytnego miasta w Finiq, mały zamek Ali Paszy we wsi Vrine, bizantyjski kościół św. Mikołaja we wsi Mesopotam, prześliczne jeziorko zwane „Niebieskie Oko” i koniecznie piękną plażę Ksamil.

Butrint

Będąc w Sarandzie nie możemy odpuścić zwiedzenia pobliskiego Butrintu - miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku. Butrint to starożytne portowe miasto leżące na wzgórzu i z trzech stron otoczone wodą. Jest to jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych. Interesujące są legendy związane z tym miejscem. Mówią one, że Butrint założyli mieszkańcy Troi, którzy pokonani przez Achajów musieli opuścić swoje miasto. W trakcie swej wędrówki miasto to odwiedził Eneasz, gdzie spotkał Helena (syna króla Priama) i jego żonę Andromachę (wdowę po Hektorze), o czym czytamy w III księdze Eneidy.

INFORMACJE O ALBANII
  • Stolica: Tirana
  • Waluta: lek
  • Głowa państwa: Bujar Nishani
  • Liczba ludności: 2 893 005
  • Czas lokalny: 15:46:11
POSIŁEK

Ceny posiłków w albańskich restauracjach nie są wygórowane. Porcja spaghetti to koszt około 15 zł.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku i odzieży nie są wysokie, ale w miejscowościach typowo turystycznych zbliżone do cen polskich.

TAKSÓWKA

Taksówki to powszechny środek transportu w Albanii. O cenę trzeba się targować, bo taksówkarze najczęściej bardzo je zawyżają.

TRANSPORT

Pomiędzy miastami najlepiej poruszać się autobusem, bo transport kolejowy jest słabo rozwinięty. Koszt przejazdu z Tirany do Durrës wynosi ok. 4-5 zł w jedną stronę.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Sarandy

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Sarandy.

Inne popularne miejscowości Wybrzeże Jońskie