Etiopia

Region Narodow, Narodowosci I Ludow Poludnia

Kraina afrykańskich plemion

Region Narodów, Narodowości i Ludów Południa jest regionem w Etiopii zamieszkiwanym przez wiele różnych ludów. Nie znajdzie się tu zabytków, zamiast tego możliwe jest zobaczenie lokalnych, często z naszego punktu widzenia, dziwnych tradycji.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Region Narodow?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Region Narodow w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Region Narodow dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Region Narodow?

Poznaj ciekawe informacje na temat Region Narodow. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu do Region Narodow.

Region Narodów, Narodowości i Ludów Południa jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów administracyjnych w południowej części Etiopii, z siedzibą władz w mieście Auasa. Graniczy z Kenią na południu, Sudanem Południowym na południowym zachodzie. Jest też jednym z najmniej narażonych na susze regionów kraju, a to z racji na obfitość wody w regionie pod postacią licznych jezior oraz rzeki Omo, dzielącej region na wschodnią i zachodnią część. Ukształtowanie powierzchni jest bardzo urozmaicone, gdyż zależnie od miejsca, wysokość terenu sięga od 376 do 4207 m. n.p.m. Region jest znany przede wszystkim z jego mieszkańców, a konkretniej sporej liczby plemion takich, jak chociażby Hamar, Mursi, Surma czy Karo.

Najbardziej znanym plemieniem regionu jest słynny z glinianych krążków ozdobnych lud Mursi. Jest to lud pasterski w Etiopii, ściśle powiązany z ludem Suri, posługujący się językiem mursi.Kobietom z plemienia Mursi, wkraczającym w dorosłe życie, rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany krążek. Z czasem zamienia się krążki na coraz większe, mogące osiągać średnicę około 12 cm. Innym godnym uwagi plemieniem jest Lud Konsoznany, przede wszystkim z uprawy pól tarasowych oraz budowy drewnianych stel. Stele te przedstawiają najczęściej wojowników, noszących zdobienia głowy o kształcie fallicznym. Wioski Konso charakteryzują się gęstą zabudową i otoczone są wysokimi, masywnymi wałami z kamienia. Kolejnym wartym uwagi plemieniem jest lud Karo, będący najmniejszą grupą etniczną Etiopii - zamieszkuje 3 wioski. Członkowie tego plemienia słyną również z przekłuwania dolnej wargi. Młodym kobietom nacina się skórę w różnych miejscach ciała, po czym naciera się rany tłuszczem i niekiedy zasypuje się je popiołem. Blizny powstałe na skutek tego zabiegu są symbolem dojrzałości i przynależności do grupy, uznawane są wśród ludu Karo za symbol atrakcyjności. Mężczyźni również nacinają swoją skórę, żeby pokazać swoją odwagę, a także podkreślić liczbę zabitych wrogów.

Poza plemionami, region obfituje w parki narodowe takie jak Park Narodowy Doliny Omo, Park Narodowy Necz Sar czy Park Narodowy Mago, gdzie można obejrzeć wiele gatunków zwierząt, m.in. zebry stepowe, bawolce krowie, gazele Granta, dik-diki, kudu wielkie, hipopotamy nilowe, krokodyle nilowe, słonie czy żyrafy. W Dolinie Omo można zobaczyć jeszcze stanowiska archeologiczne związane z kulturą Olduvai, będącą najstarszą kulturą znaną archeologii.

INFORMACJE O ETIOPII
  • Stolica: Addis Adeba
  • Waluta: Birr (ETB)
  • Głowa państwa: Mulatu Teshome
  • Liczba ludności: 89 120 000
  • Czas lokalny: 18:16:40
  • Dni bez opadów: 289
  • Temperatura: 18-30 °C
POSIŁEK

Koszt trzydaniowego obiadu dla dwóch osób w restauracji to ok. 72 zł.

ZAKUPY

Ceny są nieznacznie wyższe niż w Polsce.

TAKSÓWKA

Koszt za kilometr wynosi ok. 5,5 zł.

TRANSPORT

Bilet w jedną stronę to koszt ok. 90 gr.

Zdjęcia z Region Narodow

Przed wyjazdem do Region Narodow obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Region Narodow i zainspiruj się przed podróżą.

Region Narodow na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Region Narodow i zaplanuj wyjazd.

Inne popularne miejscowości w Etiopii