Grecja

Agios Nikolaos

Portowe i mityczne historie

Jedno z większych miast Krety, położone u północno-wschodnich stóp zatoki Mirabello. Właśnie tu można spokojnie odbyć upragniony urlop, nie martwiąc się o turystyczny gwar, niestabilną pogodę czy nawet pieniądze.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Agios Nikolaos?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Agios Nikolaos w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Agios Nikolaos dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Agios Nikolaos?

Poznaj ciekawe informacje na temat Agios Nikolaos. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Agios Nikolaos.

Położenie

Agios Nikolaos znajduje się w nomosie Lasithi, którego stolicą zostało ustanowione w roku 1903. Położone na niewielkich wzgórzach, kierujących swe ramiona ku morzu z charakterystycznym układem budynków tym ulokowaniem spowodowane. Miasto to jest dobrze połączone z pozostałą częścią Krety, przede wszystkim z Heraklionem. Między nimi autobusy przewożą pasażerów do kilku razy na dzień, a transport wynosi około godziny. Ajos Nikolaos leży nad morzem, niedaleko jednej z największych atrakcji Krety - wyspy Spinalonga, na którą warto wybrać się na całodniową wycieczkę.

Historia

Agios Nikolaos znajduje się nad zatoką zwaną Mirabello - jej nazwa pochodzi od twierdzy zbudowanej w mieście za rządów Wenecjan. W czasach starożytnych (od III w. p.n.e.) miasto pełniło funkcję strategiczną dzięki portowi Lato Etera. Podobnie jak inne miasteczka Krety, Ajos Nikolaos w swojej historii notuje lata rządów Wenecjan i Turków, którzy znacząco wpłynęli na kulturę. Ci drudzy w XIX w. byli pośrednikami w migracji mieszkańców zachodniej Krety (miasta Sfakii) do Ajos Nikolaos, którzy nadali ową nazwę miastu, a ta pochodzi od wzniesionej w X w. cerkwi (jednej z najstarszych na wyspie). Do dziś w Ajos Nikolaos stacjonuje port, nieco odnowiony, ale wciąż zabarwiony legendą.

Legendarne jezioro

Jezioro Wulismeni jest główną atrakcją Agios Nikolaos. Kiedyś słodkowodne, a od 1870 r. połączone wybudowanym kanałem z portem i morzem. Legenda głosi, że w zbiorniku tym kąpała się mityczna postać - bogini Atena. Kolejna opowieść mówi o tym, iż jezioro jest tak głębokie, że nie ma dna. Fakty są jednak już zbadane - Wulismeni mierzy 137 metrów szerokości i 64 metry głębokości, co rzeczywiście ukazuje zagadkową nieproporcję jego wymiarów.

Jezioro otacza z jednej strony wysoki klif, z którego widoki zapierają dech w piersiach, a z drugiej, poniżej, przy brzegu znajduje się szereg knajp, kafejek, tawern i restauracji, w których spróbować można pysznych dań i greckich specjałów.

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 20:36:10
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Zdjęcia z Agios Nikolaos

Przed wyjazdem do Agios Nikolaos obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Agios Nikolaos i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Agios Nikolaos

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Agios Nikolaos.