Chorwacja

Dubrownik

Perła Południowej Dalmacji

Dubrownik to perła Południowej Dalmacji, jednego z najpiękniejszych regionów Chorwacji. Dubrownik to miasto niezwykle urokliwe – z jednej strony góry, z drugiej morza, a w samym mieście wąskie uliczki, kościoły, zamki i mnóstwo klimatycznych knajpek.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Dubrownik?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Dubrownika w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Dubrownika dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Dubrowniku?

Poznaj ciekawe informacje na temat Dubrownika. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Dubrowniku.

Historia Dubrownika

Największą atrakcją turystyczną Dubrownika jest najstarsza część miasta - Stari Grad, czyli Stare Miasto. To właśnie tutaj osiedlili się piersi mieszkańcy, którzy założyli osadę rybacką. Była tu wówczas skalista wysepka, oddzielona od lądu bagnistym kanałem. W VII wieku na tym terenie zaczęli intensywnie osiedlać się Słowianie.

Dubrownik rozwijał się jako port handlowy uczestniczący w wymianie między Bałkanami a Półwyspem Apenińskim. Do 1204 roku miasto znajdowało się pod zwierzchnictwem Bizancjum, później przechodziło kolejno pod rządy Wenecji, Węgier i Turcji.

W bogatym kupieckim Dubrowniku rozwijała się architektura, kwitła kultura i nauka. Niestety miasto podupadło z powodu zniszczeń wywołanych przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło te tereny w 1520 roku.

Słowiańska Republika Dubrownika, choć mocno podupadła przetrwała do czasów napoleońskich. W 1808 roku Napoleon odebrał miastu status republiki. Miasto wraz z okręgiem zostało przyłączone najpierw do napoleońskiego Królestwa Włoch, a następnie do Prowincji Iliryjskich - posiadłości Cesarstwa Francuskiego. Po upadku Napoleona i ustaleniach kongresu wiedeńskiego Dubrownik został włączony do Cesarstwa Austrii, a później Austro-Węgier. W tym czasie miasto straciło na znaczeniu i stało się jedynie lokalnym portem handlowym. Ponowny powolny rozwój miasta rozpoczął się w 1918 roku, kiedy miasto stało się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a później Jugosławii.

Zabytki Dubrownika

Najbardziej znana część Dubrownika – to Stari Grad. Dziś Stare Miasto stanowi tylko niewielką część współczesnego Dubrownika, który ciągnie się na długości kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża między brzegiem Adriatyku a wapiennym wzgórzem Srđ.

Stare miasto Dubrownika stanowi unikalny w Europie, zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. Całe Stare Miasto Dubrownik zostało wpisane na prestiżową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To właśnie tutaj znajdują się niemal wszystkie zabytki miasta.

Miejsce fortyfikacje zachowane w niemal niezmienionym stanie od XVII wieku obejmują miejskie mury i znajdujące się w ich ciągu baszty i bramy m.in. baszta Minčeta, baszta św. Łukasza, fort-baszta św. Jana, baszta św. Małgorzaty, baszta św. Piotra (Mrtvo zvono), brama Pile, brama Buže, brama Ploče, brama Ponte, a także umocnienia poza murami: fort Lovrijenac i fort Revelin.

INFORMACJE O CHORWACJI
  • Stolica: Zagrzeb
  • Waluta: kuna
  • Głowa państwa: Kolinda Grabar-Kitarović
  • Liczba ludności: 4 290 612
  • Czas lokalny: 19:08:45
POSIŁEK

Ceny posiłków w restauracjach zbliżone są do cen polskich i zależą od klasy lokalu oraz od tego czy położony jest w miejscowości turystycznej.

ZAKUPY

Ceny pamiątek, ubrań i artykułów codziennego użytku zbliżone są do cen z Polski.

TAKSÓWKA

Taksówki łapiemy na postojach. Opłatę należy wynegocjować z góry, przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Autobusy są tanie - przejechanie 2,5 kilometra będzie nas kosztowało niecałą złotówkę! A za 130 zł przejedziemy dokładnie cały kraj (Zagrzeb-Dubrownik)

Biura podróży, które oferują wycieczki do Dubrownika

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Dubrownika.

Dubrownik na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Dubrownika i zaplanuj wyjazd.