Dominika

Nieodkryta dżungla

Dominika jest jedną z najsłabiej rozwiniętych i jednocześnie najmniej odwiedzanych wysp Karaibów, a dokładniej archipelagu Małych Antyli. Ruszając w podróż właśnie tu, będziesz miał okazję przejść przez nieprzemierzony szlak Waitukubuli, zobaczyć egzotyczną roślinność, górzyste, wulkaniczne tereny i niewielkie, bezludne plaże.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Dominikę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Dominikę w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Dominikę dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Dominice?

Poznaj ciekawe informacje na temat Dominiki. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Dominice.

Dominika, ze stolicą w Roseau, jest jedną z najbardziej egzotycznych, najsłabiej rozwiniętych i najmniej popularnych wysp położonych nad Morzem Karaibskim. Na północ od niej leży Gwadelupa, a na południe Martynika. Nazywana Zieloną Wyspą Karaibów ze względu na wszechobecną dziką naturę, wyróżniającą się nieprzeniknioną zielenią i pierwotnym pięknem krajobrazów. Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Oprócz nizinnych wybrzeży, resztę kraju stanowią tereny wyżynno-górskie, z najwyższym wierzchołkiem Morne Diablotins (1447 m. n.p.m.). Większość obszaru Dominiki pokrywa las równikowy, a klimat tu panujący jest szczególnie wilgotny i dlatego warto uważać na pogodę, w plecaku zawsze mieć kurtkę przeciwdeszczową.

Za czasów kolonialnych wyspa była pomijana przez jakiekolwiek pobudki konkwistadorów dotyczące podbojów. Mało atrakcyjne, głównie zalesione tereny i  nie były chcianym łupem pod budowanie wielkich kolonii. Byli tu jedynie sprowadzani niewolnicy, przeznaczeni do pracy na plantacjach. Wielu z nich uciekało w głąb lądu, tworząc szlaki i ścieżki. Dziś ich połączenie tworzy jeszcze mało popularny, ale wyjątkowy 185-kilometrowy Narodowy Szlak Waitukubuli, który do tej pory przeszła tylko jedna osoba. Łączy najpiękniejsze miejsca wyspy, jej nieprzemierzone lasy, szczyty górskie, wulkany i ich jeziora. Zdecydowanie za mało się mówi o szlaku, bo zasługuje na miano najpiękniejszego szlaku pieszego świata. Jego historia sięga lat 80., kiedy to mieszkaniec wyspy, Bernard Wiltshire, zafascynowany trekkingiem, studiując w Wielkiej Brytanii, wpadł na pomysł połączenia właśnie najpiękniejszych skrawków ziemi Dominiki. Pomoc przyniosły mu finanse z Unii Europejskiej i dodatkowe ręce do pracy. Odwiedzający wyspę zawsze decydują się na kilkudniowe wyprawy w głąb, przedzierając się przez gąszcz lasu deszczowego i podziwiając zapierające dech w piersiach widoki. Napawać się pięknem natury można również podczas przejazdu kolejką linową nad ziemią. Ciekawymi okazami są dumne papugi, w tym amazonka cesarska, będąca wizytówką wyspy.

Wyjątkową, ale mało znaną atrakcją wyspy są również źródła mineralne, zlokalizowane w pozbawionej bujnej roślinności Dolinie Pustki (Valley od Desolation), gdzie mchy i osady mineralne skrzą się kolorami jak w kalejdoskopie. Pod wpływem gazów woda bulgocze cały czas, tworząc niezwykły obraz tworów matki natury. Stąd też można się udać do znanego, drugiego co do wielkości na świecie, „bulgoczącego” jeziora, czyli Boiling Lake. Na wyspie znajdują się także słynne Wodospady Tarfalgar oraz Szmaragdowe Jeziorko (Emerald Pool). W Parku Narodowym Cabritis można odkryć piękno nieskażonej przyrody, urokliwe wybrzeża oraz odrestaurowany Fort Shirley. Tutaj też, nad Zatoką Douglas, atrakcją turystyczną jest możliwość nurkowania.

Warto również zajrzeć do Portsmouth oraz do stolicy – Roseau. To pierwsze jest drugim co do wielkości miastem Dominiki, leżącym w zatoce Prince Rupert otoczonej wysokimi wzniesieniami. Na brzegu porozrzucane są wraki statków, dlatego miejsce to, mimo wyjątkowego czarnego piasku wulkanicznego, nie zachęca turystów do wypoczynku. Warto jednak poznać to miasto pod względem historii i kultury. Z kolei „zielone miasto” Roseau zaprasza do odwiedzenia ogrodu botanicznego oraz „State House”. Przez stolicę przepływa największa rzeka Karaibów o tej samej nazwie – Roseau. Świetną atrakcją dla całej rodziny będzie wycieczka „jeep safari” lub wyprawa kajakowa organizowana właśnie tutaj.

INFORMACJE O DOMINICE
  • Stolica: Roseau
  • Waluta: dolar wschodniokaraibski
  • Głowa państwa: prezydent Charles Savarin
  • Liczba ludności: 73 543
  • Czas lokalny: 12:45:10
  • Dni bez opadów: 305
  • Temperatura: 27-32℃
POSIŁEK

W zależności od restauracji, obiad można zjeść od 30 do 140 zł za osobę. Butelka wody to koszt 5 zł.

ZAKUPY

Często można spotkać stragany obsługiwane przez rodowitych Karaibów, którzy sprzedają wszelkie ręczne wyroby, w tym plecionki, kosze wiklinowe, naczynia gliniane.

TAKSÓWKA

Za taksówkę płaci się ok. 7 zł za kilometr. Za rozpoczęcie trasy kierowca nalicza podobną kwotę.

TRANSPORT

Bilet jednokierunkowy kosztuje ok. 4 zł.

Zdjęcia z Dominiki

Przed wyjazdem na Dominikę obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Dominiki i zainspiruj się przed podróżą.

Dominika na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek na Dominikę i zaplanuj wyjazd.