Czarnogóra

Dzikie piękno Adriatyku

Czarnogóra to niewielkie państwo położone na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Zachwyca piękną przyrodą, górskimi panoramami poprzecinanymi głębokimi kanionami, zapierającą dech w piersiach Zatoką Kotorską czy rozległymi wodami Jeziora Szkoderskiego. Na entuzjastów historii czekają tu zabytkowe prawosławne świątynie i klasztory, fortyfikacje oraz miasteczka swoimi początkami sięgające czasów antycznej Grecji i Rzymu.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Czarnogórę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Czarnogóry w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Czarnogóry dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Czarnogórze?

Poznaj ciekawe informacje na temat Czarnogóry. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Czarnogórze.

Po uzyskaniu niepodległości w 2006 roku Czarnogóra coraz częściej pojawia się liście popularnych europejskich kierunków turystycznych. Czarnogóra przyciąga przede wszystkim malowniczym wybrzeżem, a także górami, które są jednymi z najpiękniejszych w Europie.

Historia

Republika Czarnogóry była częścią Federacyjnej Republiki Jugosławii. Po rozpadzie Jugosławii Czarnogóra tworzyła federację z Serbią, zaś w wyniku referendum niepodległościowego uzyskała autonomię w 2006 roku. Najstarszym znanym historykom ludem zamieszkującym tereny obecnej Czarnogóry było iliryjskie plemię Dokleatów, od których pochodzi rzymska nazwa Duklia, określająca obszar pomiędzy rzekami Zetą i Moracą oraz między Zatoką Kotorską a Jeziorem Szkoderskim. Po podziale cesarstwa rzymskiego dzisiejsza Czarnogóra znalazła się w strefie wpływów Bizancjum. Na przestrzeni wieków Czarnogóra była wielokrotnie podbijana (m.in. przez Turków Osmańskich). Największy rozkwit Czarnogóry i jej kultury przypadł za rządów władyki Piotra II (1830–1851).

Czarnogóra turystycznie

Jak wszystkie kraje mające za sobą wieki burzliwej historii, także i Czarnogóra jest dzięki temu krajem wielokulturowym i bardzo interesującym. Jest też bardzo malownicza z uwagi na swoje położenie geograficzne. To o Czarnogórze napisał angielski poeta George Byron: "Gdy rodziła się nasza planeta, zdarzyło się na wybrzeżu Montenegro najpiękniejsze spotkanie ziemi i morza". To piękne zdanie idealnie opisuje Czarnogórę - kraj turkusowego morza i majestatycznych skał. Wizytówką turystyczną kraju jest otoczona wysokimi górami największa zatoka Adriatyku – Boka Kotorska z ponad stukilometrową linią brzegową. W Czarnogórze koniecznie trzeba skosztować lokalnej kuchni oraz wyśmienitych win i winiaków.

Kanion rzeki Tary

Mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie w Czarnogórze znajduje się najgłębszy kanion Europy. W najgłębszym miejscu jego głębokość wynosi 1300 metrów. Przy tym miejsce to zachwyca baśniowym krajobrazem.

Budva

Jadąc do Czarnogóry nie sposób pominąć Budvy - zwanej Dubrownikiem w miniaturze i czarnogórskim Miami. Miejscowość przyciąga malowniczymi widokami, zabytkowym starym miastem, wspaniałą roślinnością śródziemnomorską oraz piaszczystymi plażami: Morgen, Trsteno, plaża Słowiańska. Koniecznie trzeba zwiedzić stare miasto i średniowieczną cytadelę, gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny.

INFORMACJE O CZARNOGÓRZE
  • Stolica: Podgorica
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Filip Vujanović
  • Liczba ludności: 621521
  • Czas lokalny: 21:24:23
POSIŁEK

Cena obiadu w Czarnogórze wynosi od 15 zł wzwyż, zależnie od standardu restauracji. W miejscowościach typowo turystycznych, takich jak Budva, ceny są wyższe.

ZAKUPY

Ceny pamiątek są dość przystępne, już za kilka złotych można znaleźć miły drobiazg dla bliskich.

TAKSÓWKA

Taksówka jest zdecydowanie droższym środkiem transportu niż minibusy. Trasa Budva- Sv. Stefan kosztuje ok. 30-40 zł.

TRANSPORT

Nad morzem najlepiej jest podróżować minibusami i busami Olimpia Express lub autokarami Monteline Travel. Ceny biletów na krótszych trasach wynoszą 3-5 zł.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Czarnogóry

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Czarnogóry.

Czarnogóra na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Czarnogóry i zaplanuj wyjazd.