Gambia

Uśmiechnięte wybrzeże Afryki

Choć Gambia jest bardzo małym krajem, to na pewno zasługuje na to, by ją odwiedzić. Kraj z trzech stron graniczy z Senegalem, który przy okazji można zwiedzić. W Gambii znajdziemy piękne złote plaże oraz bujną florę i faunę. Mieszkańcy Gambii znani są z gościnności, uśmiechu i poczucia humoru.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Gambię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Gambii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Gambii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Gambii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Gambii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Gambii.

Gambia to kraj, który nie jest na topie kierunków turystycznych. Jest jednak stanowczo niedoceniana. Warto rozważyć wyjazd w tym sezonie, szczególnie że ceny są jak na egzotykę - bardzo przystępne.

Położenie

Gambia jest najmniejszym państwem afrykańskim. Z trzech stron graniczy z Senegalem, zaś od zachodu posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Gambia zajmuje wąski, 50-kilometrowy pas lądu wzdłuż rzeki Gambii, która zresztą jest głównym elementem krajobrazu.

Historia

Przez wieki Gambia stanowiła ośrodek handlu niewolnikami, wywieziono ich stamtąd ok. 3 milionów. Opustoszałe obozy niewolników oraz miejsca dawnych targów niewolnikami to jedna ze współczesnych atrakcji turystycznych Gambii. O kontrolę nad ujściem rzeki Gambii współzawodniczyli Portugalczycy, Hiszpanie i Holendrzy, a później Anglicy i Francuzi. Kraj ten uzyskał niepodległość w 1965 roku.

Co zwiedzić?

Na terenie Gambii znajdują się dwie wyjątkowe atrakcje wpisane na listę UNESCO: Wyspa James oraz położone nad brzegiem Atlantyku miasteczko Albreda. Warto zwiedzać tam wspomniane już dawne obozy niewolników.

Kiedy jechać?

W listopadzie i grudniu przypada początek pory suchej w tym rejonie, więc zima jest doskonałym czasem na wizytę w Gambii. Temperatury powietrza na wybrzeżu oscylują wokół 27-32°C, zaś wody niewiele mniej, 25-27°C.

INFORMACJE O GAMBII
  • Stolica: Bandżul
  • Waluta: dalasi
  • Głowa państwa: Yahya Jammeh
  • Liczba ludności: 1 690 000
  • Czas lokalny: 23:43:43
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 29-35°C
POSIŁEK

Posiłki w Gambii są tanie, ale trzeba na nie długo czekać. Za obiad dla dwóch osób zapłacimy ok. 20 -60 zł.

ZAKUPY

Gambia nie jest droga, ale miejscowi potrafią zawyżać ceny pamiątek i innych zakupów. Dlatego warto się targować i negocjować ceny.

TAKSÓWKA

Taksówki dzielą się na te dla turystów i dla miejscowych, ale z każdej można skorzystać. Cenę należy wynegocjować na początku trasy.

TRANSPORT

Po Gambii można poruszać się minibusami. Jednak nie znajdziemy rozkładów jazdy ani nawet przystanków. Autobus zatrzyma się na żądanie, a za kilkukilometrową podróż zapłacimy niecałą złotówkę.

Zdjęcia z Gambii

Przed wyjazdem do Gambii obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Gambii i zainspiruj się przed podróżą.

Gambia na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Gambii i zaplanuj wyjazd.