Azerbejdżan

Państwo ognia

Azerbejdżan jest państwem o bogatej historii, położonym nad największym jeziorem świata oraz u podnóży jednych z najwyższych gór Europy - Kaukazu. Wszystko to sprawia, że jest państwem, które może zaoferować coś zarówno dla fanów plażowania, jak i dla miłośników narciarstwa

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Azerbejdżan?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Azerbejdżanu w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Azerbejdżanu dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Azerbejdżanie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Azerbejdżanu. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Azerbejdżanie.

Azerbejdżan jest świetną lokalizacją dla wszystkich ceniących sobie połączenie zwiedzania z wypoczynkiem. Z racji na niewielki obszar kraju, z jego stolicy lub jednego z wielu okolicznych położonych nad wybrzeżem miast oferujacych plaże i promenady można sobie urządzić doskonałą bazę wypadową do licznych okolicznych atrakcji kulturowych, np. na południowy Kaukaz. Pierwsze twory państwowe na terenie dzisiejszego Azerbejdżanu pojawiły się już w IX w. p.n.e. Ludy je tworzące nigdy nie miały w swojej historii etapu mocarstwowości, odwrotnie do wielu okolicznych cywilizacji takich, jak chociażby Persja. Już kilkaset lat później zostały one wchłonięte przez Medie i kolejno Persje, Aleksandra Wielkiego i w końcu Partów, potem przez stulecia region ten był świadkiem starć między legionami rzymskimi a wojskami perskimi. Z czasem wskutek wojen i ciagłych podziałów między różne imperia, dziesiątkowana ludność miejscowa ustąpiła ludności napływowej, głównie tureckiej. Początek dzisiejszemu narodowi Azerskiemu dało odkrycie ropy w XIX w., które przyczynilo się do błyskawicznego rozwoju północnej części, wówczas przynależnej do Rosji. Westernizacja otoczenia pozwoliła poczuć Azerom odrębność od dominującej przedtem w regionie kultury perskiej.

Państwo obfituje w zabytki związane z różnymi okresami dziejów świata, począwszy od neolitu, a kończąc na czasach współczesnych. Do najważniejszych atrakcji związanych z historią należą petroglify na skałach położonych w Gobustanie, stare miasto w Baku razem mieszczącym się na jego terenie Pałacem Szachów Szyrwanu, a także Wieżą Dziewicy która prawdopodobnie była światynią ognia. Poza tym w Baku można zobaczyć muzeum powstałe w miejscu, gdzie zamieszkiwał jeden z miejscowych magnatów naftowych. Kolejną atrakcją jest świątynia ognia Ateshgah. Poza Baku warto zobaczyć wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałac Chanów Shaki w miejscowości Shaki, a także górskie osady w Xınalıq. Z kolei Laza słynie z imponujących wodospadów i zapierających dech w piersiach widoków. Fani nowoczesności mogą zaś obejrzeć The Fire Towers, bedący najwyższym budynkiem kraju, przypominającym płomienie. Zaciekawieni zjawskami przyrodniczonymi mogą zobaczyć jeden z wielu położonych w kraju błotnych wulkanów.

Fani aktywnego wypoczynku mogą liczyć na możliwość odwiedzenia dwóch turystycznych miejscowości w górach - Shahdag i Tufandag. Zimą można tu uprawiać sporty takie, jak narciarstwo czy snowboarding. Latem zaś, poza wędrówką górskimi szlakami, można wybrać się na przejażdżki konne.

INFORMACJE O AZERBEJDŻANIE
  • Stolica: Baku
  • Waluta: Menat Azerski (AZM)
  • Głowa państwa: İlham Əliyev
  • Liczba ludności: 9 511 100
  • Czas lokalny: 23:40:34
  • Dni bez opadów: 270
  • Temperatura: W sezonie letnim jest między 30 a 40 stopni
POSIŁEK

Trzydaniowy obiad dla dwóch osób to koszt około 84 PLN

ZAKUPY

Ceny niemal wszystkiego są niższe niż w Polsce

TAKSÓWKA

Cena za kilometr wynosi 1,47 PLN

TRANSPORT

Ceny biletów komunikacji miejskiej to 0.42 PLN

Zdjęcia z Azerbejdżanu

Przed wyjazdem do Azerbejdżanu obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Azerbejdżanu i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Azerbejdżanu

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Azerbejdżanu.

Azerbejdżan na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Azerbejdżanu i zaplanuj wyjazd.