Armenia

Kraina Arki Noego i monastyrów

Armenia, państwo położone na południe od Kaukazu, jest krainą o pięknych krajobrazach. Słynie ona przede wszystkim z góry Ararat, uznawanej jako święta ze względu na to, że ponoć na niej Noe zakończył rejs swoją Arką.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Armenię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Armenii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Armenii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Armenii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Armenii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Armenii.

Armenia jest jedną z ciekawszych i jednocześnie stosunkowo mało odkrytych destynacji turystycznych, na co wpływ ma między innymi fakt, że nie może się poszczycić plażami z racji braku dostępu do morza. Jej historia podobnie, jak w przypadku większości okolicznych państw zaczyna się w starożytności. Może ona pochwalić się stolicą, która jest najstarszym miastem, a jej dokumenty lokacyjne zachowały się do dziś. Armenia jest państwem specyficznym ze względu na wyznanie tutejszych mieszkańców. Dominuje bowiem kościół ormiański, którego wszyscy wyznawcy jednocześnie stanowią naród. Podsumowując, Armenia jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników poznawania lokalnego kolorytu kulturalno-etniczego. Z racji na unikalną architekturę i górskie położenie może również zachwycić zapierającymi dech w piersiach widokami.

Mimo niewielkiej powierzchni kraju, jego stolica może służyć za dobrą bazę wypadową do licznych atrakcji. Są to między innymi wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO monastyry w Hahpat czy Sanahin, Eczmiadzyn, z jego katedrą będącą sedzibą patriarchy kościoła ormiańskiego, z zachwycajacymi wizerunkami smoków i roślin, ruiny katedry w Zwartnoc z pięknie zachowanymi rzeźbieniami. Ciekawym obiektem jest także klasztor Geghard, malowniczo umiejscowiony na zboczu jednej z gór. Innymi miejscami wartymi zobaczenia są monastyr w Haghartsin, malowniczo położony pośrodku górskiego lasu czy też położony nad brzegiem jezora monastyr Sevanavank. Poza monastyrami warto jest zobaczyć też jeden z nielicznych odbudowanych obiektów kultu pogańskiego. Mianowicie, poświęconą Mitrze świątynię w Garni. Na terenie państwa ważny jest niewątpliwie jeden z symboli Armenii - Góra Ararat z pobliskim monastyrem Khor Virap. Spragnieni kontaktu z naturą, jak i aktywnego wypoczynku mogą liczyć na wiele przepięknych tras górskich czy kąpieli w jednym z najwiekszych zbiorników słodkowodnych Eurazji - jeziorze Sevan. Zimą zaś mogą skorzystać z kurortów narciarskich, z których najbardziej znany znajduje się w Tsaghkadzor.

INFORMACJE O ARMENII
  • Stolica: Erywań
  • Waluta: Dram (AMD)
  • Głowa państwa: Serż Sarkisjan
  • Liczba ludności: 3 060 631
  • Czas lokalny: 02:28:35
  • Dni bez opadów: 272
  • Temperatura: Około 25 stopni w sezonie letnim
POSIŁEK

Trzydaniowy obiad dla dwóch osób w restauracji to koszt 74 PLN

ZAKUPY

Ceny są znacznie niższe niż w Polsce

TAKSÓWKA

Cena za kilometr to około 0.74 PLN

TRANSPORT

Cena biletu na komunikacje miejską to 0.74 PLN

Zdjęcia z Armenii

Przed wyjazdem do Armenii obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Armenii i zainspiruj się przed podróżą.

Armenia na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Armenii i zaplanuj wyjazd.