Chorwacja

Wyspa Korcula

Piękny krajobraz Adriatyku

100-letnie gaje oliwne, łagodny klimat, widok na archipelag 48 wysepek oraz lecznicze błota i hotele na najwyższym poziomie. Chorwacka wyspa Korčula urzeka piaszczystymi plażami i skalistym nabrzeżem klifowym. Podobno właśnie tu urodził się Marco Polo, co przekłada się na coroczne barwne rekonstrukcje chwili jego pojmania.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Wyspę Korcula?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Wyspę Korcula w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Wyspę Korcula dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Wyspie Korcula?

Poznaj ciekawe informacje na temat Wyspy Korcula. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Wyspie Korcula.

Położenie

Korcula to szósta pod względem wielkości wyspa na Morzu Adriatyckim. Ma ponad 270 km kwadratowych powierzchni i ok. 190 km linii brzegowej. Otacza ją malowniczy archipelag 48 mniejszych wysepek. Znajdziemy tam przepiękne piaszczyste plaże, ale też spore wzniesienia. Najwyższy szczyt to Klupca, który sięga 568 m n.p.m.

Marco Polo i zabytki

Wyspa urzeka krajobrazami, ale słynie przede wszystkim ze średniowiecznego domu, w którym miał urodzić się Marco Polo. Nie jest to jedynie legenda, bo część naukowców potwierdza, że to właśnie w nim na świat przyszedł znany podróżnik (inni wskazują na Wenecję). Każdy z 17 tys. mieszkańców miasteczka jest jednak święcie przekonany, że to właśnie tam urodził się Marco Polo, który podobnie jak mieszkańcy wyspy był wspaniałym gawędziarzem.

Na jego cześć, co roku 7 września można oglądać rekonstrukcję bitwy pomiędzy Genuą a Wenecją oraz moment jego pojmania. Latem odbywa się natomiast Festiwal Marco Polo, który skupia się na winie i tańcu, które temu podróżnikowi i kupcowi – delikatnie rzecz ujmując - nie były obce.

W Korculi warto odwiedzić też ciekawie zaprojektowaną, zabytkową część miasta. Jej środkiem biegnie główna ulica, a boczne rozchodzą się niczym szkielet ryby. To jednak nie tylko ukłon w stronę życiodajnego morza, ale również ochrona przed wiatrem i palącym słońcem. Znajdziemy tam m.in. katedrę św. Marka z dobudowaną kaplicą św. Rocha. Miały one pełnić funkcję ochronną przed epidemiami. Jest też Pałac Biskupi ze skarbcem i XV-wieczna Wieża Revelin.

Taniec z mieczami i owoce morza

Na wyspie nie brakuje restauracji, które serwują owoce morza podane w tradycyjny, chorwacki sposób. Można więc skosztować nie tylko dość popularnej już sałatki z ośmiornic, czy krewetek i muli, ale także solonych sardeli lub brodetu. Do tego oczywiście słynne wino z miejscowych winogron, które dojrzewają na nasłonecznionych stokach. Określana niekiedy wyspą wina Korcula to miejsce, w którym produkowane są m.in. Rukatac, Pošip, Lumbarda Grk.

Po obfitym posiłku, czas na trochę rozrywki, czyli np. obejrzenie pokazów tanecznych. Jednym z symboli Korculi jest bowiem taniec wojenny z mieczami. Moreska ma podkreślać zwycięstwo, jakie chrześcijanie odnieśli nad muzułmanami. Z mieczami tańczy się też kumpanija i moštra. Wszystkie nieco przypominają coraz popularniejszą także w Polsce capoeirę.

Korcula to jednak przede wszystkim turystyczny kurort. Już w 1914 roku w Wiedniu wydany został pierwszy międzynarodowy folder reklamowy tego miejsca. Dynamiczny rozwój turystyki zaczął się przed 50 laty. Od tego czasu powstało mnóstwo hoteli, ale też niedrogich pól kempingowych. Do dziś wiele osób przyjeżdża tam nie dla historii i inscenizacji, ale dla czystych i ciepłych plaż, niesamowitych wyspiarskich widoków, oliwnych gajów oraz leczniczych błot, które znaleźć można w kilku miejscach wyspy.

INFORMACJE O CHORWACJI
  • Stolica: Zagrzeb
  • Waluta: kuna
  • Głowa państwa: Kolinda Grabar-Kitarović
  • Liczba ludności: 4 290 612
  • Czas lokalny: 23:04:25
POSIŁEK

Ceny posiłków w restauracjach zbliżone są do cen polskich i zależą od klasy lokalu oraz od tego czy położony jest w miejscowości turystycznej.

ZAKUPY

Ceny pamiątek, ubrań i artykułów codziennego użytku zbliżone są do cen z Polski.

TAKSÓWKA

Taksówki łapiemy na postojach. Opłatę należy wynegocjować z góry, przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Autobusy są tanie - przejechanie 2,5 kilometra będzie nas kosztowało niecałą złotówkę! A za 130 zł przejedziemy dokładnie cały kraj (Zagrzeb-Dubrownik)

Popularne miejscowości na Wyspie Korcula:

Biura podróży, które oferują wycieczki na Wyspę Korcula

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy na Wyspę Korcula.