Botswana

Podpatrując naturę

Botswana jest państwem w południowej Afryce, leżącym pośrodku kontynentu. Do 1966 r. Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś zaś jest członkiem Unii Afrykańskiej i Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Graniczy z RPA, Namibią, Zimbabwe i Zambią, a 11% jej powierzchni pokrywają parki narodowe.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Botswanę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Botswany w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Botswany dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Botswanie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Botswany. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Botswanie.

Botswana jest państwem, którego tereny pierwotnie były zamieszkiwane przez Buszmenów. Od przełomu XVI i XVII wieku zaczął na nie napływać lud Tswana, będący jednym z ludów Bantu. I właśnie ten lud stanowi większosć populacji kraju. Następnie tereny te zostały dobrowolnie poddane koronie Brytyjskiej, co pozwoliło uniknąć tragicznych w skutkach wojen. Ponadto ważną rolę odbywają potomkowie kolonistów, zarówno brytyjskich, jak i Burów. Nie mniej z racji na to, że większość kolonistów zamieszkiwała tereny położone na południe, takie jak Transwal, Botswana nie może poszczycić się wieloma zabytkami. Nie zmienia to faktu, że jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Głównymi jej atrakcjami są parki narodowe, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów kuszonych krajobrazami bezkresnej sawanny, urozmaiconej licznymi zwierzętami i niespotykanymi w Europie drzewami.

Turysta przyjeżdżający do Botswany swoją podróż najpewniej rozpocznie od stolicy kraju - Gaborone. Miasto, z racji na to, że założone zostało w 1964 r., nie posiada właściwie żadnych zabytków, stanowi jednak interesujący przykład próby realizacji koncepcji miasta ogrodu. Do głównych atrakcji w mieście należą przede wszystkim liczne kursy golfowe, a także mieszczące sie tu Muzeum i Galeria Narodowa. Jest również kilka przykładów nowoczesnej architektury, jak chociażby budynek parlamentu. Znajduje się tu także ogólnodostepny mały park dzikiej przyrody Gaborone Game Reserve, będący jednym z ulubionych miejsc wypoczynku miejszkańców. Rejon w pobliżu przyległej do parku oczyszczalni ścieków jest zaś doskonałym miejscem do obserwacji ptaków. 

Poza stolicą znajdują się tu miejsca, które są głównym magnesem przyciągającym turystów. Są to parki narodowe, z których warto wymienić Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi, znajdujący się tuż przy granicy z RPA. Można zobaczyć tam mi.in. słonie, nosorożce, lwy czy gepardy. Podobnie jest z położonym na północy kraju Parkiem Narodowym Makgadi, na terenie którego żyje największe stado zebr w Afryce. Znajduje się w nim także solnisko, będące jednym z największych lęgowisk flamingów. Ponadto można zobaczyć tam słonie i nosorożce. Innym miejscem wartym zobaczenia jest Rezerwat Moremi, który można także zwiedzać za pomocą łodzi przypominajacej kajaki, ale również za pomocą śmigłowca.

INFORMACJE O BOTSWANIE
  • Stolica: Gaborone
  • Waluta: Pula (BWP)
  • Głowa państwa: Seretse Ian Khama
  • Liczba ludności: 2 038 228
  • Czas lokalny: 09:34:20
  • Dni bez opadów: 48
  • Temperatura: Zimą temperatura może spaść nawet poniżej 12 stopni. Latem zaś jst to średnio 25 stopni
POSIŁEK

Trzydaniowy obiad dla dwóch osób to koszt około 105 zł.

ZAKUPY

Koszty zakupów są porównywalne do polskich

TAKSÓWKA

Koszt za kilometr to 4.23 zł.

TRANSPORT

Koszt biletu w jedną stronę to średnio 1.23 zł

Zdjęcia z Botswany

Przed wyjazdem do Botswany obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Botswany i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Botswany

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Botswany.