Cypr

Rozdzielony pomiędzy Azję a Europę

Cypr - ojczyzna pięknej Afrodyty, pełna zalanych słońcem plaż, które oblewa lazurowa, krystalicznie czysta woda. To piękne i wyjątkowe miejsce na spędzenie wakacji.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Cypr?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Cypr w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Cypr dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Cyprze?

Poznaj ciekawe informacje na temat Cypru. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Cyprze.

Położenie i klimat

Cypr to wyspa leżąca we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Wyjątkowy klimat Cypru sprawia, że sezon turystyczny rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy dopiero w listopadzie. W sezonie temperatura powietrza wynosi powyżej 25 stopni, ale i poza sezonem jest dość ciepło - 15-17 stopni.

Turystyka

Cypr to państwo utrzymujące się przede wszystkim z turystyki, więc ten sektor jest bardzo dobrze rozwinięty. Ruch turystyczny koncentruje się wokół takich miejscowości jak Nikozja, Limassol, Larnaka, Akamas, Pafos i Ayia Napa. Odwiedzając Cypr nie sposób pominąć uroczych, klimatycznych wiosek, których mieszkańcy tradycyjnie zajmują się tkaniem koronek i wytwarzaniem wyrobów skórzanych. Na Cyprze warte uwagi są bizantyjskie kościoły, wpisane na listę UNESCO. Miłośnicy starożytności nie będą się tu nudzić: z antycznych słynnych miejsc wymieńmy choćby Salaminę czy Kyrenę.

Cypr dla aktywnych

Na Cyprze są doskonałe pola golfowe. A miłośnicy wodnych sportów również mają pole do popisu: doskonałe warunki do nurkowania i surfingu.

Plaże

Plaże to ogromny atut wyspy: do wyboru kamieniste i piaszczyste, ale wszystkie piękne. Aż 39 plaż na Cyprze zostało wyróżnionych błękitną flagą. Wśród nich znalazły się plaże Agios Tychom, Pyrgom i Pentakomo.

Rodzinne wakacje

Cypr jest fantastycznym i spokojnym miejscem na udany rodzinny wypoczynek. Wiele hoteli to hotele rodzinne ze wszelkimi udogodnieniami dla najmłodszych. Aquaparki, oceanarium i parki rozrywki to dodatkowe atrakcje, które ucieszą maluchy.

INFORMACJE O CYPRZE
  • Stolica: Nikozja
  • Waluta: euro / lir turecki (Turecka Republika Cypru Północnego)
  • Głowa państwa: prezydent Nikos Anastasiadis
  • Liczba ludności: 1 165 300
  • Czas lokalny: 13:54:11
  • Dni bez opadów: 290
  • Temperatura: 15-25℃ (XI-IC), 25-35℃ (V-X)
POSIŁEK

Lokalne przysmaki: kleftiko (jagnięcina z dodatkami) oraz souvla, musaka, afelia (marynowana wieprzowina), krokiety kouppes, zupa jajeczna. Ceny zwykłych produktów często zawyżone.

ZAKUPY

Przede wszystkim ręcznie wyszywane koronki, obrusy, hafty i wyroby ceramiczne - efekty zajęcia tutejszych mieszkańców.

TAKSÓWKA

Ceny mocno zawyżone, nie poleca się przemieszczania tym środkiem transportu.

TRANSPORT

Na północy kraju najlepiej podróżować autobusami. Na południu połączenia są nieco gorsze. Ok 1,5 euro za jeden przejazd, niezależnie od odległości. Brak linii kolejowych. Ruch lewostronny.

Zdjęcia z Cypru

Przed wyjazdem na Cypr obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Cypru i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki na Cypr

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy na Cypr.