Armenia

Erywań

Stolica Ormian

Erywań, stolica Armenii jest jednym z najstarszych miast Zakaukazia i stanowi okno na świat dzięki znajdującemu się tu międzynarodowemu lotnisku.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Erywań?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Erywań w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Erywań dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Erywaniem?

Poznaj ciekawe informacje na temat Erywaniu. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Erywaniem.

Erywań to stolica i największe miasto Armenii. Jest to jeden z głównych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych Zakaukazia. Jest także jednym z najstarszych miast regionu. Znajdują sie tu zabytki, związane zarówno z kościołem ormiańskim, jak i ze świecką historią miasta. Jego historia jest starsza od rzymskiej i sięga roku 782 p.n.e., kiedy to władca Urartu Argiszti I wzniósł warownie Erebuni, od której nazwy wywodzi się nazwa dzisiejszej stolicy Armenii. Po upadku Urartu miasto było wiele razy niszczone i burzone wskutek licznych wojen między powstającymi i znikającymi na przestrzeni dziejów państwami. Dopiero w XIX wieku, po podbiciu terenów przez Rosję, miasto zyskało możliwość rozwoju spowodowaną stabilizacja geopolityczną okolicy. Z tego okresu też pochodzi większość zabytków. Niestety przez kataklizmy naturalne i burzliwą historię niewiele z nich się zachowało. Miasto postawiło na przyciaganie turystów unikalną, nawiazująca do tradycji nowoczesną architekturą.

Jednym z najbardziej znanych miejsc miasta jest Plac Republiki. Położony jest ponad pół kilometra na południe od drugiego ważnego placu stolicy – placu Wolności. Otoczony gmachami użyteczności publicznej, do których zaliczają się m.in. gmach muzealny, w którym mieści się Narodowa Galeria Armenii i Muzeum Historii Armenii, a także budynki różnych ministerstw. Unikatowe na skale światową są tak zwane Kaskady, będące jedynym w swoim rodzaju kompleksem wystawienniczo-parkowym. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znjduje sie miejscowość Garni ze słynną światynią.

INFORMACJE O ARMENII
  • Stolica: Erywań
  • Waluta: Dram (AMD)
  • Głowa państwa: Serż Sarkisjan
  • Liczba ludności: 3 060 631
  • Czas lokalny: 00:19:30
  • Dni bez opadów: 272
  • Temperatura: Około 25 stopni w sezonie letnim
POSIŁEK

Trzydaniowy obiad dla dwóch osób w restauracji to koszt 74 PLN

ZAKUPY

Ceny są znacznie niższe niż w Polsce

TAKSÓWKA

Cena za kilometr to około 0.74 PLN

TRANSPORT

Cena biletu na komunikacje miejską to 0.74 PLN

Zdjęcia z Erywaniu

Przed wyjazdem do Erywań obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Erywaniu i zainspiruj się przed podróżą.

Erywań na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Erywań i zaplanuj wyjazd.